Hnutí ANO by podle agentury Kantar drtivě vyhrálo volby s dvojnásobným ziskem oproti koalici SPOLU. To je zpráva, která vyvolala reakci premiéra Petra Fialy na platformě X. Premiér voliče varuje před sázkou na populisty a líbivá hesla.
Realita je ale taková, že Fiala sedí v čele nepopulární vlády s podprůměrnou komunikací. Vedení ANO v průzkumech je přitom dlouhodobé. Je to tedy trend, ne pouze souhra okolností.
Proč premiér bije na poplach
Premiér Petr Fiala nemá jednoduchou pozici. Stojí v čele vlády, která je jako celek nepopulární. Navíc je ten celek poslepován z různorodých stran, které mají vlastní zájmy.
Nadále platí, že nekomentuji jednotlivé průzkumy veřejného mínění, protože za jediný opravdu spolehlivý průzkum považuji volby. Ostatně za poslední týdny je to už třetí průzkum, vždy od jiné známé agentury, a pokaždé úplně jiný. A k tomu máme k dispozici ještě naše čísla, s…
— Petr Fiala (@P_Fiala) March 10, 2024
Musí tedy odrážet útoky opozice, ale také řešit interní spory v koalici. V ulicích v posledních měsících demonstrovali učitelé, zemědělci, mezi něž se namotali nejrůznější kritici vlády. A to vše hraje do not hnutí ANO.
Kantar Fialu nepotěšil
Podle Kantaru by volby drtivě vyhrálo hnutí ANO s rekordním výsledkem 39 % preferencí. Fialova ODS by naopak v případě samostatné kandidatury získala pouze 14 %, koalice SPOLU 20 %.
A to je dost jednoznačný výsledek. V červnu nás čekají evropské, krajské a senátní volby. Ve volbách do Evropského parlamentu by ANO nemuselo zvítězit tak jednoznačně, pro jeho voliče se nejedná o zásadní volby. V krajských volbách se už ale síla ANO projeví naplno.
Profesor se rozepsal
Nedělní průzkum s jasným vítězem se stal hlavní politickou zprávou dne v médiích i na sociálních sítích. Premiér tedy nějak reagovat musel. Otázkou je, jestli je nejvhodnějším a nejefektivnějším způsobem reakce právě politologický esej o mnoha odstavcích na síti X.
Moderní politický marketing je o jednoduchých a chytlavých heslech, sofistikované texty u většiny voličů příliš emocí nevyvolávají. Na druhou stranu od profesora a politologa se něco podobného tak trochu očekává. Když to zkoušel lidově s Nutellou, tak komunikačně pohořel.
Co zkusit “návrat do normálu”?
Špatná komunikace je vládě vyčítána prakticky od jejího nástupu do funkce. O trochu oživení se v posledních týdnech postaral STAN, nadšení části společnosti z Debat bez cenzury ale už po třetí debatě vyprchalo.
Česko se oklepalo z rekordní inflace, energetické krize a úvodního šoku z napadení Ukrajiny. Vládní strany musí voliče před sněmovními volbami v příštím roce přesvědčit, že nemají sázet na Andreje Babiše, který by navíc mohl vládu utvořit s Tomiem Okamurou.
Populisté čekají na další šanci
Fialovo varování před populisty je namístě. Současná opozice totiž opravdu nabízí jednoduchá a líbivá populistická řešení a politiku vedenou podle aktuálních nálad ve společnosti. I to ale může už mnoha voličům přijít čitelnější než Fialova vláda.
Andrej Babiš při svém vstupu do politiky pochopil, že reformy a propracované plány voliče příliš nezaujmou. Spoléhá proto na líbivá hesla, strach (z války, migrantů, Pirátů,…) a osobní útoky. A průzkumy ho v této strategii jen utvrzují. Neměl by ale zapomínat na to, že s čistě negativní a vyhrocenou kampaní prohrál nejen poslední sněmovní, ale také prezidentské volby.