Klimoška a AI: Pouť do Mekky bude letos jiná

zdroj: ČTK / imago stock&people / Saudi Press Agency \ apaimages

Každý rok se v létě miliony věřících z celého světa vydávají na cestu do saúdskoarabského města Mekka, rodiště proroka Mohammeda. Tuto tradiční pouť by měl alespoň jednou za život vykonat každý pravověrný muslim. Letos tuto tradici čekají rozsáhlé změny, jejichž cílem je především zajistit zdraví a bezpečnost návštěvníků.

Nově tak je účast na pouti zapovězena dětem mladším 12 let, omezený přístup mají i ti, kteří už pouť alespoň jednou vykonali. Před davovým šílenstvím nově návštěvníky ochrání umělá inteligence, před extrémním horkem zase největší klimatizace na světě. Někteří věřící však novinky kritizují kvůli porušení islámských tradic.

Děti nebrat

Kolem dvou milionů muslimů z celého světa každoročně zamíří do saúdskoarabského města Mekka, aby vykonali tradiční pouť, která je jedním z pěti pilířů islámu. Letos tuto tradici podle magazínu čqasopisu Time čekají největší změny v historii, jejichž cílem je zajistit větší bezpečnost poutníků.

Vláda arabské země tak letos zakázala vstup dětem a omezila účast těch, kteří v rodišti proroka Mohameda už byli. Novinkou bude rozsáhlé využití umělé inteligence.

Tisíce mrtvých

Hadždž, jak se pouť v arabštině nazývá, si každý rok kvůli tlačenicím a vysokým venkovním teplotám vyžádá stovky lidských životů. Jen loni zemřelo kvůli těmto faktorům více než 1 300 poutníků.

Nová nařízení si však ze strany věřících vysloužila velkou kritiku kvůli porušení muslimských tradic. Až dosud bývalo zvykem, že rodiny do Mekky cestovaly společně. Účast na pouti je ale nově povolená až od 12 let.

Drahá záležitost

Nový systém také upřednostňuje poutníky, kteří se cesty do Mekky účastní poprvé. Cílem tohoto opatření je především předcházet velkému přelidnění. Vláda se však tímto krokem zároveň snaží vyrovnat rozdíly mezi bohatými zeměmi, odkud poutníci opakovaně jezdí, a rozvojovými regiony, pro jejichž obyvatele je cesta finančně nedostupná. Podle magazínu Time totiž cesta do Mekky znamená finanční výdaje ve výši až 15 tisíc dolarů na osobu, což je v přepočtu asi 326 tisíc korun.

Přelidnění má také zabránit fakt, že muslimští poutníci budou letos vůbec poprvé pod rozsáhlým dohledem umělé inteligence. Vláda pouštního království do terénu také nasadila množství dronů s termálními senzory, které jsou schopné v reálném čase monitorovat davy poutníků a přispět tak k jejich bezpečnosti.

Největší klimatizace

Kromě dronů však na návštěvníky Mekky letos čekají i jiné technologické vychytávky. Jednou z nich je největší klimatizační systém na světě, který zajišťuje ochlazování Velké mešity v Mekce. Díky unikátnímu systému přístrojů, které obsahují až 155 tisíc tun chladiva, tak mohou organizátoři chránit příchozí před vzrůstajícími teplotami. V nejsvětějším městě islámu byly navíc letos rozšířeny zastíněné plochy až o 50 tisíc metrů čtverečních.

Výčet změn a opatření však nemusí být konečný, podle nastalé situace je možné přistoupit i k dalším změnám. „V některých případech je možné omezit náboženské rituály, pokud to přináší zřejmý prospěch. Během pandemie covidu například poutníci museli být očkováni,“ vysvětlil pro Time Shaykh Waleed Basyouni, prezident americké muslimské organizace AlMaghrib Institute.