Volby přináší radost a někomu taky smutek. Po krajských volbách se nejvíc slavilo ve štábu hnutí ANO. U Pirátů, Sociální demokracie a Zelených naopak po dalším neúspěchu padaly hlavy. Výsledky voleb navíc mohou znamenat problémy i pro předsedy dalších stran.
Voliči vyslali vládě (slovy jejího předsedy) “jasný signál”. Strany koalice budou muset přidat.
Povolební zemětřesení
Nižší volební účast, velké vítězství hnutí ANO i personální zemětřesení v několika politických stranách. To všechno přinesly krajské a senátní volby.
Kvůli slabému výsledku se svých funkcí po volbách vzdali předseda Pirátů Ivan Bartoš, předseda Sociální demokracie Michal Šmarda i spolupředsedkyně Zelených Magdalena Davis. Předsedové ODS a KDU-ČSL zatím sice zůstávají, výsledky ale potvrdily, že jim ve stranách roste významná konkurence.
Bartoš to neustál
Nejsledovanější je samozřejmě rezignace vicepremiéra Ivana Bartoše. Piráti si připsali další volební fiasko, vypadli prakticky ze všech krajů. Nepovedly se jim tak několikáté volby v řadě, na jejich fóru se okamžitě rozjela emotivní diskuze, která jistě bavila všechny ostatní politické strany.
Republikové předsednictvo Pirátů na základě výsledků v krajských a senátních volbách rezignuje na své funkce ve vedení strany. Kromě předsedy Ivana Bartoše i místopředsedkyně a poslankyně Klára Kocmanová, europoslankyně Markéta Gregorová a zastupitelka obce Krnsko Dominika…
— Ivan Bartoš (@PiratIvanBartos) September 22, 2024
Předsednictvo nejdříve pouze nabídlo své funkce k dispozici, nakonec ale pod tlakem rezignovalo. Největší favoritkou na pozici v čele Pirátů je nyní jejich jediná europoslankyně Markéta Gregorová.
Spojení levice?
Na říjnovém sjezdu už nebude svou funkci předsedy Sociální demokracie obhajovat ani Michal Šmarda. Stejně jako Bartoš čelil špatným výsledkům a dlouhodobému pnutí uvnitř strany.
Změny čekají i Zelené, po konci spolupředsedy Michala Berga po evropských volbách nyní skončila i Magdalena Davis. Obě strany opět poznaly, že pro jejich přežití na české politické scéně bude do budoucna nutné hledat a stavět koaliční kandidátky.
A co KDU-ČSL a ODS?
Důležitým výsledkem voleb je také posílení několika lokálních osobností, konkrétně pak jihočeského hejtmana Martina Kuby a jihomoravského hejtmana Jana Grolicha. Druhý jmenovaný je považován za favorita na post Mariana Jurečky, který je stále ještě v čele KDU-ČSL.
Grolichova pozice je po úspěchu v Jihomoravském kraji značně posílená. To samé platí i pro Kubu. Z jeho výsledku na jihu Čech musí mít předseda ODS Petr Fiala velice hořkosladký pocit.
Kdopak nám to posílil?
Nesmíme zapomenout ani na vítěze voleb, tedy hnutí ANO. Nadšený Andrej Babiš po sečtení výsledků nejvíce mluvil o tom, jak skvělý je Karel Havlíček. Jasně tak naznačil, kdo bude kromě něj hlavní tváří ANO pro sněmovní volby v příštím roce. Zdůraznil jeho pracovitost. Havlíček má být hlavním tahákem ANO pro podnikatele, kteří jsou zklamaní z vlády pětikoalice.
Pro ANO musí být naopak lehce nepříjemné, že se mu v letošní evropské ani krajské kampani nepodařilo vygenerovat žádnou novou zajímavou osobnost. Všechno tak nadále stojí na Babišovi, Havlíčkovi a Schillerové.
Pozitivní pro ANO může být ale zase fakt, že se potvrdil trend posilování Stačilo!. Tento subjekt vedený komunisty tak po volbách příští rok může být jeho koaličním partnerem. ANO každopádně potvrdilo, že má rok před sněmovními volbami komfortní pozici, kterou nemusí být až tak nesnadné proměnit v drtivý úspěch.