Sociální spravedlnost


My i naši čtenáři vnímáme sociální spravedlnost jako důležitý koncept, který se týká rovnosti, spravedlnosti a respektu ve společnosti. I v našich článcích budeme popisovat potřebu mladé generace bojovat proti nerovnostem a diskriminaci na základě pohlaví, rasy, sexuální orientace, sociálního postavení nebo jiných faktorů. Pro mladou generaci je důležité, aby společnost poskytovala rovné příležitosti pro všechny a respektovala práva každého jednotlivce. Proto se angažuje v otázkách ochrany lidských práv, podpory menšin a boje proti sociálnímu vyloučení.

images/2025/jaromirek/damascus_leden2025_ctverec.jpg

Sýrie na vlastní oči: Muslimové slaví, křesťané se bojí

Ve středu 14. května jsme se vrátili ze Sýrie. Země, která si vydechla, ale zároveň je pořád zmítána nepokoji po prosincovém pádu diktátora Bašára Asada. O změně režimu jsme mluvili s mnoha lidmi. Zatímco muslimové jsou nadšení a věří, že Sýrie začne konečně prosperovat, křesťané se bojí.

images/2025/jaromirek/sam_AI_ctverec.jpg

Tvůrce ChatGPT: Mladí už se bez AI neumí rozhodovat

Umělá inteligence se začíná stávat nezbytným společníkem člověka. Zejména mladí lidé už ji nevyužívají jen k falšování úkolů či vyhledávání informací. Její nástroje se pro ně stávají důležitým životním poradcem, bez kterého se neobjedou při zásadních rozhodnutích, při navazování vztahů či plánování budoucí kariéry.

images/2025/jaromirek/medium-shot-boy-holding_ctverec.jpg

Vědci: Nadváha v dětství zvyšuje riziko obezity v dospělosti

Nizozemští odborníci přišli s tvrzením, že váha dětí okolo šestI let zásadním způsobem ovlivňuje kvalitu života v jejich dospělosti. Opírají se přitom o výsledky dlouhodobé studie, která sledovala stravovací návyky tisíců dětí.

images/2025/jaromirek/donbas_2023_ctverec.jpg

Běženci z Donbasu v Česku: Domů už se nevrátíme

Plnohodnotná ruská invaze na Ukrajinu sice začala až v roce 2022, už od roku 2014 ale probíhal konflikt na východě země. Obzvláště v Doněcké a Luhanské oblasti, kde žila velká ruská menšina, začali místní ozbrojenci za pomoci ruských paramilitárních skupin obsazovat úřady a snažili se připojit celou oblast takzvaného Donbasu k Rusku.

images/2025/jaromirek/gruzie_protest_ctverec.jpg

Mezigenerační propast v Gruzii: Proruský režim odsuzují jen mladí

V Gruzii už víc než půl roku protestují tisíce mladých lidí proti proruské vládě, která podle demonstrantů zfalšovala loňské volby. V hipsterských čtvrtích i podnicích se objevují protiruské nápisy, demonstranti zároveň čelí výslechům, pokutám i vězení, ale nevzdávají se. Starší generace se protestů většinou neúčastní. Proč?

images/2025/jaromirek/deti_podnestri_ctverec.jpg

Podněstří: Sirotci tu místo školy cvičí v uniformách

V neuznané Podněsterské moldavské republice, která je ovládaná proruským režimem, probíhá militarizace dětí už od raného věku. Nejvíce jsou zasaženi sirotci a mladí lidé bez platných dokladů, kteří nemají přístup ke vzdělání ani jiným u nás zcela obvyklým základním právům.

images/2025/jaromirek/medium-shot-kid-cheating-school_ctverec.jpg

Ptali jsme se: Mají se žáci stresovat přijímačkami na střední?

Přijímací zkoušky na střední školy vyvolávají každý rok ostré diskuze. Zatímco ministerstvo školství jejich současnou podobu obhajuje, někteří odborníci by je rovnou zrušili. Kritické hlasy často hovoří o jejich zbytečné náročnosti, vysokých finančních výdajích na přípravné kurzy i nadbytečném stresu.

images/2025/jaromirek/woman-with-doctor-cosmetology-ctverec.jpg

Proč dívky v Arménii slaví osmnáctiny plastikou nosu

Jaký největší dárek můžete jako dívka dostat v Arménii k osmnáctinám? Není to ani auto, nejsou to ani peníze, ale plastika nosu. V zemi, kde velké nosy symbolizovaly hrdost a sílu, chodí většina mladých dívek na rhinoplastiku. Je to totiž tamní ideál krásy, což si uvědomují i rodiny, které si často na plastiky svých potomků berou půjčky.

images/2025/jaromirek/demonstrace_kveten.jpg

Den vítězství: Ve čtvrtek se bude slavit i demonstrovat

Na čtvrtek 8. května připadá Den vítězství. Státní svátek, který tentokrát připomíná kulaté 80. výročí konce druhé světové války, bude už tradičně v Česku patřit četným oslavám, pietním aktům i bojovým ukázkám.

images/2025/jaromirek/men-performing-vogue-dance-ctverec.jpg

Gen Z dostává padáka častěji. Co za tím vězí?

