Premiér Petr Fiala je sice ve svých posledních rozhovorech sebevědomý, příští rok ho ale čeká velice složitá předvolební kampaň. Vládní strany budou čelit oprávněným dotazům, proč se jim nepodařilo naplnit předvolební sliby.
To je samozřejmě prakticky nemožné, diskutovat o tom je ale běžnou součástí každé kampaně. A voliči budou chtít slyšet, proč vláda dostatečně neřešila financování veřejnoprávních médií, konsolidaci veřejných financí či tristní stav stavebního řízení.
Velká očekávání
Fialův kabinet nastoupil v roce 2021 po čtyřech letech vlády Andreje Babiše s ambiciózním programem a vzbuzoval také velké očekávání voličů. Opět se ale ukázalo, že ne všechny předvolební sliby se dají splnit.
Hloupé ale je, když se nedaří plnit ani sliby zásadní, na základě nichž lidé koaliční strany volili. Příští rok bude vláda voličům skládat účty, ti jí za to pak vystaví volební vysvědčení.
Veřejná média na suchu
Jedním z klíčových témat pro vládní strany byla ochrana veřejnoprávních médií a s ní spojené zvýšení koncesionářských poplatků. K tomu už ale za současné vlády nedojde. Nestihne se to.
Ředitel ČT: Pokud poslanci nezvýší poplatky, je ve hře snížení počtu kanálů #parlament https://t.co/UWu6YSUPzY pic.twitter.com/ngVut7XSqE
— ceskenoviny_cz (@ceskenoviny_cz) November 7, 2024
Vedení České televize na to podle Českého rozhlasu reaguje tím, že bude muset osekat počet kanálů. Nestihne se ani podpis smlouvy na dodání nového systému digitalizovaného stavebního řízení. A nijak zásadně se ani nekonsolidují veřejné finance.
Zhroucený systém
Ať už se něco povedlo, nebo ne, o digitalizaci, kterou tato vláda slibovala, se bude před příštími volbami mluvit jako o fiasku. Všichni si totiž vzpomenou na průšvih s digitalizací stavebního řízení.
Místo zjednodušení systému nastal velký chaos, který nakonec vyústil v odvolání vicepremiéra Ivana Bartoše z ministerstva pro místní rozvoj a v odchod Pirátů z vlády.
Kdepak je ta reforma?
Můžeme ale pokračovat i v jiných resortech. Za nesplněný slib považují pedagogové také vládní závazek přidat učitelům na úroveň 130 procent průměrné mzdy. Platy se učitelům sice zvedaly, spokojenost ale nezavládla. Především kvůli tomu, že se dostatečně nemyslelo na všechny pracovníky ve školství.
Vládě se navíc nepodařilo ani představit komplexní reformu vzdělávání, o které se před volbami také jako o jedné z priorit hodně mluvilo.
Zadlužování pokračuje
Část voličů od vlády jistě také čekala konsolidaci veřejných financí a zastavení obrovských rozpočtových deficitů.
Vyrovnanému rozpočtu se ale ministr financí Zbyněk Stanjura nejen kvůli válce na Ukrajině, energetické krizi a následné vyšší inflaci ani nepřiblíží. Na příští rok se počítá se schodkem 230 miliard korun.
Nahrávka opozici?
V předvolební kampani se příští rok bude vláda snažit voliče přesvědčit o tom, že dělala maximum. Opozice naopak připomene, co všechno vláda nesplnila. Voličů se bude ptát, jestli se mají lépe než před čtyřmi roky.
A na konkrétních statistikách bude ukazovat, že do velké míry nemají. Nejsilnější bývají ekonomické argumenty, vláda proto v příštím roce potřebuje co nejpozitivnější zprávy o vývoji ekonomiky a hlavně stavu peněženek občanů.
Neřešené problémy
Už teď je ale jisté, že to pozitivní vizitka pro tuto vládu nebude. Některé zásadní problémy České republiky se za pár měsíců prostě zázračně nevyřeší.
Například stále trvá, že je v Česku nedostupné bydlení, v rámci Evropské unie jsme v tom dokonce pátí nejhorší. V kombinaci s neustále narůstajícím zadlužením, ztrátou důvěry v politiku a neřešením dalších pro běžné občany důležitých problémů to pro vládu může být smrtící koktejl.