Boj gruzínské Gen Z: Udrží proevropský směr?

zdroj: Kommersant Photo Agency / ddp USA / Profimedia

Novým prezidentem Gruzie se v sobotu 14. prosince stal Michail Kavelašvili, bývalý úspěšný fotbalista a nyní tedy i úspěšný kandidát proruské strany Gruzínský sen. Tento krok ale klidu v zemi rozhodně nepřidal.

Volba prezidenta, kterou opozice bojkotovala, byla poprvé v historii nepřímá. A podle kritiků byla i tato volba demokratická asi tak stejně jako nedávné volby parlamentní. Mezi kritiky poměrů patří zejména mladí Gruzínci, jejichž země pomalu ztrácí naději na vstup do Evropské unie.

„Chceme svobodnou a demokratickou zemi, která má budoucnost v Evropské unii. Nechceme být loutkou Ruska,“ říká pro Bold News Raul, který momentálně žije v polském exilu. Zvítězí mladí v boji o budoucnost země?

Nelegitimní volby

Po rozsáhlých demonstracích, zfalšování parlamentních voleb a rozhořčení z ukončení vyjednávání s Evropskou unií přisla pro Gruzínce další rána. Prezidentem země byl zvolen Michail Kavelašvili.

Poprvé v historii země se však nejednalo o přímou volbu prezidenta. Hlavu státu volili poslanci a regionální zástupci, kteří stanuli do čela země v říjnových volbách. Ty řada místních lidí, příznivců opozice a současné proevropské prezidentky považují za nelegitimní. A proti vývoji ve své zemi nadále ve velkém protestují i příslušníci generace Z.

Nový prezident Gruzie

Gruzie má nového prezidenta, ale letošní volby se od předchozích zásadně lišily. Místo přímého hlasování rozhodovali 14. prosince o nové hlavě státu gruzínští poslanci. Jediným kandidátem byl Michail Kavalešvili, někdejší fotbalista Manchesteru City, kterého nominovala vládnoucí proruská strana Gruzínský sen.

Kavalešvili získal sto procent hlasů. Opoziční zákonodárci totiž jakékoli hlasování od říjnových parlamentních voleb, které označují za nedemokratické, bojkotují.

Mladí touží po demokracii

Osmadvacetiletý Raul Labadze Pochází z druhého největšího gruzínského města Kutaisi a momentálně žije v Polsku, kde se věnuje evropským interdisciplinárním studiím. “Je mi do breku, když popisuji situaci ve své zemi,“ říká pro Bold News.

„Tyhle prezidentské volby nebyly demokratické. Usilujeme o nové hlasování a nepřestaneme demonstrovat. Nechceme, aby naši zemi vedli oligarchové. Chceme žít v demokratickém státě a sami si zvolit prezidenta. Nechceme být loutkou Ruska,“ dodává Raul.

Do Evropy chtějí

V případě Gruzie se ani nedá argumentovat tím, že většina obyvatel chce návrat do sovětské éry, jak tomu může být v jiných bývalých satelitech Ruska.

Ještě v březnu roku 2023 bylo podle průzkumu International Republican Institute pro vstup do EU 89 procent Gruzínců. Podpora Evropské unii a vzhlížení k Západu bylo podle Raula ještě v první polovině roku 2024 poznat v Gruzii na každém kroku. Hned po příletu na mezinárodní letiště v Kutaisi si každý mohl všimnout vlajek Evropské Unie.

Konec nadějí

Řada tamních škol také podle gruzínského Forbesu kompletně změnila své učební metody a osnovy tak, aby se přiblížily standardům Unie. Parlamentní volby, které podle mezinárodních pozorovatelů provázely podvody, vydírání i fyzické útoky, však vyhrála proruská vládní strana Gruzínský sen.

“Lidé byli během voleb pod tlakem a zastrašování. Mrzí nás, že EU společně s OBSE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě) zatím neodsoudily volby jako nedemokratické a nepožadují volby nové. Řekl bych, že tím vzaly naději řady mladých lidí, kteří bojují za demokracii v Gruzii. I tak se ale nevzdáme. Myslím si, že protesty budou pokračovat ještě dlouho,” řekl pro Bold News Raul Labadze.

Nulový vztah k Rusku

A protesty zejména v Tbilisi skutečně pokračují. Podle strany Gruzínský sen jsou ale jen "pokusem o násilnou revoluci ze strany proevropských opozičních stran". Protestních shromáždění, která probíhají už od jara, se hojně účastní právě mladí Gruzínci. Podle agentury Reuters je to i proto, že na rozdíl od starších Gruzínců jen málo příslušníků dnešní gruzínské generace Z navštívilo Rusko nebo mluví jeho jazykem. Vyrůstali totiž v době, kdy Moskva zavedla pro Gruzínce přísný vízový režim, který byl zrušen teprve loni.

Generace Z, která se narodila a vyrostla v zemi, kde před vládními budovami vlají vlajky EU a Gruzie a která se těší bezvízovému styku se schengenskými zeměmi, se jasně přiklání k prozápadním názorům. Agentura Reuters cituje například dvacetiletou studentku politologie Nini, která přišla na nedávný protest se spolužáky z jedné z tbiliských soukromých univerzit. Většina z těchto univerzit mimochodem kvůli masovým protestům pozastavila studium.

„Jako studentka a jako Gruzínka cítím, že je mou povinností stát při svých lidech, při svých gruzínských spoluobčanech, když je v naší zemi tak kritická situace,“ říká Nini. Dodává, že ona i její vrstevníci, kteří vyrostli na internetu a často mluví plynně anglicky, čerpají své prozápadní názory z trpkých zkušeností svých rodičů a prarodičů, kterou mají s Ruskem, a to už od získání nezávislosti Gruzie. „Nechceme se vracet do minulosti. Nevracejme se zpátky,“ nabádá během jednoho z protestů Nini.