Politika

Mladí definují politiku jako prostředek k dosažení změn a řešení společenských problémů prostřednictvím aktivní účasti, transparentnosti a inkluzivity. Rovněž kladou důraz na důležitost udržitelnosti, rovnosti a sociální spravedlnosti ve veřejném životě. Často také preferují nové formy politické angažovanosti, jako je online aktivismus a zapojení prostřednictvím sociálních médií.

K čemu je dobrá Fialova cesta do USA

Premiér Petr Fiala je na návštěvě USA ve velice vypjaté situaci. Írán zaútočil na Izrael, stále pokračuje válka na Ukrajině. Česko a USA stojí v obou konfliktech na stejné straně, v Bílém domě se tak potkají dva spojenci.

Kdo se sjede na sjezdy ODS a SPD?

ODS o víkendu čeká kongres, SPD zase takzvaná celorepubliková konference. Hnutí Tomia Okamury bude kromě volby nového vedení také vzpomínat na zesnulého poslance a neúspěšného prezidentského kandidáta Jaroslava Baštu.

Co vlastně obsahuje unijní migrační balíček

Europoslanci schválili migrační balíček. Bylo to vypjaté, emotivní a v některých jeho částech i těsné. Před evropskými volbami tak došlo k důležitému, ale pro významnou část společnosti nepopulárnímu kroku.

Proč je u českých národovců tak narváno?

Strana PRO zahájila evropskou kampaň a přidala vrásky na čelo politiků z SPD. Na už tak přeplněnou národoveckou scénu se totiž přidal další hlasitý hráč s potenciálem odlákat menší procento voličů.

STEM/MARK: V eurovolbách uspěje sedm stran

Hnutí ANO je podle agentury STEM/MARK favoritem červnových evropských voleb. O vítězství by se mělo utkat s koalicí SPOLU. Celkem by si 21 europoslanců pro Českou republiku mělo rozdělit sedm subjektů.

Česká média? Z Pellegriniho se neraduje ani Západ

Peter Pellegrini porazil Ivana Korčoka, bude tedy novým slovenským prezidentem. Těžko se s tím vyrovnává nejen slovenská opozice a tamní prodemokratičtí liberálové, ale také světová západní média.

Boj o Slovensko: Kdo se stane prezidentem?

Nahradí Zuzanu Čaputovou Ivan Korčok, nebo Peter Pellegrini? Nového slovenského prezidenta si Slováci zvolí už tuto sobotu. Kampaň před druhým kolem voleb tak trochu připomínala poslední české prezidentské volby, strašilo se válkou i ztrátou suverenity.

ANO k důchodům: Dohodli jsme se, ale odmítáme to

Prezident Petr Pavel po schůzce s představiteli vlády a opozice prohlásil, že panuje shoda na potřebě budoucího zvýšení věku odchodu do důchodu. Na schůzce byl za vládu přítomen Marian Jurečka, za opoziční hnutí ANO Alena Schillerová, Karel Havlíček a Aleš Juchelka.

BIS odhalila proruskou síť. Sídlila v Praze

Česká Bezpečnostní informační služba přichází pár měsíců před červnovými evropskými volbami se zásadním odhalením. V Česku fungovala ruská dezinformační síť, která přímo z Prahy šířila ruské narativy a platila evropské politiky.

Motoristé, Stačilo? Kdo taky sází na evropské volby

Na začátku června nás čekají volby do Evropského parlamentu. Zájem voličů o ně nebývá příliš velký. A menší je i jejich loajalita k "velkým" stranám, které volí v parlamentních či krajských volbách.

Když má BIS normální vztah s prezidentem

Miloš Zeman ho ignoroval, Petr Pavel s ním spolupracuje. Řeč je o řediteli Bezpečnostní informační služby Michalu Koudelkovi. Ten se s prezidentem Pavlem sešel už podruhé, tentokrát dokonce přímo v sídle BIS.

Slovensko před druhým kolem: Co rozhodne?

V prvním kole slovenských prezidentských voleb zvítězil Ivan Korčok. Ve druhém kole se mu 6. dubna postaví Peter Pellegrini. Rozhodnout může mimo jiné i to, jak se k druhému kolu postaví voliči Štefana Harabina, který skončil třetí.

Josef Středula je opět v čele odborů

Josef Středula byl opět zvolen předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů. Do funkce se vrátil po třítýdenní přestávce. Počátkem března byl odvolán kvůli nezaplaceným členským příspěvkům. 

Sněmovna: Největším rizikem není Babiš, ale Rusko

Výsledkem dvoudenní mimořádné schůze svolané kvůli uniklému emailu Andreje Babiše je usnesení, které označuje Rusko za hlavní bezpečnostní hrozbu pro Českou republiku. Schválení tohoto usnesení předcházela vypjatá a často velice osobní výměna názorů mezi vládou a opozicí.

Macron: Proč se z diplomata stal protiruský jestřáb

Na začátku války sázel na diplomacii, nyní mluví o vyslání vojáků na podporu Ukrajiny. Francouzský prezident Emmanuel Macron se postavil do čela protiputinovské evropské koalice. Důvodů má několik.

Slovensko volí prezidenta: Jak na tom země je?

Slováci si v sobotu v prvním kole začnou volit nového prezidenta. Do druhého by měli postoupit Peter Pellegrini a Ivan Korčok. Politicky je země rozložená a vítězství Roberta Fica v parlamentních volbách atmosféře nepomohlo.

Končí s Čaputovou jedna slovenská éra?

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se před koncem svého mandátu vydala ještě naposledy do Prahy. Po pěti letech v čele země ji nahradí jeden z dvojice Peter Pellegrini a Ivan Korčok.

Jak si evropská krajní pravice podmanila TikTok

TikTok se stává rájem pro krajně pravicové a populistické politiky. Se svými marketingovými týmy na něm dokáží pracovat s trendy i algoritmy. Pomáhají jim i politici z druhé strany politického spektra, kteří TikTok často bojkotují.

Komu nejlíp sednou témata evropských voleb?

Volby do Evropského parlamentu proběhnou už letos v červnu. I když je v Česku politická situace napjatá, očekává se u nich tradičně slabší účast. Hlavními tématy mají být migrace, bezpečnost a zelená politika.

Jak Zeman a Klaus vylepšují vztah se Slovenskem

Česko-slovenské vztahy v současné době procházejí mírnou krizí. Vstřícný přístup slovenského premiéra Roberta Fica a jeho ministrů k Rusku se nelíbí české vládě. Ta proto zrušila společné mezivládní konzultace.

Strana 1 z 4