Zjištění Bold News o rozsáhlých podvodech v rámci projektů Erasmus vyvolala obrovskou vlnu reakcí. Desítky lidí se ozvaly se zkušenostmi z otřesných zážitků s tureckými a dalšími organizacemi, které prostřednictvím projektů zneužívají evropské dotace.
Účastníci zažili ubytování v motelu plném drog a prostituce, jinde dostávali jídlo až po modlitbě, potraviny si museli nakupovat sami a vypsané programy se na pobytech neplnily.
Na jiném pobytu museli studenti dokonce podepisovat, že jsou zdravotně postižení, aby turecká organizace na dotace dosáhla. Často se pak setkávali s tak špatnými podmínkami, že museli projekty předčasně opustit. Přestože účastníci na problémy opakovaně upozorňují, organizace jako turecký Zift dál beztrestně fungují.
Reportovat nestačí
Dotační podvody spojené s Erasmem, které jsme popsali v předchozích článcích, spustily obrovskou vlnu reakcí. Začalo se nám ozývat mnoho lidí, kteří se zúčastnili projektů jak turecké organizace Zift, jejíž činnost jsme popsali, tak dalších organizací, jež ždímají rozpočty EU.
Přesto, že účastníci své stížnosti reportují evropským orgánům, zmíněné organizace vysávají evropské prostředky dál.
S drogami a prostitucí
Mezi jinými se redakci Bold News ozvala osmnáctiletá studentka Nadia z rumunské Kluže, která se Ziftem zažila projekt hrůzy. „S organizací Zift jsem měla jet na Erasmus do Paříže, alespoň to tak stálo v infopacku. Realita ale byla spíš noční můra. Místo týdne v Paříži nás ubytovali dvě hodiny od centra v motelu plném drog a prostituce,” popisuje Nadia.
"Žádný program během pobytu nebyl, na jídlo jsme dostávali jen sedm eur denně, v okolí nebyl ani obchod. Všechny pokoje smrděly po drogách, na chodbách byly stříkačky a z vedlejších místností byl slyšet průběh pohlavního styku. Organizátorům jsme situaci nahlásili. Nestarali se. Nakonec víc než polovina účastníků projekt předčasně opustila a odjela na vlastní náklady. Tehdy mi nebylo ani osmnáct,“ popsala dále pro Bold News Nadia.
Před jídlem modlitba
Další ne zrovna ideální zážitek má z pobytu studentka marketingu Eva z Brna, která se v roce 2023 zúčastnila projektu Erasmus+ v italské Messině. “V létě 2023 jsme byli s kamarádkou na Erasmu v přímořském městě Messina na Sicílii. Tedy, tak to spíš stálo v infopacku, ale slíbené ubytování u moře se vůbec nekonalo," popisuje Eva.
"Místo toho nás odvezli na křesťanský camp uprostřed lesa. Nikde nebyl signál a wifi moc nešlapala. Majitel celého objektu byl radikální křesťan, který nám nedal najíst, dokud jsme se před každým jídlem nepomodlili. K jídlu jsme měli jen těstoviny. Nikde v okolí nebyl žádný obchod a na celou budovu byly tři sprchy, kabiny pak průhledné, vedle sebe, pro obě pohlaví. Koupelna se navíc nedala zamknout, stejně tak jako pokoje,” dodala pro Bold News Eva.
Program podle Evy vedla Ázerbajdžánka Aysel Baghirová a absolutně nic se prý netýkalo tématu, který organizace promovala v infopacku. Na projekt si prý Baghirová vzala Italy, které si vybrala na internetu podle vzhledu, a svoje kamarády z Ázerbajdžánu. "Jeden z nich tam opíjel mladý holky a psal jim oplzlé zprávy," doplňuje znechuceně Eva s tím, že organizátoři nakonec celou skupinu vyhodili dva dny před koncem pobytu. "Zkrátka nám nadělili free day, ať si někam jedeme na výlet a už se nevracíme."
Survival camp
Na Ázerbajdžánku Aysel Baghirovou a její projekty dostala redakce Bold News i další stížnosti. Aysel je mimochodem jednou z hlavních facilitátorek Ziftu. Stížnost na ni nám zaslala i studentka Rivka z Prahy.
„V roce 2023 jsem se zúčastnila se Ziftem projektu s názvem Dream Youth Acts Ecologically v Římě. Bylo to pro mě obrovské zklamání. Chaos, nulová organizace a přístup organizátorky Aysel Baghirové mě šokovaly. Místo podpory a bezpečného prostředí jsme čelili pasivně agresivní komunikaci, obviňování z absurdních věcí a naprostému nezvládnutí krizových situací," popsala redakci Bold News Rivka.
"Nejvíc mě dostal moment, když Aysel řešila obtěžování studentek mužskými účastníky. Donutila nás, abychom na ně ukázatly prstem, a pak to komentovala s tím, že se snad nic dalšího nestane. Ale i samotný program byl nudný, ubytování katastrofa a na místě chyběly základní věci. Místo smysluplného projektu to byl survival camp, na který bych nejradši zapomněla,“ dodala pro Bold News Rivka.
