My chceme euro. Proč STAN otvírá ohrané téma

zdroj: ČTK / Říhová Michaela

Přijetí eura velká část české společnosti nechce. Část vládní koalice tohle téma ale rok před volbami opět zvedá. Činí tak konkrétně STAN prostřednictvím svého ministra pro evropské záležitosti Martina Dvořáka.

Euro ale naráží na zbytek koalice, takže je jasné, že z tématu kromě humbuku nic jiného nebude. Dvořák i tak znovu požaduje obsazení pozice národního koordinátora a vyjednávání ohledně vstupu České republiky do eurozóny. Převážná většina vládní koalice ale nechce dělat nic.

Bude další hádka?

Spor o euro v rámci vládní koalice je po několika měsících zřejmě zpátky. Vláda má evidentně málo problémů, ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) tak opět zvedá téma, na kterém v rámci koalice není a nebude shoda.

V rozhovoru pro iRozhlas.cz prohlásil, že Starostové euro do konce mandátu vlády ještě řešit chtějí.

Zbytečné funkce

Otázka tedy je, jestli Dvořák neřeší zbytečnosti a zda není rok před volbami už tak trochu zbytečný i jeho ministerský post. Vládní spor o euro už jsme si zažili a nevzešlo z něj nic.

Dvořák argumentuje tím, že by se měla minimálně obsadit funkce národního koordinátora pro přijetí eura. Už jen kvůli tomu, že je tento pos sedm let neobsazený. Co nebo koho by ale tento koordinátor koordinoval?

Nic se nestihne

Ministr Dvořák téma každopádně otevírá proto, že k otázce eura nově vytvořila analýzu Národní ekonomická rada vlády (NERV) a Legislativní rada vlády. A letos v únoru vládní politici problematiku odložili, dokud nebudou analýzy na stole. Už je mají, na co se tedy budou vymlouvat teď?

Nemusí se vymlouvat na nic. Je jim totiž jasné, že se do konce mandátu vlády žádné zásadní kroky nestihnou. Ona analýza NERVu je navíc napsána tak, že si její zjištění vykládá každý trochu jinak.

Skok do ERM II

Co tedy po zbytku vlády vlastně Dvořák chce? Kromě obsazení funkce národního koordinátora pro přijetí eura bychom také měli s Evropskou komisí začít vyjednávat o podmínkách případného vstupu do takzvaného systému ERM II. V systému ERM II by se koruna ustálila vůči euru na téměř konstatním kurzu tak, aby byl přechod na evropskou měnu jednodušší.

Vstoupit do tohoto kurzového mechanismu je podmínkou pro následné přijetí eura, státy tak musí učinit dva roky před jeho přijetím.

Jasně zamítnuto

Ani to ale zjevně Dvořák přes své vládní kolegy neprotlačí a otázka je, zda to vůbec udělat chce. Jednoznačně negativní stanovisko ke vstupu do ERM II vydalo už před rokem ministerstvo financí.

U voličů je navíc případné přijetí eura nepopulární, už tak dost nepopulární vláda se proto logicky nebude ještě víc střílet do vlastních nohou.

Většina to nechce, ale…

Ministr pro evropské záležitosti Dvořák se ale podle svých slov nepopulárních kroků nebojí. Nevadí mu ani to, že se proti přijetí eura vyjadřuje až 75 % společnosti. Bere to jako výzvu, zároveň si je vědom toho, že pro voliče jeho vlastní strany by se jednalo o vítanou věc.

Téma ale zvedl spíš kvůli tomu, aby byl vůbec vidět. Po pokusu ze začátku roku musí být smířený s tím, že současná vláda žádný klíčový krok k přijetí eura neudělá a stejně jako mnoho dalších důležitých témat i tohle rozhodování prostě nechá na další kabinet. Je ale jasné, že kampaň začala a STAN bojuje i o zbytky voličů Pirátské strany, kteří o euro stojí také. Nic jiného ani za Dvořákovou “snahou” nehledejme.