Evropská unie

Evropská unie je mezinárodní organizaci, která usiluje o spolupráci a jednotu mezi evropskými zeměmi. Lidé vidí EU jako prostředek k podpoře míru, ekonomické stability a volného pohybu osob a zboží v rámci Evropy. EU klade důraz na význam ochrany životního prostředí a boje proti nerovnostem v rámci Unie.

Přijdeš volit? Půlku Evropy volby nezajímají

Plánujete letos přijít k volbám? Podle průzkumu serveru Eurobarometr z podzimu 2023 se chce většina (68 %) voličů z celé Evropské unie letos v červnu voleb do Evropského parlamentu (EP) zúčastnit.

Kdo bude nejvlivnějším Čechem v Evropě?

Premiér Petr Fiala opět potvrdil, že nového českého eurokomisaře navrhne koalice PirSTAN. Starostové trvají na tom, že jim Fiala post eurokomisaře slíbil, Piráti by ale o toto vlivné místečko v Bruselu stáli také.

Macron: Proč se z diplomata stal protiruský jestřáb

Na začátku války sázel na diplomacii, nyní mluví o vyslání vojáků na podporu Ukrajiny. Francouzský prezident Emmanuel Macron se postavil do čela protiputinovské evropské koalice. Důvodů má několik.

Kdo letos zahraje na United Islands?

Letošní pražskou festivalovou sezónu otevře festival, kterým ožijí pražské a taky vlastně vltavské ostrovy i některé pražské hudební kluby. Festival United Islands bude plný oslav a přednášek k dvacátému výročí našeho členství v Evropské, ale pochlubí se i vyčerpávající nabídkou více než stovky interpretů.

Jak si evropská krajní pravice podmanila TikTok

TikTok se stává rájem pro krajně pravicové a populistické politiky. Se svými marketingovými týmy na něm dokáží pracovat s trendy i algoritmy. Pomáhají jim i politici z druhé strany politického spektra, kteří TikTok často bojkotují.

Ostrovy nabídnou hudbu i ohlédnutí za 20 lety v EU

Festivalovou sezonu v Praze letos otevřou United Islands. A to hned úderem prvních květnových dní. Středa 1. května bude na pražských ostrovech patřit oslavě Evropy. V rámci akce “Zažijte Evropu” si zde návštěvníci připomenou dvacet let od vstupu do Evropské unie.

Traktory se valí do Prahy: Kdo chce blokovat metropoli?

Poslední v Evropě? Protesty rozzlobených zemědělců čekají od 19. února i Prahu. Na čtyři dny si v centru hlavního města zřejmě budeme muset zvyknout na přítomnost traktorů.

Zmocněnec pro EU? Vláda řešila starosti se Starosty

Vládní strany se kvůli jmenování takzvaného zmocněnce pro euro sešly k dohodovacímu řízení. Výsledkem je, že se ekonom Petr Zahradník, který byl jmenován zmocněncem pro euro, nakonec zmocněncem nestane.

Evropští zelení: S klimatem ještě přitvrdíme

Evropští zelení ve svém manifestu před volbami do Evropského parlamentu zveřejnili ambiciózní klimatické cíle. Klimatické neutrality by podle nich měla EU dosáhnout o deset let dříve, než má v současné době v plánu.

Dvacet let v EU: Česko slaví vstup do Evropské unie

Přesně 1. května 2024 to bude dvacet let, kdy Česká republika vstoupila do Evropské unie. Oslavy a různé akce ale začínají už teď.

Europoslanci k Izraeli: Hamás rozdrtit a začít jednání

Poslanci požadují okamžité a bezpodmínečné propuštění všech rukojmích a rozbití teroristické organizace Hamás.

Odevzdají voliči Evropu krajní pravici?

Letošní evropské volby mají potenciál otřást Evropskou unií. Očekává se, že v rEvropském parlamentu (EP) posílí nacionalistické a euroskeptické strany, oslabit by naopak měly zelené a liberální strany.

Nejvíc peněz na eurovolby dá hnutí ANO

Politické strany hodlají dát do kampaně k evropským volbám, které proběhnou 7. a 8. června, i desítky milionů korun. Největší částku plánuje utratit hnutí ANO, to by se mělo přiblížit zákonnému limitu 50 milionů korun.

Vyhecuje mladé k evropským volbám Taylor Swift?

Místopředseda Evropské komise Margaritis Schinas požádal americkou zpěvačku Taylor Swift, aby mobilizovala mladé Evropany k volbám. Svého vlivu a slávy a by takto podle něj mohla využít během evropské šňůry svého turné The Eras Tour.

Premiér: Česko teď euro přijímat nebude

Kabinet Petra Fialy se v tomto volebním období nebude zabývat přijetím společné evropské měny. Po středečním zasedání vlády to potvrdil sám její předseda.

EU má jako první pravidla pro AI: Jak chce Evropa ukočírovat umělou inteligenci?

Evropská unie hlásí úspěch v regulaci umělé inteligence. Státy EU se předběžné dohodly na rámci pravidel pro používání AI.

Kdo je proti vstupu Ukrajiny do EU?

Ukrajina se sice přiblížila vstupu do EU, vyhráno ale ještě nemá. Evropská komise doporučila zahájení přístupových rozhovorů, proti vstupu Ukrajiny do EU se ale z členských zemí hlasitě ozývá Maďarsko.