Podle nejnovějších průzkumů má hnutí ANO rok před sněmovními volbami rekordní preference, které se pohybují až kolem 35 procent. Druhá ODS o více než 20 procent zaostává a Piráti se pomalu, ale jistě poroučejí se svými aktuálními pěti procenty ze sněmovny.
Právě Piráti měli ve vládě oslovovat hlavně mladé voliče. A to důrazem na individuální svobody a na digitalizaci státu. Selhali v obojím a mladý volič se teď podle politologů Lukáše Valeše a Ladislava Mrklase musí ohlížet, kam namířit své preference. Patrný je zatím jejich odchod ke STAN.
Mladí se od vlády odvrací
Zářijové volby do krajských zastupitelstev a třetiny senátu ovlivnila kromě povodní také nízká volební účast a nezájem mladých voličů.
Podle politologů Ladislava Mrklase a Lukáše Valeše za tím může stát fakt, že se mladá generace odvrací od vládních stran. Podle Valeše za tím stojí jedna podstatná věc. Vládní strany se na mladé voliče i přes sliby zkrátka vykašlaly.
Piráti bez voličů
Z vládních stran v tomto ohledu pohořeli nejvíc Piráti, kteří po zářijových volbách odešli z vlády. Jejich "cílovým voličem" by přitom měli být právě mladí.
ANO by teď vyhrálo volby s 35,5 procenta hlasů, uvedl Kantar. ODS by měla 14,5 procenta. Výrazně oslabili Piráti a jen těsně by prošli do Sněmovny. pic.twitter.com/JyaG6fnItu
— ČT24 (@CT24zive) October 20, 2024
Podle politologů se ale část jejich voličů obrátila na jiné strany a velká část jich k zářijovým volbám vůbec nedorazila. "Z rebelských Pirátů se stala strana páprdů v limuzínách," vysvětluje nechuť mladých voličů podporovat Piráty Lukáš Valeš.
Na pirátské voliče líčí STAN
Volební účast v letošních volbách nebyla nijak vysoká. Voleb do Evropského parlamentu se účastnilo 36,45 procent voličů, ke krajským volbám přišlo 32,91 procenta lidí a senátní volby zaujaly pouze 17,54 procenta voličů.
„Obecně je účast mladých voličů nižší. Možná to souvisí se stavem Pirátské strany, která mladé voliče vždy zajímala, ale tentokrát ne, viděli jsme to i v Evropských volbách. Z rebelských Pirátů se stala strana páprdů v limuzínách, a mladá generace tak volila spíš vládní koalici Spolu a možná pro někoho překvapivě v nemalé míře také opoziční hnutí ANO,“ řekl Bold News politolog Lukáš Valeš, který působí na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni a na Newton College v Brně.
Nečitelní Piráti
Podobně to vidí také politolog a pedagog CEVRO Institutu Ladislav Mrklas. Mladí podle něj hlasovali takzvaně nohama a k posledním volbám vůbec nepřišli. K jiným stranám se začali stahovat až po volbách. Piráti jsou podle něj stále nečitelnou stranou, která neustále hledá, kde je její místo.
„Vládní koalice prohrála krajské volby a největším poraženým jsou Piráti. Jsou absolutně nečitelní. Potácejí se mezi silně opoziční stranou a stranou, která bude chtít vládu jen kontrolovat. Budou se muset rozhodnout, pro který směr se nakonec rozhodnou,“ řekl pro Bold News Mrklas.
Kam zběhnou mladí?
O tom, jestli budou dnes už opoziční Piráti či zbývající vládní strany schopné nalákat mladé voliče nějakým způsobem zpět, nejsou politologové vůbec přesvědčeni. I podle Ladislava Mrklase by se ale voliči Pirátů mohli obrátit ke Starostům.
„Na Pirátské voliče mají políčeno zejména Starostové, kteří také uspěli v krajských volbách,“ uvažuje Mrklas. Za pravdu mu dávají i poslední průzkumy, v nichž na úkor Pirátů Starostové mírně posilují. Pád Pirátské strany je ovšem o dost rychlejší, než růst preferencí STANu.
Určit si priority
Kam se tedy mladí voliči nakonec vrtnou? Podle Lukáše Valeše by si mladí voliči měli (vlatně stejně jako členská základna Pirátů) uvědomit, co vlastně od svých zástupců chtějí.
Mladí podle něj v posledních parlamentních volbách sázeli hodně na takzvanou hodnotovou politiku, jako je ochrana práv LGBT, ochrana klimatu nebo multikulturní společnost. To ale stoprocentně nedostali. A podle Valeše se vláda nezabývala ani takovými klíčovými tématy pro mladé, jako je třeba bydlení nebo dostupnost vysokých škol.
„Tahle vláda nehnula pro mladé prstem. Z pohledu mladých bych se tedy na to díval pragmaticky, co k životu potřebujeme a která strana nám co může nabídnout,“ uzavírá Valeš. I podle Mrklase je "pirátská bárka potopená" a bude zajímavé sledovat, kam se nakonec mladá generace přeskupí.