Pověst vlády zachraňuje “bakalář” Lipavský

zdroj: ČTK / Hájek Ondřej

Kdo stále patří mezi úspěšné ministry vlády Petra Fialy? Jednoznačně ministr zahraničí Jan Lipavský. Nic na tom nezměnil ani pro diplomacii turbulentní rok 2024. Ministerstvo zahraničí muselo řešit řadu významných konfliktů ve světě, neudělalo žádný zásadní přešlap.

Skandály se vyhýbaly také samotnému Lipavskému, který důstojně ustál i odchod Pirátů z vlády. Co v roce 2024 nejvíce zaměstnávalo českou diplomacii?

Turbulentní rok

Miloš Zeman dělal s jeho jmenováním před třemi lety drahoty, protože mu s titulem bakalář přišel na post ministra zahraničí nedovzdělaný. Nakonec je to Jan Lipavský a zahraniční politika Fialovy vlády, kdo sbírá plusové body.

I rok 2024 byl pro českou diplomacii turbulentní. Válka na Ukrajině, konflikt v Gaze, převrat v Sýrii a konečně návrat Donalda Trumpa. Na to vše musel ministr zahraničí Jan Lipavský a jeho resort reagovat.

Svlečený dres

Lipavský do toho navíc musel řešit vlastní politickou budoucnost. Po odchodu Pirátů z vlády nabídl svou rezignaci, do vlády byl nominován právě za ně.

Po domluvě s premiérem Petrem Fialou ale zůstal ve vládě jako nestraník. Všechno bylo vyřešené relativně rychle, dopad na fungování ministerstva byl takřka nulový. Část Pirátů mu jeho rozhodnutí zazlívala, většina bývalých spolustraníků se s ním ale důstojně rozloučila.

Diplomacie drží kurz

Česká diplomacie se letos držela nastavených hodnot, žádné výrazné překvapení se z její strany neudálo. Země je nadále silným podporovatem Ukrajiny, pustili jsme se například do ambiciózní muniční iniciativy zaměřené na na shánění dělostřelecké munice i v zemích mimo EU.

Díky té jsme si získali uznání našich západních partnerů, pokračovat v ní má Česko i v příštím roce.

Podpora Izraele trvá

Nemění se ani jasná česká podpora Izraele, kterou naopak některé unijní přehodnotily jako příliš jednostrannou. Česká republika tak například v říjnu zablokovala prohlášení EU o Libanonu.

Podle české diplomacie jednostranně omezovalo právo Izraele na sebeobranu proti teroristům z Hizballáhu. Některé evropské státy za to Česko kritizovaly, šéf diplomacie EU Josep Borrell na to podle Seznam Zpráv reagoval vydáním vlastního stanoviska, v němž vyjádřil politování nad četnými civilními oběťmi v Libanonu a požadoval okamžitý mír. Nutno dodat, že k míru došlo i bez Evropské unie.

Pozitivní překvapení?

Podtrženo, sečteno, český ministr zahraničí a jeho resort má za sebou dobrý rok. Podařilo se mu vyhnout skandálům, držet národní pozice a dokonce posílit svou vlastní politickou pozici.

O České republice bylo s ohledem na její velikost a vliv relativně slušně slyšet. Lipavský je stále hodnocen jako jedno z nejpozitivnějších překvapení Fialovy vlády, budoucnost by měl mít po odchodu od Pirátů zajištěn na jiné kandidátce vládní strany.

Bojkot Lavrova

Drobnou nepříjemnost zažil Lipavský nedávno v Londýně, kdy jeho přednášku na univerzitě narušili propalestinští aktivisté. Českého ministra zahraničí podle iRozhlasu označovali za válečného zločince, ten tak přednášku předčasně ukončil.

Chuť si pak spravil aspoň na prosincovém zasedání OBSE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě), kde se přidal k politikům, kteří během projevu ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova odešli ze sálu.