Studenti si za koleje připlatí. I tak jsou už plné

zdroj: Freepik

Kolik letos budou stát studentské koleje? A je na nich ještě místo? Otázky, které řeší studenti vysokých škol vždy před novým akademickým rokem, jenž začíná už na přelomu září a října. Odpověď však nemusí být pro všechny příjemná.

Například koleje Univerzity Karlovy v Praze stojí průměrně šest tisíc korun za měsíc. Studenti Masarykovy univerzity v Brně zaplatí průměrně necelých pět tisíc korun. V Praze i Brně tedy studentské bydlení zdražilo. Přesto je míst stále nedostatek.

Plný stav

Náklady na ubytování na koleji rok od roku rostou. Kolejné letos na začátku jara zdražovala jak Univerzita Karlova, tak i Masarykova univerzita, a to zhruba o osm procent. Cena kolejí se přitom liší podle jejich vybavenosti, lokality nebo počtem lůžek na pokojích.

I přes vyšší cenu hlásí většina kolejí před začátkem semestru plný stav. Studenti, kteří nemají kde bydlet, se tak buď musí zapsat na čekací listinu, nebo si najít nájemní bydlení, případně udělat obojí.

Je ještě šance na ubytování?

Studenti, kteří už na kolejích bydlí a které Bold News oslovily, si i přes dražší kolejné tamní bydlení pochvalují.

„Na koleji bydlím od letošního dubna a platím zhruba 5 100 korun měsíčně. Finančně to zvládám, podporují mě rodiče, ale myslím, že i bez nich bych to utáhl v pohodě,“ říká student Fakulty humanitních studií UK Jakub, který nyní nastupuje do druhého ročníku bakalářského studia.

Výhoda kolejí

Jakub dřív bydlel ve spolubydlení. Když byt opouštěl, uvažoval nad dalším bytem se spolubydlícími, nakonec se však rozhodl pro kolej.

„Kolej je hned u školy a navíc se tam nemusím o nic extra starat. Jednou měsíčně zaplatím kolejné, kdykoliv, když se něco rozbije, zavolám, někdo to přijde opravit a není potřeba za to platit. Na koleji bydlíme ve dvou, máme společnou kuchyňku, kterou sdílíme s vedlejším pokojem. Společnou máme i koupelnu. A hlavně tam máme pingpongový stůl, což je paráda,“ konstatuje Jakub, který bydlí na kolejích 17. listopadu v pražské Troji.

Proč je to tak drahé?

Nejčastějším typem pokojů, které koleje studentům nabízí, jsou právě ty dvoulůžkové. Platí přitom, že čím víc lůžek, tím levnější pokoj. Není to však jediné kritérium. 

„I koleje mají různý standard ubytování," říká pro Bold News mluvčí Univerzity Karlovy Petra Klusáková. "Máme jednolůžkové a dvoulůžkové pokoje se sdíleným sociálním zázemím, jednolůžkové a dvoulůžkové pokoje buňkového typu, jednolůžkové pokoje s vlastním sociálním zázemím s nadstandardní službou nebo je tu manželská kolej."

Koleje jsou podle Klusákové průběžně opravovány a modernizovány. Zejména se prý jedná obnovu sociálního zázemí kolejí a výměnu nábytku v pokojích. Cena jednotlivých kolejí se tak podle mluvčí odvíjí od lokality, ale i od vybavení koleje a vybavení jednotlivých pokojů. "Kolej je za mě výhodná. Spolubydlení je dražší, ale zase přináší určitý komfort. Občas mi ta samota chybí, ale vždy je to něco za něco," uzavírá Jakub.

Letos o osm procent

Univerzita Karlova naposledy kolejné zdražovala letos v březnu. Podle Klusákové kvůli inflaci, navýšení DPH a zvýšení cen energií. „Cenu kolejného jsme navyšovali o 8,1 procenta,“ upřesnila mluvčí.

Zdražení kolejného zažil také Vito, student Fakulty humanitních studií UK. Ve dvoulůžkovém pokoji na koleji 17. listopadu bydlí téměř pět let. „Když jsem nastoupil, platil jsem za kolej okolo 3 200 korun měsíčně, teď platím 4 500 korun. Hodně mi pomáhala rodina," říká Vito.

"Kolej je sice blízko fakulty a se statutem studenta za ni neplatím plnou cenu, ale i tak je ta cena dost vysoká s ohledem na kvalitu bydlení. Teď, když jsem dostudoval, tak si hledám spolubydlení. Je to sice dražší, ale přinese mi to komfort a víc osobního prostoru,“ řekl Bold News Vito, který bydlí na stejné koleji jako Jakub i studentka Fakulty sociálních věd UK Aneta.

Chce to brigádu

Ta zatím o spolubydlení neuvažuje, finančně jí lépe vychází kolej, za kterou konkrétně platí 4 770 korun. Stejně jako Vito s Jakubem bydlí na dvoulůžkovém pokoji.

„Cena kolejného se mi zvýšila za minulý rok o 360 korun na měsíc, ze 4 410 na 4 770 korun. Teď se mi ještě zvýší na 4 980 korun. Mám brigádu, kde si vydělám 8 000 korun měsíčně. Finančně se to dá zvládnout, ale bez pomoci rodiny by to bylo složitější,“ uvedla pro Bold News Aneta.

Šance na kolej tu ještě je

Koleje Univerzity Karlovy jsou zatím plně obsazeny. Klusáková však nevylučuje, že by se některá místa mohla ještě uvolnit. Studenti Masarykovy univerzity mají na kolejích v Brně bydlení o něco levnější, průměrně za pět tisíc měsíčně. Podle mluvčího Radima Sajbota ale musela i Masarykova univerzita zdražovat o inflaci. I tam jsou prý koleje plné, studenti však nemusí zoufat.

„Teď k nadcházejícímu akademickému roku máme na kolejích Masarykovy univerzity připravenou kapacitu 3 440 lůžek. Kapacita je ale už po 6. srpnu, kdy si lůžka mohli rezervovat také budoucí studenti prvních ročníků, zcela zaplněna. I když jsou koleje momentálně plně obsazeny, zájemci, na které se doposud nedostalo, jsou automaticky zařazováni do pořadníku a v případě uvolnění lůžka jsou obratem kontaktováni pracovníky ubytovacího oddělení s nabídkou na rezervaci lůžka,“ řekl Bold News Sajbot.

Plno je i v Ostravě

Zcela plno hlásí na svých kolejích také Ostravská univerzita. Studenti tam letos za pokoj zaplatí od 3 500 do 4 500 korun měsíčně. „Poptávka výrazně převyšuje ubytovací kapacity stávajících kolejí, a to bezmála o 50 procent. I z tohoto důvodu Ostravská univerzita chystá s podporou ministerstva školství, města Ostrava a Moravskoslezského kraje výstavbu nových kolejí s výrazně vyšší ubytovací kapacitou," uvedla pro Bold News mluvčí univerzity Dita Onderková.

"Dostavba kolejí proběhne v areálu z roku 1956, kde budou zbořeny dnes již nevyužívané a nevyhovující prostory staré menzy, kterou nahradí dva nové ubytovací bloky i s dalším moderním vybavením, jako je fitness, coworkingové prostory nebo třeba místnosti pro studentské spolky,“ dodává mluvčí univerzity.