Přijímačky na VŠ zdražují, oborů přibývá. I těch bizarních

zdroj: Freepik

Do konce února se zpravidla podávají přihlášky na vysoké školy. A málokdo si podává jen jednu. Přihlášky na vysoké školy každopádně zdražily průměrně o sto korun. A na některých školách už se hodně blíží tisícovce. I přes rostoucí výdaje se studenti hlásí na víc škol a hledají i nové atraktivní obory.

V posledních letech se tak studenti můžou hlásit například na kriminalistická studia, virologii, herní tvorbu či bioanalytickou laboratorní diagnostiku.

Hlouběji do kapsy

Studenti se pomalu dostávají do finiše s přihláškami na vysoké školy. Oproti předchozím letům jejich cena podle České televize vzrostla průměrně o 100 korun.

Jedna přihláška stojí průměrně 780 korun, ale jsou i školy, kde se přiblížíte tisícovce. Ani vyšší náklady uchazeče neodrazují. Hlásí se na více škol a hledají zajímavé studijní obory, kterých jen za poslední dva roky vznikly desítky.

Kde se platí nejvíc

Podle České televize zaplatíte na pražské ČVUT za přihlášku 800 korun, na Univerzitě Karlově dokonce 910 korun a na Masarykově univerzitě v Brně si pak ceny přihlášek určují jednotlivé fakulty.

Nejméně zaplatí brněnští studenti na Fakultě sociálních studií, a to 450 korun. Nejvíce pak na tamní Ekonomicko-správní fakultě, kde to vychází už na 900.

Zruinovaní studenti

Za posledních pět let se na většině univerzit zvýšily poplatky více než o polovinu.

“Kdyby mě nepodpořili rodiče, tak nevím, co bych dělal. Na brigádě si vydělám okolo deseti tisíc měsíčně. Platím si z toho jídlo, oblečení i koníčky. Hlásil jsem se na čtyři obory a vyšlo mě to na víc než tři tisíce korun. Bez rodičů by mě to zruinovalo,” říká pro Bold News student Pavel.

Chemická kybernetika i herní tvorba

Dejme tomu, že vyšší cena může být jakousi kompenzací za vyšší počet oborů. Ne všechny nové obory ale dávají na první pohled smysl. Masarykova univerzita v Brně nedávno představila kriminalistická studia, virologii, Applied Health Economics nebo Data Analytics. To se asi ještě dá pochopit, i když kriminalisté a lékaři či hygienici asi studují jinde. Už dříve nabídku ale stejná univerzita rozšířila o design informačních služeb, tedy asi něčeho na pomezí programátorství a estetického umění.

Univerzita Palackého v Olomouci se toho taky nebála a přidala mezi obory korejštinu pro hospodářskou praxi, dramaterapii nebo bioanalytickou laboratorní diagnostiku ve zdravotnictví.

Nezahálí ani Univerzita Karlova, která nedávno otevřela muzejní studia a obor radiologický asistent. VŠCHT zařadila průmyslovou chemii a chemickou kybernetiku. Západočeská univerzita v Plzni zase láká na herní tvorbu. Další nové obory jsou v plánu i na příští roky. A zvýšení poplatků za přijímačky nejspíš také.