Kde hledá americká Gen Z práci snů?

zdroj: wayhomestudio on Freepik

Malí Američané to mají podobné jako ti v Česku. V dětství je jejich vysněným povoláním hasič, mořský biolog, astronaut nebo technologický magnát typu Elona Muska. V Česku chtěli být kluci často popeláři a ještě nedávno všechny děti chtěly pracovat "jako youtuber".

Jak ale vypadá vysněná práce či spíš vysněný zaměstnavatel pro americké absolventy středních škol? Kupodivu už nejsou na předních žebříčcích firmy jako Google nebo Apple. Mladé lidi víc zajímá práce ve zdravotnictví a ve státních službách. A to hlavně kvůli stabilitě.

Přilby na hřebíku

Ještě jedno máme podle sloupkařky amerického magazínu The Hustle Sary Friedmanové společné. Všichni chceme být v dospělosti dobře placenými pracovníky v zavedené technologické firmě. Alespoň jsme si to donedávna mysleli.

Dnes se však zdá, že příslušníci generace Z odkládají hasičské helmy a letecké přilby na hřebík a sní o jiných oborech. A dokládá to i průzkum mezi mladými Američany, který v polovině července zveřejnil ekonomický web Business Insider.

Propad Googlu i Applu

Průzkum, který provedla americká organizace National Society of High School Scholars mezi 10 tisíci úspěšnými absolventy středních škol, potvrzuje měnící se preference generace Z.

Například ještě v roce 2017 byla společnost Google označena za "zaměstnavatele snů číslo 1", v roce 2024 tato firma klesla na sedmé místo. O čtyři, respektive o tři místa se od roku 2018 propadly také společnosti Amazon a Apple.

Vysoko jsou FBI i CIA

Nejžádanějším odvětvím se mezi mladými absolventy stalo zdravotnictví, v rámci něhož se na první místo dostala Dětská fakultní nemocnice Svatého Juda v Memphisu.

Hned po ní následuje klinika Mayo, která sídlí v Jacksonville na Floridě a ve městech Scottsdale a Phoenix v Arizoně. Nahoru se posunula také práce ve státní správě. Na pátém místě se mezi "zaměstnavateli snů" umístila FBI, na šestém pak NASA a na jedenáctém místě CIA.

Chceme do státní správy

Také podle průzkumu pracovního portálu pro studenty vysokých škol Handshake se počet žádostí o zaměstnání ve státní správě v roce 2023 meziročně zdvojnásobil. Počet uchazečů o práci v technologických firmách mezitím klesl o 19 procent. Divné, ne? Ne tak docela.

Federální vláda a místní nemocnice sice podle Sary Friedmanové nejsou tak okouzlující jako velké technologické firmy, ale poskytují věci, na kterých příslušníkům generace Z záleží.

Hlavně stabilitu

Jedna podmínka je pro Gen Z v zaměstnání zásadní: stabilita. V průzkumu Handshake se také mezi prioritami při výběru zaměstnavatele umístila na prvním místě a vzhledem k nedávným událostem v USA to dává smysl.

V roce 2023 bylo podle sanfranciského webového projektu Layoffs.fyi, který sleduje pohyby praovníků v technologickém sektoru, propuštěno více než 263 tisíc zaměstnanců z technologických oborů. A propouštění v tomto odvětví pokračuje. V roce 2024 muselo jen do půlky července odejít dalších 106 tisíc lidí.

Může za to AI

Nejistota roste u mladých v souvislosti s vývojem umělé inteligence. Podle výše zmíněného průzkumu National Society of High School Scholars celých 62 % příslušníků generace Z tvrdí, že se obává jejího dopadu na propouštění.

To vede k odlivu talentů z technologických oborů do jiných odvětví, což je samozřejmě znepokojivý trend pro velké technologické společnosti, které nejen v USA bojují o kvalifikované zaměstnance.

Jak ale podotýká v závěru svého článku Sara Friedmanová, tak je možná lepší mít talentované mladé lidi ve státním Centru pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), než aby se věnovali jako produktoví manažeři rychloobrátkovému zboží.