Motoristé, Stačilo? Kdo taky sází na evropské volby

zdroj: Midjourney.com a Canva.com

Na začátku června nás čekají volby do Evropského parlamentu. Zájem voličů o ně nebývá příliš velký. A menší je i jejich loajalita k "velkým" stranám, které volí v parlamentních či krajských volbách.

Příležitost tak cítí menší uskupení, která nabízejí alternativu. Česká republika si zvolí 21 nových europoslanců, prostor je tak velice omezený. Proto i neparlamentní uskupení sází na silné lídry, sociální sítě a silnou rétoriku.

Proč Evropa táhne politické trpaslíky

Evropské volby jsou v Česku vnímané jako méně důležité. I letos se očekává slabší volební účast. Pro menší strany ale představují zajímavou příležitost. Oproti volbám sněmovním se voliči méně bojí propadlého hlasu. A proto hledají i alternativy k větším stranám.

V minulosti z toho těžili například Svobodní, kterým se v roce 2014 podařilo přesáhnout hranici pěti procent a získat vlastního europoslance. Může se něco takového opakovat?

Bude to Stačilo! stačit?

Podle posledního průzkumu Data Collectu je z menších subjektů zisku europoslance nejblíž uskupení Stačilo!. Společnou kandidátku KSČM, SD-SN, ČSNS a “osobností“ vede předsedkyně komunistů Kateřina Konečná.

Ta je v současné době europoslankyní, komunisté tedy letos jeden mandát obhajují. Kampaň je postavena na tvrdé protivládní rétorice a osobě lídryně. Ta ostatně nechybí na žádné protivládní demonstraci.

Kdo je nejvíc alfa

Na zisk alespoň jednoho europoslance si myslí i Přísaha Roberta Šlachty, která se v roce 2021 těsně nedostala do sněmovny. Pro evropské volby se spojila s Motoristy sobě, do čela kandidátky se postavil na internetu známý a kontroverzní Filip Turek.

Šlachta s Turkem mají velký potenciál na sociálních sítích, kampaň staví na kritice současného směřování EU (především zelené politiky). Do předvolební kampaně by se měl ve prospěch Turka zapojit i český milionář Richard Chlad. Více toxické maskulinity vám rozhodně žádná jiná kandidátka nenabídne.

Další pokus o návrat Zelených

Kampaň do evropských voleb pojali ve velkém stylu i Zelení. Prezentují se vizuálně zajímavou a hodnotovou kampaní orientovanou především na mladé a liberální voliče. Sází na to, že by mohli oslovit nespokojené vládní voliče, kteří jsou proevropští a liberální. Lídryní kandidátky je ředitelka organizace Konsent Johanna Nejedlová, voliče přesvědčuje, aby dali šanci nové generaci politiků.

Zelení si opět jdou pro mandát a doufají, že to nedopadne jako vždycky. Tedy bez mandátu a bez finančního příspěvku. A s nálepkou sluníčkářských ekoteroristů.

Svobodní jsou skeptičtí a PRO je proti

Nabitou národoveckou a euroskeptickou nabídku politických stran a hnutí v evropských volbách také rozšíří Svobodní a strana PRO. Svobodní do své euroskeptické kampaně získali například neúspěšného prezidentského kandidáta Karla Diviše, nebo ekonomku Markétu Šichtařovou. Nepřekvapivě bojují proti Green Dealu a euru.

Strana PRO, která si úspěch v eurovolbách vytýčila jako svoji metu, evropskou kampaň příliš neřeší, pojede ji především přes svého předsedu Jindřicha Rajchla a protivládní demonstrace.