Volby

Reportáž: Jak jsem to vyhrála a mohla jít do kina s Babišem
Jak vypadá setkání s Andrejem Babišem mimo kamery? Měla jsem možnost ho zažít, jelikož jsem se zapojila do soutěže Kino s Babišem. U oběda jsme dvě hodiny společně s dalšími výherci řešili Trumpa, Putina, českou politiku i Janu Bobošíkovou.

Za Stačilo! má kandidovat do sněmovny Jana Bobošíková
Jana Bobošíková se nevzdává svých politických ambicí. Podle několika členů a zástupců hnutí Stačilo! se v říjnových parlamentních volbách postaví do čela kandidátky této koalice ve Středočeském kraji. Sama tuto informaci pro Bold News nevyvrátila.

Pustit je do vlády? Jak léčit nástup populismu
Populisté sbírají hlasy napříč demokratickým světem. V Německu a Rakousku tento problém tradiční strany vyřešily tím, že vytvořily široké koalice, aby extremisty k vládě nepustily. Jinde se však populistické strany staly součástí národních vlád.

Babiš na lovu: Chytá voliče i budoucí ministry
Andrej Babiš se vydal na lov a chce je chytit všechny. Ne pokémony, ale voliče a potenciální ministry. Z pozice lídra kandidátky ANO v Moravskoslezském kraji dělá všechno možné i nemožné pro to, aby mu místní uvěřili, že je jedním z nich.

Kancléřova tajná vila: Německem se šíří volební dezinfo
Dezinformátoři se před nedělními volbami snaží Němce přesvědčit, že jejich dosluhující kancléř a lídr kandidátky SPD Olaf Scholz měl utajenou luxusní vilu v Kalifornii. To je ale pouze jeden z mnoha dezinformačních narativů.

Proč mladí Němci tíhnou ke krajní pravici
Už v neděli 23. února čekají Německo předčasné parlamentní volby. V průzkumech se přitom už delší dobu drží na druhém místě krajně pravicová strana Alternativa pro Německo (AfD) a její popularita neustále roste. Podporu jí vyjadřují zejména mladí Němci.

AfD před volbami roste. Zafunguje v Německu efekt Musk?
Německé předčasné parlamentní volby proběhnou už 23. února. Scholzova levicová vláda byla dlouhodobě nepopulární, postupně se navíc rozpadla zevnitř. Očekává se proto, že členy koalice voliči ve volbách vytrestají a dají šanci alternativě.

Trump už úřaduje. Kdo by se měl bát?
Donald Trump sedí v Bílém domě teprve od 20. ledna a za necelé dva týdny se mu podařilo převrátit mezinárodní i americkou politiku vzhůru nohama. Prakticky od prvního dne chrlí množství exekutivních příkazů zaměřených na minoritní skupiny obyvatel.

Neodotknutelní: Kteří koaliční politici ustáli své kauzy
Co mají společného ministr spravedlnosti, ministr školství a brněnská primátorka? Všichni tři jsou z Brna. A všichni tři mají za sebou v tomto vládním období kauzy, které by je ve vyspělých zemích stály politickou funkci. Pak je tu také ještě ministr práce a sociálních věcí, který je ovšem z Přerova.

Jak ochránit předvolební Česko před vlivem ze zahraničí
Podle šéfa Bezpečnostní informační služby Michala Koudelky se Česko před podzimními volbami musí připravit na zvýšený počet dezinformací. Podobné ovlivnění voleb, které nedávno zažilo Moldavsko a Rumunsko, podle něj v Česku nehrozí. Je třeba se mít však na pozoru.

Jak řeší kandidátku? Ve STANu musejí sbírat podpisy
Hnutí STAN v pondělí zahájilo kampaň pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny. Na pražském Andělu rozjelo podpisovou kampaň pro své kandidáty. Každý kandidát, který se bude chtít dostat na přední místa konečné kandidátní listiny, bude muset sesbírat stovky podpisů.

Posunuli Trumpa do Bílého domu mladí bílí Američané?
Od vítězství Donalda Trumpa nad demokratickou kandidátkou Kamalou Harrisovou uplynuly dva měsíce. Jeho administrativa a taky jeho pravá ruka Elon Musk naznačují, kudy se Trump ve svém druhém volebním období vydá.

Jdou po mně: Může Okamurovi vydání sněmovnou pomoct?
Přidělá policejní vyšetřování šéfovi SPD Tomiu Okamurovi víc vrásek na čele, nebo naopak úsměv na tváři? Kriminalisté požádali Poslaneckou sněmovnu, aby Okamuru vydala kvůli kontroverzní kampani před loňskými krajskými volbami.

Jak polský prezident ukázal EU vztyčenou hůlku
České republice se během evropského předsednictví v roce 2009 za Mirka Topolánka neslavně rozpadla vláda. Pamětníci si možná ještě vzpomenou na lehce nabubřelou kampaň “Evropě to osladíme”. Šéfování Evropě teď po nepříliš přesvědčivém výkonu Maďarska převzali Poláci a také nezačínají úplně slavně.

Volby v Česku: Kde se ještě voliči poženou k urnám?
Letošní rok byl na volby hodně štědrý. K zásadním volbám šli například Američané, Francouzi či Slováci. A v rámci voleb do Evropského parlamentu vlastně i celá unijní sedmadvacítka.

Piráti vs. Motoristé: Kdo letos vítězil v české politice?
Sněmovní volby nás sice čekají až příští rok, ale už letos jsme si v české politice užili velkou předpremiéru. Za námi jsou celkem troje volby, evropské, krajské a senátní.

Boj gruzínské Gen Z: Udrží proevropský směr?
Novým prezidentem Gruzie se v sobotu 14. prosince stal Michail Kavelašvili, bývalý úspěšný fotbalista a nyní tedy i úspěšný kandidát proruské strany Gruzínský sen. Tento krok ale klidu v zemi rozhodně nepřidal.

Proč je vítězství Trumpa nebezpečím pro východ Evropy
Ve středu 5. prosince přijde Mikuláš, čert a anděl a také to bude přesně měsíc, kdy na výsluní světové politiky znovu vyšel Donald Trump. Samozřejmě bylo vzápětí po listopadových volbách napsáno mnoho článků o tom, jaká tragédie to je a ještě bude.

Opět majitelem Agrofertu. Co tím chce Babiš říct?
Znamená něco zásadního rozpuštění svěřenského fondu Andreje Babiše pro budoucnost české politiky? Určitě víc, než by se mohlo na první dobrou zdát. Andrej Babiš je zase plnohodnotným majitelem této obří firmy a může o ní rozhodovat, i když nesedí v žádných orgánech společnosti.

My chceme euro. Proč STAN otvírá ohrané téma
Přijetí eura velká část české společnosti nechce. Část vládní koalice tohle téma ale rok před volbami opět zvedá. Činí tak konkrétně STAN prostřednictvím svého ministra pro evropské záležitosti Martina Dvořáka.