Evropská unie

Průzkum v rámci V4: Kde mají nejradši Rusko?
Jak se Češi, Slováci, Maďaři a Poláci, tedy obyvatelé takzvané Videgrádské čtyřky (V4), staví k aktuálnímu světovému dění? Výsledky unikátního průzkumu Středoevropského centra asijských studií (CEIAS), které sídlí v Bratislavě, ukazují, že největší lásku k Rusku a Číně chovají Slováci.

Mladí monarchové: Kdo jsou budoucí panovníci Evropy?
Mezi evropskými zeměmi aktuálně najdeme celkem deset dědičných monarchií. Zatímco jejich panovníci pomalu stárnou, v pozadí už na svou chvíli čekají mladí následníci trůnu. Zajímavostí je, že v současnosti na evropských trůnech nesedí ani jedna žena. To se však už brzy změní, neboť mezi budoucími panovníky najdeme hned několik princezen.

Tráva, perník, koks: Jaké drogy mají Evropané nejradši?
Evropané fetují o sto šest. Tvrdí to dosud nejrozsáhlejší vědecká studie, kterou v uplynulých dnech vydala Evropská unie. Vědci se během výzkumu zaměřili na vzorky odpadních vod ze 128 evropských měst a na základě svého bádání popsali, jaké drogy jsou v různých částech kontinentu populární.

Voda v restauraci zdarma? Unie je pro, Pohlreich proti
Evropská unie plánuje v roce 2027 zavést nové pravidlo, které restauratérům ukládá povinnost poskytovat hostům k objednávkám vodu zdarma. Zatímco většina zákazníků nové opatření pravděpodobně uvítá, samotní majitelé podniků se na jeho přínosu neshodnou.

Jak vypadá Erasmus podle Turků: Drogy, prostitutky a modlitby
Zjištění Bold News o rozsáhlých podvodech v rámci projektů Erasmus vyvolala obrovskou vlnu reakcí. Desítky lidí se ozvaly se zkušenostmi z otřesných zážitků s tureckými a dalšími organizacemi, které prostřednictvím projektů zneužívají evropské dotace.

Proč mají USA na ukrajinský konflikt jiný pohled než Evropa
Americká a ruská delegace v Rijádu předběžně vyjednávaly o zahájení mírových rozhovorů a ukončení války na Ukrajině. Obě strany si dialog pochvalují, zapracovat chtějí i na zlepšení vzájemných vztahů.

Slováci v Česku: Demonstracím fandíme, ale změnu nečekáme
Frustrace, strach a hasnoucí naděje, že se kdy vrátí zpět. Tak vnímají mladí Slováci v Praze aktuální dění ve své vlasti. Demonstrace jsou podle nich jen poslední nadějí a reálně nic nezmění.

Čeští studenti dluží statisíce. Nalítli na podvod spojený s Erasmem
Erasmus si většina lidí spojuje s vysokoškolským studiem v zahraničí, ale program zahrnuje i výměny mládeže, tréninkové kurzy a partnerské projekty. A pro některé lehce vykutálené organizace či spíš firmy je Erasmus taky příležitost k snadnému zisku.

Pět let od Brexitu: Jak jsou dnes Britové spokojení?
Pamatujete si, co se stalo přesně před pěti lety? V mezinárodní politice frčel především odchod Velké Británie z Evropské unie. Rozhodnuto o něm sice bylo už skoro čtyři roky, politici se ale do poslední chvíle dohadovali o jeho pravidlech a následcích.

Monarchie vs. Republika: Kde se žije lépe?
Je pro obyvatele Evropské unie výhodnější žít v monarchii, nebo republice? To závisí na mnoha faktorech. Ekonomické ukazatele, jako je HDP, nejsou úplně jednoznačné. Jak monarchie, tak republiky mohou mít úspěšné a prosperující ekonomiky.

Jak Elon Musk nachytal evropské politiky do své sítě
Elon Musk v posledních týdnech dává najevo, proč si vlastně pořídil síť X. Slouží mu jako prostředek k získávání dalšího vlivu, který mu má dopomoct k novým byznysovým příležitostem. To jsme ostatně viděli už během jeho kampaně za znovuzvolení Donalda Trumpa.

Jak polský prezident ukázal EU vztyčenou hůlku
České republice se během evropského předsednictví v roce 2009 za Mirka Topolánka neslavně rozpadla vláda. Pamětníci si možná ještě vzpomenou na lehce nabubřelou kampaň “Evropě to osladíme”. Šéfování Evropě teď po nepříliš přesvědčivém výkonu Maďarska převzali Poláci a také nezačínají úplně slavně.

Boj gruzínské Gen Z: Udrží proevropský směr?
Novým prezidentem Gruzie se v sobotu 14. prosince stal Michail Kavelašvili, bývalý úspěšný fotbalista a nyní tedy i úspěšný kandidát proruské strany Gruzínský sen. Tento krok ale klidu v zemi rozhodně nepřidal.

My chceme euro. Proč STAN otvírá ohrané téma
Přijetí eura velká část české společnosti nechce. Část vládní koalice tohle téma ale rok před volbami opět zvedá. Činí tak konkrétně STAN prostřednictvím svého ministra pro evropské záležitosti Martina Dvořáka.

Trefa do Fialy. Zahraniční pořad rozebírá jeho neúspěchy
Pohled na Českou republiku očima někoho zvenčí je vždy zajímavý. O to víc, když se jedná o hodnocení stavu české politiky hodně sledovaným, respektovaným a úspěšným youtubovým politickým kanálem.

Gruzínksý sen? Ten proevropští Gruzínci snít nechtějí
Vláda slaví, opozice protestuje. Tak by se dala krátce po volbách popsat situace v Gruzii. Proruská strana Gruzínský sen, která je v zemi u moci, se prohlásila za vítěze. Pozorovatelé ale upozorňují na zastrašování voličů a kupování hlasů.

Orbán vyzval Maďary k odporu vůči EU
Chová se Evropská unie jako Sovětský svaz? Podle maďarského premiéra Viktora Orbána ano. Pro drsný výpad proti EU si vybral příležitost 68. výročí protikomunistického maďarského povstání.

Je Elon Musk opravdu ztělesněním zla?
Ti dva se nemají zrovna v lásce. Řeč je o končící české eurokomisařce Věře Jourové a americkém miliardáři Elonu Muskovi. Navzájem se považují za velké zlo. Každý ale z trochu jiné perspektivy.

Kdo má v Evropě nejblíž k Putinovi
Válka na Ukrajině pokračuje třetím rokem. Přesto, že se objevují stále nové a nové dezinformační teorie, meritum konfliktu je jasné. Rusko vedené Vladimirem Putinem napadlo v únoru 2022 Ukrajinu, nezávislý evropský stát.

Síkelovo slabé portfolio? Mohl mít i zvířata či vesmír
Z Bruselu do Česka přišla hodně studená sprcha, i když česká vláda bude tvrdit, že je přinejmenším vlažná. Mysleli jsme si na silné portfolio pro našeho kandidáta na eurokomisaře, nakonec to ale dopadlo tak jako vždycky.