Monarche
Proč měl Ludvík XIV. zálibu v klystýrech
Ludvík XIV., který si říkal král Král Slunce, vládl Francii neskutečných 72 let a proměnil ji v nejmocnější evropskou zemi své doby. Ztělesňoval absolutní moc, nechal postavit velkolepé Versailles a podporoval umění. Proslul ale také svou zálibou v klystýrech a velkým odporem k mytí. Obsáhlý článek o tomto panovníkovi zveřejnil web Českého královského institutu.
Znáte všechny české šlechtické tituly?
Kníže, hrabě, ale taky zeman nebo vladyka. Víte, koho označují a jaké jsou mezi nimi rozdíly? Pojďte si s námi připomenout všechny české šlechtické tituly. A podívat se na to, které rodiny je dodnes používají.
Korunovační klenoty obdivoval i potomek Karla IV.
Už jen do 30. září budou na Pražském hradě k vidění korunovační klenoty. Výstavu si nenechal ujít ani čtyřiadvacetiletý Tadeáš Salvátor Habsbursko-Lotrinský. Tento mladý Rakušan je přímým potomkem Karla IV. a dalších českých králů a císařů.
Jak spartace skladeb zachraňuje starou hudbu
V dnešní době se díky internetu lehce dostaneme téměř ke všemu. Slyšíme v rádiu skladbu, kterou si chceme zabrnkat na kytaru či zahrát s kapelou, tak si zjistíme název a stáhneme noty. Jak je to ale s hudebními díly, která pamatují středověk, renesanci či baroko?
Klára Doležalová: Žít jako králové? Trpěli bychom zimou
Byla jednou z hlavních tváří pořadu O poklad Anežky České, a díky tomu se králům a monarchům dostala doslova do kuchyně. Modrátorka Klára Doležalová byla dalším hostem podcastu Českého královského institutu s názvem Hradní harašení.
Herec Jan Kříž: Petra Pavla si jako krále představit dovedu
„Vždycky, když člověk hraje postavu, která existovala, je na tom něco fascinujícího a zavazujícího vůči té dané osobě,” říká herec Jan Kříž v podcastu Českého královského institutu s názvem Hradní harašení.
V monarchii bychom byli bohatší, říká Lukáš Kovanda
Přechod na monarchii by byl pro Čechy z dlouhodobého ekonomického hlediska výhodný. Podle ekonoma Lukáše Kovandy bychom byli bohatší a nákupní síla rostla rychleji. Je na to společnost připravena?
Kterému monarchovi by zazpíval Adam Plachetka?
Je operním pěvcem světového formátu. Mimo jiné miluje humor, plzeňské pivo a hokej. Basbarytonista Adam Plachetka v dubnu zazářil na galakoncertu na Pražském hradě
Jan Zavázal: Koňské pólo? Dřív šlo o brutální hru
Je z rodiny golfistů, ale sám je nadšeným hráčem koňského póla. A nejen to. Jan Zavázal, který byl hostem podcastu Českého královského institutu s názvem Hradní Harašení, turnaje po celém světě moderuje, je manažerem Polo Clubu La Republika a také reportérem mezinárodního časopisu Polo+10.
Beata Rajská: Barva šatů pro první dámu byla poctou Alžbětě
Milovnice Britské královské rodiny, přední česká návrhářka a také autorka outfitu pro českou první dámu na korunovaci britského krále Karla III. To vše je Beata Rajská.
Tahal bych z klobouku, říká o volbě panovníka Pavel Fabini
Monarchie v Čechách je stále ve hře. Je ale třeba vyvrátil některé historické „omyly“. „Ke zrušení monarchie u nás v roce 1918 nedošlo z vůle lidu, ale bylo v podstatě nadiktováno úzkou skupinou politiků, kteří byli navázaní na zahraniční zájmy. Šlo o obrovskou propagandu po celou dobu první republiky,“ říká historik a politolog Pavel Fabini, který byl hostem podcastu Českého královského institutu nazvaného Hradní harašení.
Zdeněk Prázdný: Nechceme Česko zbavit demokracie
Skepticismus a předsudky. I s těmito pojmy se při debatách setkává ředitel Českého královského institutu (ČKI) Zdeněk Prázdný. Právě ČKI má za cíl propagovat myšlenku monarchie a dostat ji do každé rodiny, školní třídy či na hřiště. Jednoduše řečeno kamkoli, aby lidé měli o čem uvažovat.
Nikolaus Lobkowicz: Návrat do Česka byl šok
Lobkowiczové jsou jedním z nejstarších a zároveň nejznámějších českých šlechtických rodů. Část z nich po komunistickém převratu odešla do zahraničí, mnozí se vrátili po sametové revoluci a nyní žijí v Čechách. Stejně jako Nikolaus Lobkowicz, který se s rodinou vrátil v roce 1993.
Bela Sternbergová: Komtesa, která strašívala turisty
Označení komtesa jí není milé. „Používáme ho s kamarády spíš jako interní vtípek,” směje se Izabela Sternbergová z Jemniště, která se opravdu titulem komtesa může pyšnit. Jaké je to žít na zámku? Může si na něm udělat pohodlí v podobě pyžamového dne? A zvykla si někdy ve svém obydlí na davy turistů?
Vojta Kotek: Kdybych byl král, měl bych šaška
Demokracie není, nemůže být a možná by ani neměla být dokonalá. Alespoň to si myslí herec, režisér a hudebník Vojta Kotek. Ten je hostem letošního ročníku karlovarského festivalu Vlny svého kamaráda, kolegy a režiséra Jiřího Mádla.
S Pavlem Šporclem nejen o mladých talentech a starých špidlenkách
Předního českého houslového virtuóza Pavla Šporcla jsme zastihli v Praze na Letné na akci, na níž zrovna vystupoval s cimbálovkou Gipsy Fire. Zeptali jsme se ho nejen na to, co mu cikánská hudba a svobodná duše dává, ale také na současné mladé umělce.
Oslavte narozeniny krále Karla s Královským institutem
V sobotu 15. června proběhnou v Londýně oslavy panovníka Karla III. spojené s velkolepým vojenským pochodem. Akci nazvanou Trooping The Color bude sledovat celý svět. A svůj přenos bude mít tato majestátní oslava i do České republiky.
Královský institut uspořádal koncert pro obnovu kaple
Barokní kaple Navštívení Panny Marie ve Slavětíně na Lounsku dlouhé roky chátrala. Nový život chce této památce vdechnout spolek příznivců sv. Václava společně s Českým královským institutem.
Česko jako monarchie? Není otázka zda, ale kdy
Na konci dubna proběhl v prostorách Španělského sálu na Pražském hradě výjimečný gala koncert k 680. výročí od povýšení arcibiskupství pražského. Slavnostní večer pořádal Český královský institut s Hudebním festivalem Znojmo.
Adam Plachetka: Monarchie? Asi by to fungovalo
Koncem dubna proběhl v prostorách Španělského sálu na Pražském hradě výjimečný gala koncert k 680. výročí od povýšení arcibiskupství pražského.