Dezinformace se staly běžnou součástí našich životů a samozřejmě hrají svou roli i v aktuálních amerických prezidentských volbách. Týkají se především korespondenční volby a nelegálních migrantů, kteří podle některých konspiračních teorií volí také.
A po hlasování se tyto konspirační teorie samozřejmě změní. V závislosti na tom, kdo bude mít blíž k vítězství.
Volbami to neskončí
Celý svět nyní s napětím očekává výsledky amerických prezidentských voleb. Je ale třeba myslet i na to, že samotným ohlášením výsledků to v Americe nemusí skončit.
Republikánský kandidát Donald Trump už jednou odmítl uznat porážku, odkazoval se přitom na konspirace a nepotvrzené informace o volebních podvodech. Za pravdu mu nedaly ani americké soudy, to ho ale od šíření jeho vidění světa neodradilo.
Trénink na hurikánech
Dezinformace a konspirace se před volbami samozřejmě šíří i letos. Americké úřady už by na ně měly být oproti minulým rokům lépe připraveny. Podobná situace se opakuje každé volby.
A vlastně nejen volby, vlna dezinformací se zvedla i během posledních ničivých hurikánů. Například o tom, že kvůli vládě hůř dopadají na republikánské voliče. Na velký nápor se chystají především klíčové volební státy, ve kterých se volby rozhodnou.
Zlá korespondenční volba?
Velkým cílem všech pochybovačů je podle České televize především možnost korespondenční volby. Ta leží v žaludku především Trumpovým voličům, protože ji ve větší míře využívají demokraté.
Spekulací ohledně manipulací s hlasovacími zařízeními, ale také zahraničního vměšování do voleb je plný internet. Zejména pro konzervativní publikum je oblíbenou dezinformací ta o údajných cizincích, kteří ve volbách nelegálně hlasují.
Jak poznat pravdu
Potřeba omezit migraci směřující do USA je silné téma Republikánské strany, pro její voliče je to absolutní priorita. Tvůrci dezinformací tak dobře vědí, na jakou strunu mají zahrát.
Pomáhá jim i to, že je v současné vyhrocené atmosféře složité rozlišit, co je pravda a co lež. Napadán je i samotný proces ověřování informací například během televizních debat, na který si letos stěžovali i sami kandidáti. Opravdu to už tak vypadá, že žijeme v postfaktické době.
Další dohady o roli Ruska
Podle BBC se na šíření volebních dezinformací podílejí více podporovatelé republiků než demokratů. Na jejich šíření a snaze ovlivnit rozhodování amerických voličů se ale podle americké vlády cíleně podílí i zahraniční velmoci včetně Ruska.
To je pro USA samozřejmě velice citlivá otázka, ze spolupráce s Ruskem byla dokonce po vyhraných volbách v roce 2016 obviněná samotná Trumpova kampaň. Jedno je jisté, volbami to v USA neskončí. Na to je Amerika až příliš rozdělená a rozhádaná.