Gen Z má problém s udržením svého zaměstnání. Až 60 procent zaměstnavatelů v USA během loňského roku vyhodilo některé zaměstnance z řad čerstvých absolventů vysokých škol. Důvodem jsou jejich nedostatečné kompetence i nízká profesionalita. A za tím vším údajně stojí slabá kvalita výuky během pandemie.

images/2025/finska_hranice_ctverec.jpg

Rusko za humny: Mladí Finové mají obavy z blízkosti války

Rusko začalo budovat nové vojenské základny a infrastrukturu v těsné blízkosti finských hranic, zároveň v lokalitě modernizuje železnici pro přesun těžké techniky. Po vstupu Finska do NATO v roce 2023 Moskva označila tuto zemi za hrozbu a reagovala rozšiřováním armády až na 1,5 milionu vojáků. To v mladé generaci Finů vyvolalo obavy.

images/2025/jaromirek/konflikt_ukrajina_ctverec.jpg

STEM: Češi nevěří v mír na Ukrajině do konce roku

Agentura STEM provedla v dubnu průzkum mezi tisícovkou respondentů, který se týkal postojů Čechů vůči konfliktu na Ukrajině a vyjednávání o míru. Valná většina lidí si myslí, že trvalého příměří se mezi Ruskem a Ukrajinou do konce roku nepodaří dosáhnout.

images/2025/jaromirek/prokremelska_mladez_ctverec.jpg

Promluvili pro BoldNews: I v Rusku jsou mladí proti válce

Mnoho mladých Rusů válku na Ukrajině nepodporuje, ale strach z vězení, ztráty práce nebo odvlečení na frontu jim brání to veřejně říct. V rozhovoru pro BoldNews to popsaly dvě mladé ženy z Petrohradu a Moskvy, které dodávají, že i známé osobnosti v Rusku často podporují režim jen ze strachu.

images/2025/jaromirek/female-planning-environment-ctverec.jpg

Česká Gen Z: Naše platy jsou prostě nedostatečné

Protože 1. máj byl a ještě pro někoho je hlavně svátkem práce, pojďme si připomenout, jak na tom s prací vlastně jsme. Popravdě, Češi jsou hlavně čím dál méně spokojení se svými platy. Podle průzkumu společnosti Alma Career je se svým příjmem spokojených jen 32 % lidí.

images/2025/jaromirek/young-people-having-fun_ctverec.jpg

Průzkum z Oxfordu: Čeho se Gen Z nejvíc bojí?

Generace mladých dospělých musí ve svém životě řešit mnohé výzvy, které se jejich rodičů v mládí netýkaly. Největším problémem pro ně podle průzkumu John Smith`s Center a Oxfordské univerzity každopádně je nedostatek financí, kvůli kterému se uchylují k alkoholu, cigaretám či drogám.

images/2025/jaromirek/potraty_rumunsko_ctverec.jpg

Potraty v Rumunsku? Jsou legální, ale nedostupné

V Rumunsku jsou sice potraty do 14. týdne těhotenství legální, ale nejsou dostupné. Podle nové zprávy Human Rights Watch (HRW) více než 80 % veřejných nemocnic zákroky neprovádí, a to zejména kvůli náboženským postojům. Ženy jsou místo toho často posílány k protipotratovým skupinám, které ženy nabádají, aby od potratu upustily.

images/2025/jaromirek/kluby_berlin_ctverec.jpg

Berlín už není party město. I kvůli Gen Z

Berlín postupně ztrácí pověst hlavního evropského party města. Řada tamních klubů zavírá, jiné se mění spíš v komunitní centra. Kromě drahých nájmů a vysokých nákladů na energie za to může také nejmladší generace, která má oproti svým předchůdcům značně odlišné nároky na trávení volného času.

images/2025/jaromirek/rusi_proti_putinovi.jpg

Mladí Rusové v Česku: Jsme proti válce a nejsme Putin

Nedávno jsme psali o tom, jak se z pohledu mladých Ukrajinců, kteří žijí v tuzemsku, mění přístup Čechů k uprchlíkům. Nyní jsme se na přístup k mladé ruskojazyčné menšině v Česku zeptali tří mladých Rusů. Všichni se shodují, že ruskou invazi na Ukrajinu odsuzují. Kvůli svému původu se prý ale často potýkají s předsudky.

images/2025/jaromirek/trautemberk_aspol_ctverec.jpg

Jak komunisté zneužívali český pohled na šlechtu

Komunistický režim v Československu zneužíval pohled na šlechtu jako nástroj ideologické propagandy. Skrze pohádky, literaturu a film se snažil vytvořit negativní obraz aristokracie a podkopat její historické postavení. Tento proces měl dalekosáhlé důsledky pro českou kulturu a společnost, které se projevují dodnes.

images/2025/jaromirek/papez_frantisek_ctverec.jpg

Jak Papež František přiblížil církev mladým

Zemřel papež, který změnil vnímání církve ve společnosti. František mluvil o duševním zdraví, osamělosti, rovnosti i klimatické krizi. Říkal, že víra není jen pro dokonalé a že každý má svou hodnotu. Jako první zapojil ženy do vedení církve, otevřel téma LGBT a snažil se oslovit i nevěřící.