Vysoká škola ekonomie a managementu (VŠEM) se na první pohled tváří jako inovativní soukromá škola s řadou oborů, které jinde nenajdete. Nabízí šest druhů školného i stipendia. Prý proto, aby studium bylo dostupné všem. Realita je však trochu jiná.
Studenti, kteří nemají možnost zaplatit plné školné, musí pro VŠEM zdarma pracovat, propagovat ji a psát na ni dobré recenze. Neprochází jim absence ani horší prospěch. A když studenti školu nedodělají? VŠEM jim naúčtuje školné za celé neabsolvované období, což mnohé mladé lidi dostává do finančních problémů.
Vymáhání jako byznys
Pro některé je studium na vysoké škole nejlepším obdobím v životě, pro jiné může být noční můrou. To druhé se lehce může stát studentům VŠEM, kteří se rozhodli předčasně ukončit studium, onemocněli nebo třeba odmítli zdarma pro školu pracovat a psát lživé recenze.
Kvůli smlouvám o studiu se takoví studenti dostávají do dluhů. Vymáhání pohledávek za studium je navíc podle výpovědí studentů zásadní součástí byznysu školy.
Pohádkové podmínky
Dvaadvacetiletá Alena z Prahy, jejíž pravou identitu redakce zná, studuje na VŠEM třetím rokem marketing. Obor ji baví, na školu se přihlásila kvůli rozmanitosti předmětů a dopravní dostupnosti.
Studium si platí sama, a tak se jí líbilo také to, že si může zvolit levnější školné pouze za 30 tisíc ročně. Podmínkami jsou alespoň padesátiprocentní docházka, padesát procent kreditů a průměr do 2,0. Nejvyšší školné Premium přitom běžného studenta přijde na 60 tisíc ročně, standardně pak studenti platí 40 tisíc za rok. Pro Alenu vypadaly podmínky pro nižší školné splnitelně, ale pohádka skončila, když na školu nastoupila.
Sleva za recenze
Alena si na škole našla spoustu kamarádů a studium samo o sobě ji velmi bavilo. VŠEM ji však nutila psát o škole pozitivní recenze, chodit na propagační akce školy a Alena začala mít pocit, že musí zkrátka pro školu ve volném čase zdarma pracovat. “Účastnit se akcí mi v praxi nevadilo, ale psát všude fajn recenze kvůli tomu, abych mohla platit školné v uvozovkách jen 30 tisíc ročně, mě začalo tedy pěkně štvát," konstatuje studentka pro Bold News.
"Všechno se ale dalo překousnout do té doby, než jsem onemocněla. A věřtě nebo ne, padesátiprocentní absence, která je podmínkou na webu, je totální lež. Neuznávají vám skoro nic. V mé kategorii jsem musela plnit až 90 procent docházky.” dodala Alena. Školné si nakonec musela navýšit. Za samotnou změnu zaplatila 10 tisíc a k tomu ještě platí ročně o 10 tisíc vyšší školné.
Komunikovali jsme také s Adamem z Kladna, který na škole rovněž stále studuje. Tomu se stal předloni úraz při sportu, který ho na několik týdnů ze studií vyřadil. Ve škole to podle něj nikoho nezajímalo. Musel si prý školné navýšit dokonce na úroveň Premium, aby byl schopen vše zvládat. Obával se totiž, že absenci nedožene a že se škole zadluží stejně jako mnoho studentů, kteří studium ukončili předčasně.
Poplatek za poplatek
Škola sice na svém webu základní ceník má, ale v něm není uvedeno zdaleka všechno. Podle ceníků, které mají Bold News k dispozici od studentů, stojí například doplatek za nesplnění podmínek úrovně klasik 40 tisíc korun. Přerušení studia a následné zařazení do studia je za dalších 20 tisíc. Uzavření studia stojí dva tisíce.
Pokud vás škola pošle na Erasmus, zaplatíte pět tisíc korun. Náhradní termín jedné zkoušky stojí dva tisíce, tisíc korun platíte za změny v platbách, rozdělení plateb studijních poplatků na více splátek stojí pět tisíc. No a za bakalářský diplom pak studenti rovněž platí, a to 30 tisíc korun. A tím výčet zdaleka nekončí. Poplatků jsou další desítky.
Své o tom ví i další studentka Katka, která je shodou okolností také z Kladna. Ta k narozeninám dostala zdánlivě neškodný týdenní výlet do New Yorku od své rodiny. Nesplnila pak ale už podmínky v nižším tarifu za 30 tisíc, který měla na rok předplacený. Škola jí podle jejích slov rovnou poslala fakturu na 20 tisíc korun za nesplnění podmínek a i ona si musela cenovou kategorii navýšit na 40 tisíc. K tomu ještě zaplatila deset tisíc za změnu tarifu na vyšší. Celkem ji tak vyšel rok na VŠEM místo 30 na 90 tisíc. "Občas je to masakr," doplnila pro Bold News Katka.
Exekuce za tři návštěvy
Výše zmíněné případy ale nejsou ty nejdrsnější. Někteří totiž kvůli VŠEM dluží statisíce, a to třeba ani školu nedostudovali. “Pokud nechcete, aby z vás škola soudně vymáhala přes 220.000 Kč za to, že jste tam byli dohromady 3x, běžte prosím jinam. Tato “škola” je jen veliký podvod a pračka špinavých peněz," napsal o škole na Google recenze jeden z bývalých studentů, jehož totožnost redakce Bold News rovněž zná. Podobných vyjádření jsou tam desítky a bohužel pro VŠEM jich není o mnoho méně než těch pozitivních.
"Všechny pozitivní recenze tady na Googlu jsou falešné. Studenti, kterým chybí body, jsou školou zvýhodněni, když o ní napíšou pozitivní recenze anebo se nechají natočit do jedné z jejich reklam. Na webu a sociálních sítích se prezentovat umí, ovšem v realitě je kvalita výuky na škole velice podprůměrná. Naleštěná bída. A pokud si jako mnoho dalších lidí řeknete, že nechcete nadále pokračovat ve studiu, budete muset doplatit školné za všechny další ročníky, i přes to, že na škole již nestudujete. Mnoho studentů začíná svůj dospělý život díky této svoloči exekucí v řádech stovek tisíc korun,” napsal dále bývalý student VŠEM.
Nenastoupils? Tak plať
Skutečně nabitý ceník s prapodivnými položkami a vymáhání dluhů nejsou jedinou věcí, na které škola vydělává. O škole a jejích praktikách informovala média už v minulosti.
Hospodářské noviny například v roce 2024 popsaly, jak škola peníze nezákonně vymáhá i z potencionálních studentů, kteří podali pouhé přihlášky a na školu nakonec nenastoupili. Škola po nich i tak chtěla desítky tisíc. Další příběhy zadlužených studentů i nestudentů VŠEM máme k dispozici i v redakci Bold News a budeme se jim nadále věnovat.