Sociální spravedlnost
Jde do tuhého. Fiala slibuje platy jako v Německu
Do parlamentních voleb zbývá necelý rok. Festival předvolebních slibů evidentně začíná. A v nedělních otázkách Václava Moravce na ČT ho odpálil sám premiér Petr Fiala. Ten aktuálně voliče láká na platy na úrovni našich vyspělejších sousedů. Co pro to musíme udělat?
Doom spending na vzestupu: Jak se z něj vymotat?
Nový trend nazvaný doom spending, který by se dal přeložit asi jako "kompenzační utrácení", zažívá u mladých Američanů obrovský vzestup. Obchodníci jsou asi rádi, ale nakupující by už tak v pohodě být neměli.
Máte krypto? Kdo všechno vyhrál s Trumpem
Donaldu Trumpovi se povedl jeden z největších návratů v americké politické historii. Své vítězství a návrat do Bílého domu si nyní užívá. Rozhodně ale není sám. Mnoha lidem svou výhrou vydělal peníze, a to nemluvíme pouze o sázkařích.
V ČT to vře. Tentokrát kvůli Chartě pracovníka
V České televizi to opět lehce bublá. A není to jen kvůli tomu, že se od příštího roku nezvýší koncesionářské poplatky. Na veřejnost aktuálně probublal interní a stále ještě pracovní dokument, který upravuje pravidla chování zaměstnanců ČT.
Kdo a jak ovlivňuje ceny potravin v Česku
Ceny potravin v České republice jsou výsledkem interakce mezi různými subjekty a faktory od zemědělců a distributorů přes maloobchodníky a regulace až po mezinárodní trhy a spotřebitelské chování. Každý z těchto prvků hraje důležitou roli v konečné ceně.
Sliby? Co už Fialova vláda nestihne
Premiér Petr Fiala je sice ve svých posledních rozhovorech sebevědomý, příští rok ho ale čeká velice složitá předvolební kampaň. Vládní strany budou čelit oprávněným dotazům, proč se jim nepodařilo naplnit předvolební sliby.
Nejšťastnější země světa: Jak si vedou monarchie?
Proč jsou skandinávské země dlouhodobě ty nejšťastnější na světě? A jaké je tajemství nejšťastnějších zemí? Světová zpráva o štěstí (World Happiness Report) každoročně publikuje žebříček zemí, které hodnotí na základě ukazatele štěstí.
Konspirace v USA? Nová vlna se čeká hned po volbách
Dezinformace se staly běžnou součástí našich životů a samozřejmě hrají svou roli i v aktuálních amerických prezidentských volbách. Týkají se především korespondenční volby a nelegálních migrantů, kteří podle některých konspiračních teorií volí také.
Svět řeší, jak dopadla svlečená íránská studentka
V Íránu došlo k dalšímu medializovanému střetu mladé ženy s tamní mravnostní policií. Mladá studentka se před teheránskou univerzitou Azad na protest proti obtěžování vysvlékla do prádla. Krátce poté byla zadržena. O jejím dalším osudu toho zatím příliš nevíme.
Začala už třetí světová?
Z první a druhé světové války se lidstvo evidentně dostatečně nepoučilo. Neustále se proto spekuluje, kdy vypukne třetí světová válka. Anebo vlastně o tom, jestli už v ní náhodou nežijeme.
Kremace? Generace Z preferuje pohřeb do země
Nejčastějším způsobem pohřbu je dnes kremace. Generace Z však má narozdíl od svých předchůdců na poslední cestu svého těla po smrti jiný názor. Namísto spálení preferuje podle amerického magazínu Axios uložení do země.
Gruzínksý sen? Ten proevropští Gruzínci snít nechtějí
Vláda slaví, opozice protestuje. Tak by se dala krátce po volbách popsat situace v Gruzii. Proruská strana Gruzínský sen, která je v zemi u moci, se prohlásila za vítěze. Pozorovatelé ale upozorňují na zastrašování voličů a kupování hlasů.
Náhrady pro Pavlovou budou v Evropě spíš rarita
Zdá se, že bouře kolem náhrad pro první dámu Evu Pavlovou utichla. Prezident Petr Pavel vysvětlil, že pro manželku nechtěl žádné peníze navíc, chtěl pouze, aby byla jeho žena za reprezentaci země nějak ohodnocena. A to z náhrad, které přísluší k prezidentskému platu.
Nejen práci. Gen Z přesouvá domů už i zábavu
Stále víc lidí tráví stále víc času doma. Jde o trend, který prudce vzrostl během pandemie a zatím to nevypadá, že by se čísla vracela na předkovidovou úroveň. Zejména mladí Američané přesouvají podle magazínu listu New York Times domů nejen práci, ale i vzdělávání, trávení času s přáteli a dokonce i náboženské aktivity.
Politici chtějí víc. Kdo ještě dostane přidáno?
Když přidáte sobě, budete muset i ostatním. Tak by se dala krátce shrnout reakce na zvyšování platů politiků. Jedná se o problematický krok, kterým si už tak nepopulární vláda u občanů příliš nepomůže.
Na vlně pomoci surfovali Renne Dang, Sharlota či 7krát3
Bezmála dvacet milionů korun je na účtu obětem povodní, na nějž mohli přispívat i diváci koncertu Na vlně pomoci, který probíhal 15. října v pražském hudebním klubu Doupě.
Proč mladí Američané odmítají dávat dýška
Zatímco u nás je spropitné dobrovolné a pro odměněného znamená příjemný bonus, v USA „dýško“ tvoří podstatnou část příjmu lidí, kteří pracují ve službách. V některých amerických státech je s ohledem na spropitné minimální mzda pro číšníky a servírky dokonce nižší, než je federální minimum.
Půlka lidí pokládá současný režim za lepší, ale…
Je současný režim lepší než ten před rokem 1989? Přesvědčena je o tom skoro polovina Čechů, třetina si pak myslí opak. V hodnocení obou režimů se podle agentury STEM mezi sebou neshodnou především mladí a staří lidé.
Gen Z už nechce jen vypisovat šeky na charitu
Bohatí mileniálové a příslušníci Gen Z nechtějí podle americké televize CNBC na dobročinné účely už jen dávat peníze. Smysluplnější je pro ně dobrovolnictví, fundraising nebo mentorování.
Koncert #Navlněpomoci podpoří oběti povodní
Ukázat, že i mladí umějí pomáhat. A pak taky pomoc samotná. To jsou hlavní cíle iniciativy Na vlně pomoci, kterou založil portál pro mladé Bold News spolu s předními českými influencery, hudebníky a taky několika firmami. Iniciativu mimo jiné podpořili influenceři a moderátoři Kovy, Čestmír Strakatý, Adam Kajumi nebo Karolína Kopíncová.