Jak Gen Z udělala z konkláve fenomén

zdroj: Massimo Valicchia/NurPhoto/Shutt / Shutterstock Editorial / Profimedia

Konkláve už není jen tajemnou církevní událostí, ale také skutečným kulturním fenoménem. Mladí lidé se díky sociálním sítím o volbu nového papeže zajímají ve velkém. Virální memy také způsobily, že se někteří donedávna neznámí kardinálové stali celosvětovými celebritami.

Svoji roli v popularitě konkláve, které po smrti papeže Františka začne ve středu 7. května, hraje také strach mladé generace o to, kdo se příští hlavou katolické církve stane.

Virální konkláve

Blížící se volba nového papeže není očekávaným okamžikem jen mezi věřícími. Konkláve kdysi bývalo především tajemnou a duchovní záležitostí, která se odehrává kdesi za zavřenými dvěřmi Sixtinské kaple. Letos se to podle magazínu Politico díky sociálním sítím změnilo.

Konkláve, které v srdci katolické církve začne 7. května, se stává skutečnou trendy událostí, kterou je část mladých bez nadsázky posedlá.

@thenerdsawaken Give us the Conclave tea, fam ☕️💅 #conclave #pope #popefrancis #meme #jimmyfallon #vatican #conclavemovie #tea ♬ Bitter Sweet Symphony - Extended Version - The Verve

Svůj podíl na tom má nepochybně i loňský film režiséra Edwarda Bergera, z něhož se na sítích opět objevují v souvislosti s nadcházející konkláve časté memy.

Jako na fotbale

Uživatelé sociálních sítí v posledních dnech hojně debatují o tom, kdo se novým papežem v příštích týdnech stane, jakoby se jednalo o napínavý fotbalový zápas.

Někteří kardinálové, kteří byli až dosud známí především ve své vlasti, se díky novému trendu stali skutečnými celebritami. Konkláve tak už není jen posvátnou událostí, ale do jisté míry také kulturním fenoménem.

Františkova mise

Svoji roli v popularitě konkláve může podle serveru Politico hrát i osobnost nedávno zesnulého papeže Františka, jenž se ve své funkci snažil klást důraz na témata, která jsou pro mladé lidi důležitá.

František v minulosti důrazně vyzýval jednotlivé státy k akci v oblasti změny klimatu. V případě války v Gaze zase vyzýval k příměří. František se také vyjadřoval přátelsky vůči LGBTQ+ komunitě a podporoval ženská práva.

Gen Z se nyní i proto zajímá, zda bude příští hlava katolické církve ve Františkově stopách pokračovat. Uklidněním může být fakt, že až 70 procent kardinálů, kteří budou o novém papeži rozhodovat, bylo jmenováno přímo Františkem. To však není dostatečný počet, který je ke zvolení potřeba. Někteří kardinálové, které média označují za favority, navíc patří ke konzervativnímu křídlu církve.

Kdo má šanci?

Mezi favority však najdeme i kardinály, kteří se v minulosti o tématech, která jsou pro mladou generaci důležitá, vyjadřovali ještě progresivněji než František. Jedním z nich je boloňský arcibiskup Matteo Maria Zuppi, jenž v minulosti vyzýval k větší inkluzivitě uvnitř církve a také naznačoval podporu širšího uznávání svazků osob stejného pohlaví. Za své postoje si ovšem vysloužil kritiku ze strany konzervativních duchovních.

Dalším "progresivním favoritem" je kardinál Pierbattista Pizzaballa, který otevřeně podporuje palestinské křesťany. Zasazoval se také o přijímání uprchlíků či za to, aby ženy ve větší míře zastávaly vedoucí pozice v rámci církve. Na předních příčkách sázkových kanceláří najdeme i filipínského kardinála Luise Antonia Tagleho, jenž vystupuje proti marginalizaci LGBTQ+ osob nebo proti vyloučení rozvedených a znovu sezdaných lidí ze svatého přijímání.