To, že by ve Spojených státech mladí automaticky volili demokraty, už není taková jistota jako dřív. Většina mladých lidí od 18 do 29 let volila i v právě skončených prezidentských volbách demokratickou kandidátku Kamalu Harrisovou, jejich převaha oproti těm, kteří volili Donalda Trumpa už ale nebyla tak velká.
A byla vlastně nejtěsnější za poslední troje prezidentské volby.
Konec jistoty
Donald Trump je 47. americkým prezidentem i díky tomu, že dokázal částečně přetáhnout tradiční voliče Demokratické strany. A týká se to i mladých lidí.
Podle německé veřejnoprávní rozhlasové a televizní stanice Deutsche Welle (DW), která vychází z průzkumu agentury AP, jsou dokonce výsledky Kamaly Harrisové, co se týče mladých voličů od 18 do 29 let, nejhorší za poslední troje volby. Demokratickou kandidátku podle výzkumu volilo 52 % těchto mladých lidí.
Odklon mladých
V minulých volbách, v nichž zvítězil Joe Biden, volilo tohoto demokratického kandidáta 61 % procent mladých lidí, čtyři roky předtím volilo neúspěšnou Hillary Clintonovou v duelu s Donaldem Trumpem 55 % mladých.
Young People Are Flocking to the Republican Party https://t.co/ICfY4LGDhG
— Shervin (@shervin) July 10, 2024
Ještě zajímavější je ale z tohoto pohledu nárůst mladých příznivců Republikánské strany či, možná přesněji, Donalda Trumpa. Zatímco v roce 2016 ho volilo 37 % a v roce 2020 jen 36 % voličů ve věku od 18 do 29 let, letos to bylo už 46 % mladých.
Skoro vyrovnáno
U mladých voličů měl tedy Joe Biden před Donaldem Trumpen náskok celých 25 %, nyní měla Harrisová u stejné skupiny oproti Trumpovi jen o šest procent hlasů víc. Protože není ještě jasné, kolik mladých se voleb účastnilo, jsou demografové v úsudcích, co se vlastně s mladými voliči stalo, zatím opatrní.
"Zaujalo mě, že se mladší populace nepohnula jaklo tehdy za Bidena a nesemklase kolem Harrisové," nezůstala tak silně u demokrata Harrise jako u Bidena,“ říká pro DW demograf z Brookings Institution William Frey.
Třicátníci i čtyřicátníci
Nejmladší voličskou skupinu kopíruje v menším měřítku i ta "druhá nejmladší", tedy voliči od 30 do 44 let. I v této skupině se spousta lidí přesunula ke kandidátovi republikánů.
V roce 2020 volilo Joea Bidena 55 % lidí z této věkové skupiny a Joea Bidena "jen 43 %. Letos je tento rozdíl zase o dost menší. Harrisovou volilo 51 % lidí ve věku 30 až 44 let a Trumpa už 47 % voličů ve stejném věku.
Špatné průzkumy?
Trend odchodu mladých lidí k Republikáncké straně přitom naznačovaly už průzkumy, o nichž psala americká média na jaře. Například červnový výzkum Pew Research Center naznačoval, že lidé do 30 let hodně trendují k Republikánské straně. Mnoho analytiků průzkum ale podceňovalo.
"Možná je to jen šum při výběru vzorku?" ptal se na sítích například Matt Blackwell, politolog z Harvardovy univerzity, který se zabývá statistickou metodologií. Ředitel redakce datové analytiky ABC News pak na sítí X také připustil, že výsledky mohou být způsobeny „šumem ve vzorku“, ale dodal, že existují i jiná vysvětlení.
Podle něj můžeme být i "svědky historického přeskupení mezi mladými voliči". A dodává, že se pro ně Republikánská strana může stát jistotou jako pro takzvanou "tichou generaci", jejíž příslušníci se rodili mezi lety 1920 a 1940, a pro evangelíky. Jak moc mohutný je tedy u mladých Američanů příklon k republikánům, ukážou až další volby. Možná jde jen o dočasný příklon k Donaldu Trumpovi, jehož příběh přijde mladé generaci "cool".