Je to věčný souboj. Chceme víc mladých v politice, ale zároveň pro to prakticky nic neděláme. A když už se někdo mladý do politiky a veřejného prostoru odváží naplno vstoupit, tak jenom čekáme na jeho první přešlap.
Mediální ofenziva předsedy hnutí Generace Daniela Krutého vyvolala zajímavou debatu o úloze mladých v politice. Kromě kritiky za svou nezkušenost a drzost ale také musí odpovídat na nepříjemné otázky o svém otci.
Nejdřív proklepnout
Chceme víc mladých lidí v politice. Podobná tvrzení často slyšíme od odborníků, politiků i různých neziskovek. Děláme pro to jako společnost něco? Nebo mladým házíme klacky pod nohy a čekáme na první příležitost, jak je sejmout?
Tuhle věčnou debatu opět rozpoutaly kauzy mladého a velice asertivního předsedy hnutí Generace Daniela Krutého.
Za rodiče nemůžu
Šéf Generace teď namísto obhajování svých myšlenek a politických postojů musí na sítích odpovídat na otázky ohledně zdrojů financí svého otce. Na jednu stranu jsou to legitimní otázky, rodinné finance ve fungování hnutí jistě hrály a možná stále hrají svou roli.
Dobrý den všem🩵,
— Daniel Krutý (@kruty_daniel) November 16, 2024
Moc mě mrzí, co na sociálních sítích v posledních dnech koluje… 😕Lži, pomluvy a nenávist byly důvodem, proč jsem vstoupil do politiky. Samozřejmě naprosto chápu obavy, které mohla přítomnost mého táty ve firmě STARTELECOM CZ vyvolat. Důrazně ale odmítám, že… pic.twitter.com/VfmTo4G6ZA
Krutý nemusí ale odpovídat jen na dotazy, proč a jak jeho otec podnikal s Rusy, ale také třeba na ty, proč se fotil s bývalým prezidentem Václavem Klausem. Jsou ale stejná měřítka kladena i na dospělé politiky?
Daň za viditelnost
Onen “zájem o rodinu” a její zázemí je tak trochu daní za mediální úspěch. Krutý byl v poslední době hodně vidět. Poskytoval rozhovory, virálním se stalo například jeho vystoupení v pořadu Máte slovo.
A když je někdo vidět, tak se vystavuje kritice. Budou ale mít mladí lidé zapotřebí být politicky aktivní, když se na ně budou tahat kauzy a minulost jejich rodičů? Podobné věci zažívá prakticky každý den na sociálních sítích i Filip Neruda, syn europoslankyně Danuše Nerudové.
Říkají si o ni?
A opět by se dalo říct, že si o to koleduje. Dobrovolně vstupuje do prostoru, kde se nehraje příliš v rukavičkách. Stejně jako Krutý se rád vyjadřuje k problematickým tématům bez potřebných zkušeností a znalostí.
Od mladých se stále tak trochu čeká, že si to v politice postupně “vyšlapou”. Vstoupí do mládežnické organizace nějaké strany, budou dělat asistenty poslancům a pak třeba dostanou šanci u voleb na nevolitelném místě kandidátky. Prostě si počkají a pak se možná chytí mezi staršími kolegy s novou konunikací jako blahé paměti Dominik Feri, který nakonec svoji slávu a nabytou moc neunesl.
Mládí nestačí
Zacílit vyloženě na mladé se v evropských volbách snažil například aktivista Šimon Hlinovský, který založil Liberální alianci nezávislých občanů. Se 6 541 hlasy ale díru do světa neudělal.
Téma mladých v politice aktuálně hodně zvedají Starostové prostřednictvím své poslankyně Barbory Urbanové, lidovci se o to snaží s Františkem Talířem, Motoristé sobě spoléhají na Matěje Gregora a Motorgen.
Jinou cestou jde hnutí ANO, které chce hlasy mladých sbírat nikoli prostřednictvím svých mladých kandidátů, ale prostřednictvím Aleny Schillerové na TikToku. Mladé ANO funguje rovněž jako úderka na sociálních sítích, ale žádnou osobnost dosud nevygenerovalo.
Jak dopadne Generace?
Hnutí Generace Daniela Krutého má koule, nápady a na sítích i docela slušný dosah. Naopak mu rozhodně chybí reálné zkušenosti, schopnosti a často také pokora. Jakákoli podpora, krterá by ze sociálních sítí ve prospěch tohoto hnutí vzešla, se v průzkumech každopádně neobjevuje.
Předseda Generace navíc aktuálně zažívá, jak těžké to mladí v politice mají. Za něco si může sám, za něco ho možná až nespravedlivě kárá “náročné politikou poučené” publikum. Uvidíme, jestli ho první trochu větší problémy a kontroverze neodradí.