Jde do tuhého. Fiala slibuje platy jako v Německu

zdroj: ČTK / Pryček Vladimír

Do parlamentních voleb zbývá necelý rok. Festival předvolebních slibů evidentně začíná. A v nedělních otázkách Václava Moravce na ČT ho odpálil sám premiér Petr Fiala. Ten aktuálně voliče láká na platy na úrovni našich vyspělejších sousedů. Co pro to musíme udělat?

Zvolit ho znovu, aby mohl dotáhnout rozjeté projekty. Pokud bude další čtyři roky premiérem, budeme mít nejen německé platy, ale také podobně špičkové univerzity. Otázka je, jestli na to potenciální voliči koalice Spolu, kteří nemají populistické sliby příliš v oblibě, uslyší.

Stačí mu jen čtyři roky

Premiér Petr Fiala neustále poslouchá, jak je jeho vláda u lidí nepopulární. Například podle průzkumu CVVM z přelomu dubna a května je v dlouhodobějším srovnání kabinet Petra Fialy hodnocen hůř než všechny předchozí vlády od roku 2014.

Premiér ale názor lidu nesdílí. Jeho vláda podle něj patří mezi ty nejúspěšnější v české historii. V rámci své sebevědomé rétoriky šel ale ještě dál, české občany namlsal na německé platy.

Po vzoru Klause

Fiala rozhodně není prvním českým politikem, který občanům slibuje německé platy. V předvolební kampani na ně lákal už první český premiér Václav Klaus. Ekonom, prognostik a vicepremiér tehdejší vlády už v roce 1990 prorokoval, že Československo dožene Rakousko do deseti let.

Současný premiér na to jde trochu jinak. Fakt, že ještě rakouské ani německé platy nemáme, vysvětluje tím, že jeho první mandát byl moc krátký. Pro dotažení komplexních změn by potřeboval alespoň dvě vládní období. Voličům tak nenápadně naznačil, že ho musí zvolit ještě jednou. Chtějí to ale?

Slibovat umí i Babiš

Podle průzkumu veřejného mínění, který ovšem proběhl ještě před Fialovým výrokem o německých platech, to příliš nevypadá. Podle posledního šetření agentury Kantar ztrácí koalice Spolu na hnutí ANO 16 %. Čechy, kteří touží po německých platech, tak zatím čeká další zklamání. Nebo ne?

Slibovat každopádně umí i aktuální lídr opozice Andrej Babiš, co kdyby tedy přišel třeba s platy švýcarskými? Rozumně uvažijící volič ví, že tu do čtyř let nebudeme mít platy ani německé ani švýcarské.

Radši se moc netěšte

Podle Idnesu průměrná hrubá mzda v České republice ve druhém čtvrtletí letošního roku činila 45 854 korun, v Německu a Rakousku byla průměrná hrubá mzda v roce 2023 113 a 104 tisíc korun.

To, že by Češi měli v roce 2029 víc než dvojnásobné platy, je v podstatě nereálné. Neměli bychom také zapomínat na to, že Čechy poslední roky trápila na evropské poměry velká inflace. Reálně jsou na tom tedy platově hůř než v roce 2020. A to i kvůli tomu, že Češi nemají euro.

Kdyžtak vytáhneme Putina

Premiér Fiala si je určitě vědom toho, že pro úspěšnou kampaň na základě dobrého stavu ekonomiky nemá dost reálných argumentů. Silně proto také zdůrazňuje, že je koalice Spolu zárukou prozápadního a proevropského směřování České republiky.

A připomíná, že s Andrejem Babišem v čele vlády by toto samozřejmostí nebylo. Když to nepůjde pozitivně, tak marketéři Spolu opět sáhnou po billboardech s Babišem a Putinem. Teď to zkoušejí s německou mzdou. Nejde o nic jiného než o test, zda se někde nenajde potenciální voličská skupina, která by tomu náhodou uvěřila.