Duševní zdraví

Ještě to nesvítí: Jak se vyhnout jarní depresi?
Je to nevyhnutelný fenomén, nebo si ji přivozujeme sami? Jarní depresi se dá předejít. Ať už pohyberm, stravou nebo jen vyhledáváním toho správného prostředí.

Dětská kyberšikana na vzestupu: Co za ní stojí?
Počet případů dětské kyberšikany v posledních letech roste, a to napříč celým světem s tím, jak rostou i počty uživatelů sociálních sítí. Mezi hlavní “startéry” tohoto trendu patří podle odborníků pandemie, postupně se ale i stírají rozdíly mezi fyzickým světem a online prostředím.

Chce se vám spát? Jak se obrnit proti jarní únavě
Jarní únava je přirozeným jevem, který lze překonat pomocí správné životosprávy. Zdravý jídelníček, pravidelný pohyb, kvalitní spánek a péče o psychické zdraví jsou klíčové faktory, které nám pomohou cítit se lépe a užít si jaro naplno.

Může mít dluh pozitivní vliv na psychiku? Expertka tvrdí, že ano
Dluhy nemusí být vždycky jen negativní záležitost. Alespoň tedy podle americké finanční expertky Dany Mirandaové, která přišla s poněkud svéráznou teorií ohledně přínosu dluhů na lidskou psychiku.

Teď budete meditovat: TikTok se chystá uspávat teenagery
TikTok plánuje poměrně bizarním způsobem omezit čas, který děti tráví u obrazovek svých telefonů. Po dvaadvacáté hodině jim nově přijde upozornění, které jim připomene, že je čas spát.

Lucemburský princ zemřel na zákeřnou nemoc. Život zasvětil hledání léku
Lucembursko zasáhla smutná zpráva. V pouhých 22 letech totiž na začátku března zemřel nejmladší syn vládnoucího lucemburského prince Roberta. Princ Frederik zemřel na genetické onemocnění POLG, které mu bylo diagnostikováno ve čtrnácti letech.

Jen trochu perverze: Na Kalhotkomatu se dají vydělat tisíce
Znáte Kalhotkomat? Jeho provozovatelé popisují princip projektu docela lakonicky: "Nakupujte a prodávejte nejen použité kalhotky na unikátním fetišistickém portálu." A i my jsme se na tento projekt podívali trochu blíž.

Proč mají Evropané zdaleka nejlepší work-life balance
Work-life balance je pro čím dál větší skupinu produktivních lidí nejdůležitějším faktorem při výběru nového zaměstnání. Podle nejnovějšího průzkumu vycházejí svým zaměstnancům nejvíc vstříc západoevropské firmy.

Fyzické tresty? Mladí Češi popsali svou zkušenost
Téma fyzických trestů u dětí dlouhodobě rozděluje českou společnost. Jedna část populace je považuje za nepřípustné, ta druhá na ně nedá dopustit. Odborníci však upozorňují, že bití dětí může mít velmi negativní důsledky na jejich fyzický i psychický vývoj.

Jaké jarní potraviny podpoří naše zdraví a pohodu
Jaro je obdobím regenerace a nových začátků. Zařazením čerstvé zeleniny a ovoce, celozrnných potravin, bylinek a kvalitních bílkovin do jídelníčku můžeme podpořit naše zdraví a duševní pohodu. Využijme tuto příležitost k tomu, abychom se zbavili zimního spánku a připravili své tělo na aktivní a zdravé jaro.

Jak se dostat do formy? Pět tipů pro jarní detox
Jarní detox je skvělou příležitostí, jak se zbavit návyků spojených s dlouhou zimou a nastavit si nový směr ke zdravějšímu životnímu stylu. Zaměřením se na stravu, pohyb, psychickou pohodu a podporu od ostatních můžete dosáhnout pozitivních změn, které vám pomohou cítit se lépe a načerpat víc energie.

Telefobie: Jak se mladí učí překonat strach z telefonátů
Mladí lidé ve velkém přestávají přijímat hlasové hovory. Dříve obvyklou formu mezilidské komunikace postupně nahrazují textové zprávy a chatovací aplikace. Důvodem je stále častější strach z telefonování, který získal označení „telefobie“.

Proč mladí nepíšou velká písmena? Působí prý přísně
Gen Z zásadně mění podobu psaného projevu. Nejnovějším trendem mezi mladými lidmi je ústup od psaní velkých písmen ve jménech, místních názvech, ale i v názvech firem. Důvodem je zřejmě hlavně snaha o lepší vyznění textu bez “zveličování” jmen.

Jak se nejlépe dostat z dlouhotrvající chřipky
Česko už řadu týdnů sužuje epidemie chřipky. A nejde jen o nějakou rýmu, pacienti si stěžují, že mají potíže s dýcháním a kašlem i více než 14 dní. Děti mají pandemii za sebou a teď se nemoc dostává na dospělé.

Proč fanoušci posílají tiktokerům obří částky
I v Česku se dá docela dobře vydělávat na TikToku. Pokud se infleuncer pouští do "duelů" s jiným influencerem, může si díky dárkům od svých příznivců přijít i na desítky tisíc korun týdně. My jsme se zeptali psychoterapeutů, co vede fanoušky k tomu, že tiktokerům tak obrovské částky posílají. A na to samé jsme se zeptali i influencera Kajumiho.

Kopie Ariany Grande na premiéře: Je to obsese, nebo jen kšeft?
Napodobování světových celebrit tu existovalo vždycky. A někteří dokázali z imitování hollywoodských hvězd nebo popových zpěváků i slušně vyžít. Sociální sítě, botox a další možnosti estetických úprav obličeje dávají tomuto koníčku novou dimenzi.

Technická Gen Z věří paradoxně v horoskopy
Mladí lidé zřejmě čím dál víc tíhnou k astrologii. Podle nedávného amerického průzkumu až 80 procent lidí z generace Z a nejmladších mileniálů věří v sílu hvězd a vesmíru. Toho využívají lidé, kteří se astrologií zabývají.

Sadbait: Proč sociální sítě ovládl smutný obsah
Podle průzkumu AMI Digital Index stráví čeští uživatelé na sítích přibližně 2,5 hodiny denně. To je dostatečná doba na to, aby nám tento druh komunikace zásadním způsobem ovlivňoval život. A kupodivu tuto komunikaci nevyhledáváme jen pro zábavu.

Jak se nachystat na suchý únor
Chystáte na suchý únor? S dobře promyšleným plánem, podporou okolí a zdravými návyky můžete tento měsíc snadno zvládnout. Pamatujte, že jde především o to, abyste se cítili lépe a užívali si život bez alkoholu.

Věříte Temu? Ohrožuje bezpečnost i zdraví
Čínské online tržiště Temu se v posledních letech stalo naprostým fenoménem. Lákavý web, levné cenovky a rychlé dodání zboží přilákaly jen za loňský rok desítky milionů zákazníků po celém světě. Nákup na této platformě však může být velmi nebezpečný.