Proč se nikomu do důchodové reformy nechce

zdroj: Pexels / Natalia Olivera

Máte důchodovou reformu? A mohli bychom ji vidět? V Česku se o důchodové reformě hodně mluví a píše v různých strategických dokumentech. Alespoň částečnou důchodovou reformu prosadila Nečasova vláda, tu pak ale při nejbližší příležitosti zrušila vláda Sobotkova.

Vláda Petra Fialy zřejmě protlačí vlastní úpravy, na jejich zrušení se už nyní třese Andrej Babiš. Vždycky ale můžeme alespoň svolat komisi, v tom jsme silní.

Gdě důchodová reforma?

Volání po důchodové reformě je nekonečné skoro jako seriál Ulice. Další kolo oblíbeného politického dramatu se nyní rozjelo díky snaze prezidenta Petra Pavla diskutovat o potřebě důchodové reformy s vládou i opozicí.

K jedné společné schůzce došlo, výsledkem je ale jen roztržka prezidenta s nejsilnějším opozičním hráčem. Politici z ANO prezidentovi bohužel na první schůzce odkývali něco, co jim neposvětil jejich šéf. A tak druhou schůzku raději zrušili.

Nemáme, nedáme

Hnutí ANO vzkázalo, že nechce sdílet svoje know-how. Vládu kritizuje za zvýšení důchodového věku a zpomalení tempa růstu nových důchodů. Jak by to ale ANO udělalo? Nevíme. Ve vládě bylo osm let, k žádné důchodové reformě ale nedošlo.

Určitá snaha byla především ze strany ČSSD a tehdejší ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové, Babišova vláda se ale za její návrh nakonec nepostavila. Kdo nic nedělá, nic nezkazí. A dělat nepopulární kroky je pro marketingově orientované strany a hnutí netypické.

Potřebujeme to vůbec?

Nelze ale kritizovat pouze poslední vlády, přijmout komplexní důchodovou reformu v Česku není jednoduché. Vedou se o tom plamenné diskuze, schází se důchodové komise.

Důchodovou reformu slibovaly prakticky všechny vlády, až nyní se od některých stran objevují výkřiky, že vlastně žádnou reformu nepotřebujeme. Důchodový systém je sice podle ekonomů neudržitelný, to ale některé politiky nyní zřejmě netrápí.

Nečas to zkusil, Sobotka pohřbil

Změny v důchodovém systému zavedla Nečasova vláda (mluví se o částečné či malé důchodové reformě), nesehnala pro ně ale podporu napříč politickým spektrem. Proto byly následně zrušeny vládou Sobotkovou. Samozřejmě bez toho, že by nabídla nějakou reformu vlastní. A v podobné situaci jako ta Nečasova je dnes i Fialova vláda.

Po návratu hnutí ANO totiž reálně hrozí, že se nyní prosazené změny opět zruší. Vždycky ale můžeme vytvořit další důchodovu komisi, zatím jich bylo pouze pět. Nebo šest? A není to vlastně jedno?

Už je fakt nejvyšší čas

Pravidelně to totiž končí tak, že odborníci přijdou s návrhy, které poté politici nerealizují. Důchodovou reformu si dají do programového prohlášení vlády, tam ale také zůstane. Ještě méně konstruktivní je přístup, kdy vláda zruší alespoň částečnou reformu předchozí vlády bez toho, aby představila vlastní reformu.

Brzy nás ale dostihne realita. Současný systém je neudržitelný, dlouhodobě je v mínusu. Nicneděláním ohrožujeme budoucnost dalších generací. Ať už kvůli chybějící odvaze, schopnosti či motivaci.