Zaměstnanost

Mladí v Kanadě marně hledají práci. A škodí jim to i zdravotně
Mladí dospělí se na konci školního roku obvykle vydávají na trh práce, kde hledají příležitostné brigády i stálé zaměstnání. Spoustu z nich však čeká tvrdý střet s realitou, neboť kvůli automatizaci i nástupu umělé inteligence pro ně není dostatek pracovních míst.

Téměř polovina mladých ve svých životopisech podvádí
Americká platforma Career.io nedávno vydala unikátní průzkum, z něhož vyplývá, že až polovina uchazečů o práci z řad generace Z si ve svých životopisech vymýšlí. Nejčastěji přitom své dosavadní zkušenosti zveličují, další část si pak přikrášluje některé detaily. Téměř pětina dotázaných si dokonce vymýšlí i dosažené vzdělání.

Mladí se vrací k řemeslu. V kanceláři to prý zvládne AI
Technologická revoluce mění pracovní trh. Tradiční kancelářské profese, které ještě donedávna zastávali živí lidé, postupně přebírají nástroje umělé inteligence. Mladí Američané se s těmito změnami vypořádávají po svém. Někteří už i mění teplá místa v kanceláři za řemeslné a technické profese.

Trend krysích lidí: Chlubí se tím, že nepracují
Mezi příslušníky generace Z se v poslední době objevuje nový trend. Mladí lidé odmítají současné nastavení pracovního trhu, které podle nich způsobuje vyhoření. Místo toho tráví čas doma a svůj proválený den sdílejí na sociálních sítích.

Gen Z dostává padáka častěji. Co za tím vězí?
Gen Z má problém s udržením svého zaměstnání. Až 60 procent zaměstnavatelů v USA během loňského roku vyhodilo některé zaměstnance z řad čerstvých absolventů vysokých škol. Důvodem jsou jejich nedostatečné kompetence i nízká profesionalita. A za tím vším údajně stojí slabá kvalita výuky během pandemie.

Česká Gen Z: Naše platy jsou prostě nedostatečné
Protože 1. máj byl a ještě pro někoho je hlavně svátkem práce, pojďme si připomenout, jak na tom s prací vlastně jsme. Popravdě, Češi jsou hlavně čím dál méně spokojení se svými platy. Podle průzkumu společnosti Alma Career je se svým příjmem spokojených jen 32 % lidí.

Návrat z home officů: Mladí se učí podrážet kolegy
Spolu s návratem lidí z home officů na pracoviště se vrací i staré známé "praktiky z kanceláří". Podle výzkumu, jehož výsledky zveřejnil americký magazíne Fortune, jsou na denním pořádku podrazy, podvádění či sabotování kariér kolegů. Právě toto sabotování je podle magazínu příznačné pro generaci Z.

Stáž v OSN? Přijeďte, ale všechno si hraďte sami
Organizace spojených národů sice propaguje sociální spravedlnost, inkluzi a diverzitu, sama se ale ve svých řadách chová trochu jinak. Nabízí například neplacené stáže, které jsou ovšem pouze pro dobře situované “dobrovolníky”. Svým stážistům neproplácí ani základní náklady na život, tedy žádné bydlení, žádné jídlo a pití.

Inkluze, home office? I pro Gen Z je v práci na prvním místě plat
Neustále čteme články a příspěvky o tom, jak generace Z zásadním způsobem mění pracovní trh. Nehodlá snášet toxickou atmosféru na pracovišti, usiluje o home office a inkluzivní podmínky, nerada vidí na pracovišti bossing a ráda by se chtěla nechat vést zkušenějšími kolegy.

Hlasité ťukání a sluchátka: Jak Gen Z předstírá, že maká
Zaměstnavatelé ve velkém volají po návratu svých lidí do práce. Končí tak doba home officů, během níž velká část generace Z vůbec poprvé vstoupila do pracovního života. Její návyky se však od starších zaměstnanců značně liší. Příslušníci generace Z nejsou například úplně zvyklí na požadavky, aby byli v práci výkonní.

Co turisté nevidí: Jak se v Dubaji obchoduje s bílým masem
Za pozlátkem luxusu Spojených arabských emirátů se skrývá tvrdá realita. Každý rok do země přicházejí tisíce lidí s nadějí na lepší život, ale místo slušné práce a dobrého výdělku je často čeká vykořisťování, nucená práce i sexuální zneužívání.

Bizár za pár korun. Jaké mají Češi nejhorší zkušenosti s prací?
Generace Z má jasnou představu o ideální práci, ale realita je často jiná a velmi bizarní. Mladí Češi se nám svěřili s tím, jaké byly jejich nejhorší pracovní zkušenosti i nabídky.

Proč mají Evropané zdaleka nejlepší work-life balance
Work-life balance je pro čím dál větší skupinu produktivních lidí nejdůležitějším faktorem při výběru nového zaměstnání. Podle nejnovějšího průzkumu vycházejí svým zaměstnancům nejvíc vstříc západoevropské firmy.

Pokec na pracovišti? Mladí se mu snaží vyhnout
Mladí zaměstnanci se bojí vést v práci se svými kolegy takzvané small talky. Až tři čtvrtiny z nich podle britského průzkumu uvádí, že je pro ně těžké se svými spolupracovníky navázat konverzaci.

Pět změn, které přináší Gen Z na pracovní trh
Generace Z se začíná prosazovat v pracovním procesu a pomalu se začínají prosazovat i její zvyky a nároky. A ty má opravdu jiné, než měly generace předchozí. Mladí lidé dnes totiž často hledají dlouhodobé a stabilní zaměstnání. Oproti tomu předchozí generace své pracovní pozice měnily mnohem častěji.

Líná Gen Z? Většina mladých má vedlejšáky
O mladých lidech se často říká, že jsou v pracovním životě líní. Tuto domněnku však vyvrací nový americký průzkum, z něhož jasně vyplývá, že příslušníci generace Z a mladších mileniálů velmi často pracují ve více zaměstnáních najednou. A velká část z nich také v budoucnu plánuje začít podnikat.

Vánoční odměny v Česku? Dostanete kapra či balicí papír
Jak vypadaly letošní firemní vánoční dárky? Zatímco zaměstnanci Jablotronu si přišli na neuvěřitelných 300 tisíc korun, jinde se rozdávaly poukazy na kapry, firemní merch nebo i balicí papíry s logem firmy.

Boom coworkingů v Praze pokračuje. Jak to?
Pracujete na vlastní noze, nechcete celé dny sedět doma a občas potřebujete zázemí kanceláře? Proto je tu coworking. Coworkingová centra v Praze zažívají v posledních letech obrovský boom.

Gen Z má fóbii z firemních toalet
Britský dodavatel koupelnového vybavení QS Suplies provedl průzkum, jehož se účastnila více než tisícovka zaměstnanců, aby se pokusil zmapovat zvyky spojenými s používáním firemních toalet.

Raději poslíčkem? Gen Z do armády nechce
Generace Z se bude raději živit rozvozem jídla, než aby ho prodávala ve fastfoodových řetězcích. Neláká ji ani práce u letectva či námořnictva. Ve dvacítce nejméně atraktivních zaměstnavatelů v Británii, kterou zveřejnil deník The Telegraph, se umístili také policisté, hasiči a záchranná služba, školy a pobřežní stráž.