Kam nakonec dopluje Jan Lipavský?

zdroj: PETR TOPIČ / MFDNES + LN / Profimedia

Piráti odchází, Lipavský zůstává. To je konečný výsledek současné vládní krize. Na ministerstvu zahraničí bude Jan Lipavský pokračovat jako nestraník, do budoucna ale není vyloučen jeho přesun do některé z vládních stran.

Piráti tak přichází o zajímavou osobnost a možného kandidáta na předsedu strany. Do Pirátů Lipavský vstoupil ještě před jejich celonárodním úspěchem, vypracoval se na respektovaného ministra zahraničí jinak nepopulární vlády.

Svlékl dres a zůstal

Odchod z vlády pro Piráty mimo jiné znamená i ztrátu pracovních pozic pro své členy a spolupracovníky. Neplatí to ale pro všechny. Třeba takový Jan Lipavský bude na pozici ministra zahraničí po dohodě s premiérem Petrem Fialou pokračovat. Jak to?

Lipavský v souladu s rozhodnutím Pirátské strany podal demisi, následně ale také ukončil své členství ve straně. Na ministerstvu tak bude pokračovat jako nestraník, má podporu všech zbylých koaličních stran.

Loučení po devíti letech

Na Pirátském fóru se Lipavský rozloučil diplomaticky. Nepouštěl se do žádných osobních útoků, se směřováním strany se prý v poslední době rozcházel. Nesouhlasí navíc s odchodem z vlády a pirátskou interpretací toho, co se stalo.

Většina reakcí ve vlákně byla pozitivní, jeho bývalí spolustraníci mu děkovali za odvedenou práci pro stranu i českou diplomacii. Našli se ale samozřejmě i kritici, pro které je Lipavský zrádce.

Mile překvapil

Členem Pirátů byl Jan Lipavský od roku 2015. Zažil tedy i doby, kdy Piráti neměli své zástupce v Poslanecké sněmovně. To se ale změnilo v roce 2017, kdy se stal poslancem i on. Ve straně i sněmovně se profiloval jako odborník na obranu, bezpečnost a zahraniční otázky. Tehdy ale asi ještě nikdo nečekal, že se stane jedním z nejchválenějších ministrů Fialovy vlády.

Ministrem se navíc nemusel vůbec stát, protože kvůli některým svým názorům a nedostatečnému vzdělání ležel v žaludku bývalému prezidentu Miloši Zemanovi, který po volbách v roce 2021 pověřoval Petra Fialu sestavováním vlády jen, řekněme, s minimálním nadšením.

Naplno politikem

Zeman mimo jiné poukazoval na to, že Lipavský nemá magisterské vzdělání. Bakalářský titul získal na Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze.

Před vstupem do vrcholné politiky si vyzkoušel práci jako marketingový specialista, produktový a projektový manažer či jako ICT manažer a analytik. Po zvolení poslancem se ale Lipavský rozhodl naplno věnovat politice. Nyní je jasné, že se mu tato volba vyplatila.

Stranický přestup?

V rámci Pirátské strany Lipavský zastupoval její umírněnější křídlo. Po ohlášeném konci Ivana Bartoše v čele strany se okamžitě nabízel jako jeden z možných kandidátů na pozici předsedy, část členů po tom dokonce i volala.

Lipavský tuto možnost okamžitě odmítl, jeho slova o komouších ve straně jasně ukázala, že to s jeho budoucností u Pirátů nebude zrovna růžové. Okamžitě se začalo spekulovat o tom, do jaké jiné vládní strany by se mohl přesunout.

Politický objev

Ministr zahraničí to zatím vyřešil tak, jak se na diplomata patří. Zřejmě nechtěl přilévat olej do ohně nějakým pikantním přestupem. Minimálně tedy do konce mandátu vlády. Vyloučeno ale rozhodně není, že by do sněmovny příští rok kandidoval za jinou stranu.

Lipavský patří mezi největší politické objevy posledních let, pro vládní strany by byla škoda nevyužít jeho potenciál. Jistě by si užily i to, že by Pirátům přetáhnutím jedné z nejvýraznějších osobností na svou kandidátní listinu vrátily současnou kritiku, která z chřadnoucího pirátského tábora směrem na vládní strany vychází.