Scéna

Kultura či kulturní scéna zahrnuje širokou škálu projevů včetně hudby, filmu, divadla, literatury, výtvarného umění a dalších forem kreativity. Vnímáme kulturu a umění jako prostředek sebevyjádření, zdroj inspirace a prostor pro setkávání a sdílení s ostatními. Kulturní scéna může být ale také prostředkem k vyjádření různých názorů, hodnot a identit v rámci společnosti.

Na Ostrovech zazní i koncert Symphony for Humanity

Na pražských ostrovech i v některých hudebních klubech proběhne od 1. května už tradiční čtyřdenní festival United Islands of Prague. Kromě hudby bude jeho hlavním tématem také 20 let České republiky v Evropské unii.

Zastavte to: Kdo všechno teď tlačí na Izrael?

Zabití sedmi pracovníků humanitární organizace izraelskou armádou přiživilo volání po ukončení vojenské operace v Gaze a uzavření příměří. Izrael se omluvil, incident má být řádně prošetřen.

AI mění už i zážitek z hudby

Co s námi dělá hudba? Obecně nás může rozradostnit, ale i uvěznit v bludném kruhu deprese. A zatímco dříve byl výběr hudby většinou jen na nás, nyní do našich playlistů stejně jako snad do každého odvětví zasahuje umělá inteligence.

Velký návrat: Jak se zadaří v Oktagonu Lucii Szabové?

Lucia Szabová patří mezi nejtalentovanější a nejoblíbenější zápasnice na československé bojové scéně. Její slibně se rozvíjející kariéra musela na chvilku počkat, Szabová v roce 2022 neočekávaně oznámila těhotenství.

Kdo letos zahraje na United Islands?

Letošní pražskou festivalovou sezónu otevře festival, kterým ožijí pražské a taky vlastně vltavské ostrovy i některé pražské hudební kluby. Festival United Islands bude plný oslav a přednášek k dvacátému výročí našeho členství v Evropské, ale pochlubí se i vyčerpávající nabídkou více než stovky interpretů.

Ostrovy nabídnou hudbu i ohlédnutí za 20 lety v EU

Festivalovou sezonu v Praze letos otevřou United Islands. A to hned úderem prvních květnových dní. Středa 1. května bude na pražských ostrovech patřit oslavě Evropy. V rámci akce “Zažijte Evropu” si zde návštěvníci připomenou dvacet let od vstupu do Evropské unie.

Summit v Asii zastínila Taylor Swift

Taylor Swift nevědomky ovládla další významné politické jednání. Tentokrát šlo o summit asijských jihovýchodních zemí ASEAN. Na něm musel singapurský premiér vysvětlovat kontroverzní dohodu mezi zpěvačkou a jeho zemí.

Co bude trendy na festivalech? Soláry, vodíkové generátory a "nemaso"

Jaký bude trend letních festivalů? Kromě hudby a tance slibují organizátoři také udržitelnost. Každým rokem se české i světové festivaly čím dál víc zaměřují na šetrnější a zelenější letní party. A řeč tu není jen o konci plastových kelímků.

Jak zněl sobotní Noise u ruské ambasády?

Sobotního Dne za Ukrajinu se jen v Praze účastnily tisícovky lidí. První akce začaly už po poledni u pomníku ukrajinského básníka Tarase Ševčenka na náměstí Kinských v Praze či v ulici Ukrajinských hrdinů u Ruské ambasády.

O co jde v boji TikToku s Universalem

Už jste si všimli toho ticha na TikToku? Proč na této sociální síti už neslyšíte písničky Taylor Swift anebo Olivie Rodrigo? Důvod je jednoduchý.

Trávíte čas v knihovnách? Je tu trend #booktok

Podle průzkumu z roku 2023 navštěvují příslušníci americké generace Z a mileniálové knihovny osobně i digitálně daleko víc než starší generace. Mladí tam docházejí nejen za knihami, ale i za socializací a inspirací.