Piráti mají po víkendu nové vedení, ale také méně členů. V reakci na zvolení Zdeňka Hřiba novým předsedou stranu opustily některé relativně známé tváře. Pod vedením Hřiba má dojít ke změnám fungování strany, které se ne každému líbí.
Vzhledem k průzkumům veřejného mínění je ale Piráti potřebují. Opačné starosti mají Motoristé sobě. Ti o víkendu světu představili svou mládežnickou organizaci Motorgen. A nutno podotknout, že na sněmu měli veselo.
Hřib slibuje reformu
Potřebné nakopnutí, nebo definitivní hřebíček do rakve? Piráti si o víkendu zvolili nové vedení. Novým předsedou se stal bývalý primátor Zdeněk Hřib.
Jeho plánovaná reforma fungování strany ale podle očekávání u některých spolustraníků narazila na nepochopení, hlavním mediálním výstupem pirátského celostátního fóra tak nejsou žádná nová témata, ale odchody některých viditelných členů strany.
Vlna odchodů
Žádosti o ukončení členství ve straně se na pirátském fóru začaly objevovat okamžitě po vítězství Zdeňka Hřiba.
zakládající sněm mladých motoristů
— michailidu janka (@malajankaa) November 11, 2024
těžko říct, co vše na těch cedulkách je humor, že.. ŽE? pic.twitter.com/piBlUSxt7L
Mezi nejznámější osobnosti, které Piráty opouštějí, patří bývalý europoslanec a místopředseda strany Marcel Kolaja či kontroverzní členka Rady vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí Jana Michailidu. Nelíbí se jim směr, jakým se jejich strana vydala.
Raději Motorgen?
Nové předsednictvo si od takzvané Nové pirátské vlny, tedy dokumentu, kterým se mění i stanovy strany, slibuje sjednocenější, efektivnější a jedním hlasem mluvící stranu. Kritici této vlny však mluví o centralizaci moci.
Pirátům může před kampaní ke sněmovním volbám teoreticky prospět, když se zbaví věčných kritiků, kteří ostřelují legitimně zvolené vedení strany často z krajně levicových pozic. V souboji o mladé voliče získali novou a nejspíš i o něco pravicovější konkurenci. Mládežnickou organizaci Motoristů sobě, která si říká Generace Motor, zkráceně také Morgen.
S dýkami SS
Ta začala ve velkém stylu. Na zakládajícím sněmu nechyběl jejich velký vzor a nově také europoslanec Filip Turek, ale také fotokoutek s rekvizitami. Jejich cílem bylo si tak trochu rýpnout do liberálů.
Mladí členové Motorgenu se tak například fotili s karikaturou europoslankyně Danuše Nerudové nebo nápisy “mám doma dýku SS” a “certifikovaný rasista”.
A kdo je cool teď?
Další vítězství Donalda Trumpa v Americe ukázalo, že mladí a nespokojení muži mohou být pro část politického spektra hodně vítanou cílovkou. Chápou to i Motoristé sobě, komunikace a marketing strany tomu odpovídají.
Jejich mládežnická organizace má údajně už nyní 450 členů, na velebení dieselů a odsuzování radikální levice jistě získají i další sympatizanty. Motoristé tak ukazují, že to myslí vážně. Jejich cíl je jasný. Dostat se příští rok do sněmovny a ideálně také do vlády.
Geni na vzestupu
Na rozdíl od Pirátů o nich můžeme říct, že jsou na vzestupu. Piráti dříve byli protestní a cool stranou, postupně ale své kouzlo pro velkou část elektorátu ztratili.
Motoristická inspirace z pirátských začátků je patrná. Mladí motoristé jsou svým způsobem protestem také. Třeba přesně proti tomu, co doteď, ať už to myslíme v dobrém či ve zlém, dělali Piráti.