Terapeut? Gen Z si psychiku raději řeší s ChatGPT

zdroj: Freepik

Jak si udělat takovou levnou terapii a podpořit své duševní zdraví? Mladí lidé už nevyhledávají terapeuty, kterých je málo a nejsou zrovna nejlevnější, ale pro rady si chodí k robotům. Pomoc konkrétně hledají třeba u nástroje umělé inteligence ChatGPT. Je prý dostupný, anonymní a nikoho nesoudí.

Může ale AI opravdu pomoct s duševním zdravím? Zeptali jsme se několika mladých Česhů, proč dávají před psychoterapeuty přednost umělé inteligenci. A taky jsme se zeptali psychoterapeuta, co si o tom myslí.

Osobní rádce

Když si mladí lidé potřebují popovídat o svých problémech, tak čím dál častěji sahají po umělé inteligenci. Podle studie Harvardu, o níž se zmiňuje magazín EuroNews, poptávka po nástrojích umělé inteligence v roce 2025 také naznačuje změnu paradigmatu.

Dřív se tyto nástroje používaly primárně pro technické účely. S tím, jak se rozšířily, je však zejména mladí uživatelé začali využívat jako psychickou podporu a rádce pro osobní rozvoj.

Neptá se a řeší

ChatGPT má navíc podle magazínu Tribune tu výhodu, že je vždy online, neptá se, nehodnotí a odpovídá hned.

A hlavně nesoudí. „Můžeš mu říct cokoliv a nebude tě soudit,“ říká pro Bold News 23letá Jitka, studentka České zemědělské univerzity. „A rovnou ti pošle konkrétní řešení.“

Anonymní a vždy po ruce

Mnoha lidem vyhovuje, že s umělou inteligencí jsou jejich myšlenky v bezpečí. „AI nemá city a nemůže tě soudit,“ popisuje 19letá Nikola, která studuje na střední škole obor kuchař-číšník. „To, co si napíšete, zůstane jen mezi vámi,“ dodává Nikola.

Pro mnoho mladých lidí je ChatGPT oblíbenou volbou především díky snadné dostupnosti. Je neustále po ruce, zdarma a anonymní. Díky tomu často mizí obava, že by se jejich osobní a intimní příběhy mohly dostat k někomu dalšímu. “Radši se vypovídám AI robotovi než člověku," dodává Nikola.

Odborník: Mají to ze sítí

Na to, proč se mladí odklánějí kvůli duševnímu zdraví od odborníků, jsme se zeptali i odborníka. "Protože jsou naučení ze sociálních sítí," říká pro redakci Boldnews.cz psychoterapeut Pavel Vítkovský. "Ty je naučily se digitalizovat a tohle je pro ně úplně nejjednodušší. Lidé si už dnes v podstatě nehledají informace sami, ale chtějí hotové odpovědi na své otázky a přesně to umělá inteligence nabízí,“ pokračuje.

Dnešní generace podle psychoterapeuta zkrátka nechce nic složitě hledat. Očekává přímé, jednoduché odpovědi. A právě ty umí AI dodat. A co na to mladá generace? "Dokážu se víc otevřít, protože mě nemusí tolik soudit jako reálná osoba nebo terapeut. Ano, vím, že terapeut taky reálně nemůže soudit, ale může si udělat nějaký obrázek,” říká Nikola.

Prý to nepomůže

Může tedy umělá inteligence člověku skutečně pomoct? „Nemůže. Když se podíváte na ChatGPT, tak ten momentálně zpracovává informace maximálně do roku 2023, částečně 2024. To znamená, že nemá aktuální data. V podstatě jen sesumarizuje to, co už někdo někde napsal. ChatGPT nepřemýšlí. ChatGPT kompiluje,“ říká Vítkovský.

Přestože ani podle dalších odborníků nemůže AI nabídnout kvalitní pomoc srovnatelnou s tou lidskou, podle nedávné studie zveřejněné v časopise PLOS Mental Health byly odpovědi generované ChatGPT hodnoceny lépe než odpovědi skutečných terapeutů, a to v několika klíčových oblastech psychoterapie, jako je empatie, profesionalita a kulturní kompetence.

V závěru studie její autoři odkazují na slova britského matematika a kryptoanalytika Adama Turinga: "Důsledky toho, že by stroje prováděly terapii, by byly příliš strašné. Doufejme, že to nebudou moct dělat." Podle Turinga by se ani terapii se strojem nemělo říkat "terapie". Vhodnější by bylo slovo "útěcha".