Opět majitelem Agrofertu. Co tím chce Babiš říct?

zdroj: ČTK / Říhová Michaela

Znamená něco zásadního rozpuštění svěřenského fondu Andreje Babiše pro budoucnost české politiky? Určitě víc, než by se mohlo na první dobrou zdát. Andrej Babiš je zase plnohodnotným majitelem této obří firmy a může o ní rozhodovat, i když nesedí v žádných orgánech společnosti.

To dosud nemohl, tedy alespoň podle zákona. Babiš totiž vložil v roce 2017 akcie svých firem Agrofert a SynBiol do svěřenského fondu kvůli zpřísnění zákona o střetu zájmů. V té době byl premiérem. Nyní jeho rozhodnutí rozpustit svěřenský fond něco naznačuje. Ale co?

Na úspěšné vlně

Andreji Babišovi se v poslední době daří. Hnutí ANO vyhrálo evropské i krajské volby, nadále dominuje průzkumům před sněmovními volbami, které proběhnou v příštím roce.

Jeho pozice v hnutí zůstává neotřesitelná, boj o pozornost a náklonnost velkého šéfa je v hnutí prakticky na denním pořádku. Babiš nyní odhalil své další plány. A to nejen ten, že by příští rok měl vést kandidátku ANO v Moravskoslezském kraji.

Rozpuštěný fond

Do hry se totiž také vrací i jeho svěřenský fond. Že jste na něj už zapomněli? Babiš evidentně ne a není se čemu divit. V roce 2017 v reakci na zpřísnění zákonů o střetů zájmů vložil akcie svých firem Agrofert a SynBiol do takzvaných svěřenských fondů. V té době byl premiérem.

Nyní vydal prohlášení, že svěřenský fond rozpouští a že z pozice poslance může být opět plnohodnotným majitelem firmy. Co nám tím ale chce říct? Že se do čela vlády už vrátit nehodlá?

Vrací se jen akcie

To zůstane otázkou. Ve zmíněných firmách se ale každopádně prý nic nemění. Alespoň to pro ČTK potvrdil mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský. K Babišovi se “pouze” nyní vrátilo zhruba 90 % akcií společnosti Agrofert a stoprocentní podíl ve společnosti SynBiol.

Andrej Babiš se tedy nevrací do vedení firmy ani do žádné manažerské pozice. Sám šéf ANO to ve svém prohlášení na Facebooku vysvětluje tím, že musí myslet na budoucnost a hlavně na svou rodinu. A třeba také na hypotetickou situaci, kdy by se mu něco stalo a bylo by třeba řešit vypořádání majetku. Každopádně teď může své firmy ovlivňovat napřímo, což je zřejmě hlavní účel celé akce.

Vzdá šéfování vládě?

Nás ale více zajímá, co to znamená pro českou politiku. Okamžitě se začalo spekulovat o tom, jak moc tím Babiš odkryl karty ohledně své politické budoucnosti. Interpretovat to můžeme jako "jasný signál", že kandidátem hnutí ANO na premiéra bude nakonec opravdu Karel Havlíček.

Babiš si tak zkrátka může nechávat otevřené dveře pro případ, že ANO volby v roce 2025 nevyhraje s takovou převahou, aby mohlo sestavit vládu samo.

Jen do té většinové

Pokud by sestavovalo vládu například s ODS, dá se čekat, že tato strana bude mít podmínku, aby Andrej Babiš nebyl premiérem. Pak tedy zůstane řádným poslancem a majitelem své firmy. Nelze si totiž představit, že by dělal ve vládě podřízeného Karlu Havlíčkovi.

Vlivu a moci se ale ani tak nevzdá. Bude to on, kdo bude rozhodovat, co se v Havlíčkově vládě stane. A bude to opět Andrej Babiš, kdo bude rozhodovat, co se stane v jeho firmách. Alternativ samozřejmě existuje víc. Například ta, že do sněmovny vystoupají Motoristé, kteří pak budou dělat ve vládě ANO poslušného koaličního partnera. Je pak otázka, zda by Babiš takové vládě chtěl šéfovat, či nikoli.

Polská cesta?

Pro inspiraci, jak ovládat kabinet z křesla poslance, nemusí Amdrej Babiš chodit nikam daleko. V Polsku měl před nástupem současného premiéra Donalda Tuska v tehdy konzervativní vládě hlavní slovo spoluzakladatel strany Právo a Spravedlnost Jarosław Kaczyński, který nebyl premiérem, ale rozhodujícím hybatelem tamní politiky. Podívat se můžeme do Gruzie nebo do dalších postsovětských států, kde ovládají tamní kabinety oligarchové, kteří mají většinou vazby na Rusko.

Babišovi jde ale teď zřejmě hlavně o to, aby se volebním vítězstvím pomstil za prohru v posledních sněmovních a prezidentských volbách. Jistě ho straší scénář z roku 2021, kdy ANO ve sněmovních volbách sice získalo přes 27 %, nebylo ale schopné najít koaliční partnery.

Havlíčkovo dilema

Bude tedy tlačit na to, aby hnutí ANO vyhrálo s jasnou převahou a získalo nejlépe nejméně 101 poslanců. Pokud se pak ANO bude muset dohadovat s koaličním partnerem, počítá docela očividně právě s ODS. Proto Karel Havlíček objíždí podnikatele a proto také bude kandidovat v Praze. Je to zkrátka on, kdo stále ještě hájí pravicovou tvář hnutí ANO.

A bude to nakonec on, kdo si třeba tak vysokou výhru svého hnutí přát nebude. Pokud se ANO bude muset s ODS dohodnout, jeho šance na post premiéra stoupají. A Andrej Babiš se o to víc bude moct starat o své firmy.