Vzdělávání

Studium na VŠEM? Můžete skončit bez diplomu a s dluhy
Vysoká škola ekonomie a managementu (VŠEM) se na první pohled tváří jako inovativní soukromá škola s řadou oborů, které jinde nenajdete. Nabízí šest druhů školného i stipendia. Prý proto, aby studium bylo dostupné všem. Realita je však trochu jiná.

Miliony eur z Erasmu: Kam směřují peníze z podvodů?
Kauza podvodů v systému dotací na programy Erasmu, kterých se dopouští turecká organizace Zift i další firmy, zasahuje do celé Evropy. A turečtí pořadatelé tristních akcí na systému vydělávají miliony eur.

Jak vypadá Erasmus podle Turků: Drogy, prostitutky a modlitby
Zjištění Bold News o rozsáhlých podvodech v rámci projektů Erasmus vyvolala obrovskou vlnu reakcí. Desítky lidí se ozvaly se zkušenostmi z otřesných zážitků s tureckými a dalšími organizacemi, které prostřednictvím projektů zneužívají evropské dotace.

Nevyžádané rady rodičů: Proč si od nich nenechat radit s financemi?
Ve světě, kde se finance a ekonomika neustále vyvíjejí, se mladí lidé ocitají před výzvami, které se dramaticky liší od těch, jimž čelili jejich rodiče. Mnozí rodiče se snaží pomoci svým dětem tím, že jim předávají rady, které považují za osvědčené. Avšak tyto rady často neodpovídají moderní realitě a mohou mladým lidem spíš uškodit než pomoci.

Proč mladí nepíšou velká písmena? Působí prý přísně
Gen Z zásadně mění podobu psaného projevu. Nejnovějším trendem mezi mladými lidmi je ústup od psaní velkých písmen ve jménech, místních názvech, ale i v názvech firem. Důvodem je zřejmě hlavně snaha o lepší vyznění textu bez “zveličování” jmen.

Studenti k odměnám rektorky UK: Je to odpudivé
Vlnu pobouření vyvolaly astronomické bonusy, které si během loňského roku nechala vyplatit rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková se svými kolegy. Díky prémiím si Králíčková mimochodem přišla v roce 2024 na víc peněz, než vydělal český premiér.

Svatý Václav: Symbol, který spojuje národ
V roce 2025 uplyne 1100 let od chvíle, kdy se ujal vlády přemyslovský kníže svatý Václav. Jeho největším odkazem je pevné zakotvení Čech v křesťanské Evropě. Nejen vírou, ale i kulturou a politikou.

Turci vysávají miliony z Erasmu. I přes české studenty
Podvody, které se týkají programů Erasmus a které jsme popsali v článku ze 7. února, mají celoevropský dosah. V médiích se o nich ale nedočtete, protože o nich mlčí jak evropské orgány, které proplácejí minimálně sporné projekty, tak orgány činné v trestním řízení. A to i ty české.

Čeští studenti dluží statisíce. Nalítli na podvod spojený s Erasmem
Erasmus si většina lidí spojuje s vysokoškolským studiem v zahraničí, ale program zahrnuje i výměny mládeže, tréninkové kurzy a partnerské projekty. A pro některé lehce vykutálené organizace či spíš firmy je Erasmus taky příležitost k snadnému zisku.

Drahé zkoušky i kurzy: Zvýhodňuje Scio bohaté studenty?
Studenti čím dál víc kritizují srovnávací zkoušky od společnosti Scio. Proč? Testy, které jsou podmínkou přijetí na desítky fakult v Česku i na Slovensku, podle mnohých znevýhodňují uchazeče z nízkopříjmových rodin.

Cla jako zbraň? Jaké jsou jejich klady a zápory
Od nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu posloucháme každý den, na koho by ještě rád uvalil cla a co všechno jimi vyřeší. Někteří komentátoři tvrdí, že jde z jeho strany pouze o hru, prostřednictvím které si vynucuje vyjednávání.

Mladí už neumí psát rukou. Nepotřebují to
Generace Z už od mala žije v obklopení moderních technologií. Od toho má ostatně označení “zoomers”. Počítače a hlavně telefony přitom dokážou zvlášť v jejich případě nahrazovat činnosti, které bylo ještě před několika lety zvykem vykonávat ručně. Jednou z nich je i psaní.

Co si dát za finanční předsevzetí pro rok 2025
Předsevzetí do roku 2025 by měla být zaměřena i na zlepšení naší finanční situace a úsporu peněz. Sestavení rozpočtu, vytvoření nouzového fondu, snižování dluhů, investice do vzdělání a hledání alternativních příjmů jsou klíčovými kroky, které nám mohou pomoci dosáhnout našich finančních cílů.

Republika, nebo monarchie? Co funguje líp
Jaký je lepší politický systém? Protože žijeme v Evropě, můžeme posuzovat rozdíly mezi tradičními monarchiemi a klasickými republikami. V konečném důsledku je důležité tyto systémy posuzovat na základě jejich schopnosti reagovat na potřeby a přání občanů.

Je to tu: Jak nejlépe strávit zkouškové období?
Skončil kalendářní rok 2024 a pro české studenty začíná rovnou v lednu zkouškové období. Úspěšné zvládnutí zkouškového vyžaduje kombinaci dobrého plánování, zdravého životního stylu a efektivních relaxačních technik.

Přijímačky na VŠ zdražují, oborů přibývá. I těch bizarních
Do konce února se zpravidla podávají přihlášky na vysoké školy. A málokdo si podává jen jednu. Přihlášky na vysoké školy každopádně zdražily průměrně o sto korun. A na některých školách už se hodně blíží tisícovce. I přes rostoucí výdaje se studenti hlásí na víc škol a hledají i nové atraktivní obory.

2024: Jaké výrazy vítězily v jazyce Gen Z?
Světové jazyky procházejí v průběhu času přirozeným vývojem. To se samozřejmě týká i angličtiny. Do její slovní zásoby čím dál více promlouvají výrazy, které trendují především mezi nejmladší generací.

Školství jako priorita? Bek o tom nepřesvědčil
Ministr školství Mikuláš Bek si letošní rok za rámeček nedá. Oproti minulým rokům sice nedošlo k tak silným protestům a průšvihům ohledně přijímaček, zásadní a hlavně hmatatelné výsledky ale v důležité oblasti vláda nedoručila.

Jak česká generace Z vnímá kryptoměny?
Pro Gen Z investování neznamená už jen sledování grafů a čísel. Větší vliv mají trendy, a to hlavně ty ze sociálních sítí. TikTok a Instagram nahrazují investiční příručky, zatímco kryptoměny symbolizují touhu po finanční svobodě. S tím ale přichází i rizika.

Kde máte diplomku? Proč politici podvádějí s tituly
Je to téma, které se do české politiky vrací jako bumerang. Vylhané akademické tituly známe už z 90. let. Kvůli jednomu takovému odešel v roce 1997 ze své funkce někdejší ministr spravedlnosti Jan Kalvoda.