Ministr financí Zbyněk Stanjura to ani v roce 2024 neměl lehké. Letošní rozpočet skončil v brutálním schodku a o moc lépe to nedopadne ani příští rok. Každý po něm chce peníze, zároveň se ale má chovat jako správný hospodář.
Vzhledem k okolnostem mu musí být jasné, že se mu předvolební sliby koalice Spolu ohledně ekonomiky prostě a jednoduše naplnit nepodaří.
Facka státní kase
Být ministrem financí je nevděčné a složité. A to především v situaci, kdy se vaší zemi ekonomicky příliš nedaří. Ostatní členové vlády po vás chtějí finance pro své resorty, pak vás ale kritizují za vysoký deficit státního rozpočtu.
Své o tom ví Zbyněk Stanjura. Dobrou zprávu ale na konec roku dostal. Rozpočet na příští rok podepsal i přes své pochybnosti prezident. A to i se schodkem ve výši 241 miliard korun.
Deficit, kam se podíváš
Pro Stanjuru to ale vlastně není žádná “tragédie”. V listopadu se schodek letošního rozpočtu dostal na 259,2 miliardy korun. Na konci roku by se měl vyšplhat až na 281 miliard.
Bylo by snadné udělat silné gesto, když je zřejmé, že mé veto sněmovna přehlasuje. Považoval jsem ale za prospěšnější, aby nedostatky, na které jsem vládu upozorňoval, byly nějakým způsobem napraveny. S premiérem a ministrem financí jsem proto jednal a dostal jejich osobní… pic.twitter.com/FwWSfuCHn9
— Petr Pavel (@prezidentpavel) December 17, 2024
A to se Stanjurovo Spolu v předvolební kampani v roce 2021 ohánělo hesly o zdravých veřejných financích, rozumném hospodaření a tradici vyrovnaných rozpočtů. Pak ale Česko tvrdě zasáhly důsledky války na Ukrajině, energetická krize a vysoká inflace.
A kde je to snížení?
Otázka je, jestli budou na tyto polehčující okolnosti brát nějaké ohledy příští rok voliči. Nebo to vládě za její nesplněné sliby o uzdravení rozpočtu a rozumném hospodaření sečtou či spíš při volbách odečřtou.
Vláda si je nebezpečí velice dobře vědoma, v posledním roce svého funkčního období se tak bude snažit korigovat některé nepopulární oblasti. Třeba počet státních zaměstnanců, ministr Stanjura nyní podle Novinek.cz opět hlásí, že ho chce snížit a udělat revizi stávajícího tabulkového systému.
Resort jde příkladem
Pomoct k tomu má podle Stanjury mimo jiné i digitalizace, ani s tou ale nemají voliči této vlády nejlepší zkušenosti. Ministr financí jde ovšem, co se týče zeštíhlování státní správy, příkladem.
Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy České republiky Radek Špicar ho v debatě u Václava Moravce pochválil za to, že se na jeho resortu za tři roky povedlo snížit počet zaměstnanců o 1 200. Díky tomu mohl dát podle iDnes.cz menšímu počtu zaměstnanců vyšší platy, což by měl být ve spojení s digitalizací procesů recept na efektivnější státní správu.
Neúspěšný rok
I přes mírné finanční a personální pokroky nelze Stanjurův rok 2024 hodnotit jako úspěšný. Do pomyslné kolonky si připíše další vysoký schodek rozpočtu, který mu budou jistě budoucí vlády vyčítat.
Na druhou stranu se kvůli rozpočtu vládní koalice dosud zásadně nerozhádala. A to je vždycky úspěch. Podařilo se také najít prostředky na lepší peníze pro policisty, hasiče i učitele. To je v předvolebním roce vždycky důležité.
Dobře na tom nejsme
Celkově však rok 2024 pro státní kasu a voličovu kapsu nedopadl vůbec dobře. Česká republika letos podle nejnovějšího výhledu Mezinárodního měnového fondu vykáže nejslabší hospodářský růst ze všech zemí Visegrádské čtyřky.
Podle OECD pak reálné mzdy v Česku a ještě také ve Švédsku za posledních pět let klesly nejvíce z členských zemí OECD. Všichni ještě máme v paměti vysokou inflaci, která Čechům dlouho dobu otravovala a někomu ještě otravuje život. Podaří se tohle všechno příští rok Stanjurovi obhájit před voliči?