O podvodech se ví, ale...
V předešlých článcíh jsme popsali, jak turecká organizace na programech Erasmu vydělává. Zift napíše projekt, podá ho přes prostředníky, které má po celé Evropě, shrábne dotace a poté uspořádá levné pobyty, které jsme popsali a které vůbec zadání proplacených projektů neplní. Stížnosti účastníků pak nikoho příliš nezajímají.
K situaci se nám vyjádřil tiskový mluvčí českého zastoupení Evropské komise v České republice Martin Svášek. Právě Evropská komise prostředky na Erasmus přiděluje. “Podezřelá organizace se podílela na projektech schválených Českou národní agenturou (Dům zahraniční spolupráce) v souladu s postupy stanovenými v příručce programu Erasmus+," konstatoval pro Bold News Svášek.
"V lednu 2024 agentura upozornila Evropskou komisi a příslušné orgány na podezření z podvodu spojené s touto organizací,” dodal pro Bold News tiskový mluvčí. Komise podle něj aktuálně "nemá informace o podrobnostech případu" Nemůže se ani vyjádřit k tomu, jak pomoci mladým lidem, kteří kvůli podvodům Ziftu a dalších podobných organizací čelí statisícovým dluhům. Dluhům čelí oni prostředníci z řad studentů, kteří si za peníze Ziftu založili neziskovky, přesk které Zift žádosti o dotace na projekty podával.
Stížnosti nepomáhají
Ony dluhy se týkají i desítek studentů z Česka. Po těch, kteří Ziftu uvěřili a založili si neziskovku, chce po stížnostech na projekty dotace zpátky český Dům zahraniční spolupráce. Jenže dotace mezitím už zchlamstnul Zift na své pochybné programy. Z českých "majitelů neziskovek" se tak stávají dlužníci. Zift přitom tuto "živnost" bez problémů provozuje dál a princip už objevily i další organizace, které nemají s Evropskou unií a s Erasmem nic společného.
Stížnosti na jejich programy přitom nikam nevedou, což potvrzuje i studentka Kristýna z Plzně. ”V říjnu 2023 jsem se zúčastnila projektu v Římě, který se na první pohled tvářil jako běžná Erasmus akce. Nakonec se ukázalo, že za ním stála "neformální skupina" Azerbajdžánců, která ho realizovala přes italskou verzi našeho Domu zahraniční spolupráce," popsala Kristýna.
"Podmínky na místě byly tristní, což jsem popsala v reportu zaslaném k řešení Domu zahraniční spolupráce v Česku, ale na stížnost jsem nikdy nedostala odpověď. V Česku podle mě chybí jakákoliv osvěta o kvalitě těchto projektů a jejich kontrole,” sdělila pro Bold News.
Zift: Neopovedlo se jen pár akcí
Po zveřejnění druhého článku kontaktoval na sopciálních sítích její autorku i šéf organizace Zift Baris Baytok. "Absolutně tomu systému nerozumíte. Nikdy jste nečetli žádné smlouvy s národními agenturami. V České republice máme problém se třemi neziskovými organizacemi. Dvě jsou se mnou stále v kontaktu a jak jsem jim řekl, vše jsme udělali správně," vysvětluje lámanou angličtinou Baytok.
"Vedení národních agentur se mění každé čtyři roky, přichází noví lidé a ruší projekty, kde bylo vše v pořádku. Je to stejné v každé zemi,” popsal pro Bold News majitel organizace s tím, že sám organizoval stovky akcí, z nichž se nepovedly asi jen tři. "Čím víc lidí, tím víc problémů," dodal Baytok lakonicky.
Střevní potíže místo pohody
Další nepovedený projekt redakci Bold News popsala markeťačka Jana, která byla se Ziftem právě v Turecku. “Náš projekt se nacházel na severu Turecka a měl být na téma sportu a mentální pohody. Místo slibovaného hotelu nás ubytovali na studentských kolejích v lese a všude kolem běhali toulaví psi," konstatuje Jana.
"První den nám k jídlu objednali pizzu, ty další přijel místní s kastrolem a krmil nás hmotou neznámého původu. Všichni dostali střevní potíže už druhý den projektu. A téma? To jsme neřešili ani jednou. Facilitátorku to zjevně nebavilo a chtěla, aby byl už konec. Poslední den nám tedy nabídla, že můžeme na výlet, když si ho sami zaplatíme, nebo ať jedeme domů. Hůř zorganizovaný projekt jsem nikdy nezažila. Na konci nás pak prosili, ať podepíšeme, že máme nějaké postižení,” doplnila Jana pro Bold News s tím, že nic podobného už nechce zažít.
Protože bude očividně oněch "nepovedených projektů" víc a víc bude zřejmě i podobných organizátorů, jako je turecký Zift, budeme se tématu dál věnovat. Zaměříme se i na to, v čem Zift a jeho majitelé ještě podnikají a kde na toto podnikání berou prostředky.