Polovina českých voličů čeká na novou stranu. Marně

zdroj: Edmund Kijonka / Česká ilustrační fotografie / Profimedia

Před letošními volbami do Poslanecké sněmovny se čekalo, kolik vznikne nových politických stran. Prostor by tu pro ně byl. Současná vláda není příliš oblíbená ani u velké části jejích voličů, kteří zároveň nechtějí dát svůj hlas ANO, natož SPD.

Zklamání musí být voliči Pirátů a nakonec i hnutí SPD Tomia Okamury. Preference už nemají kam stoupat ani hnutí ANO.

Žádná nová strana, která by mohla s podzimními volbami výrazně zahýbat, ale nevznikla. Poptávka u voličů přitom evidentně existuje. Podle průzkumu Medianu by volbu nové strany dokonce zvažovala polovina voličů.

Volání po novém

Spekulace o vzniku nové politické strany jsou prakticky každodenní součástí politické debaty v Česku. Intenzita diskuze logicky sílí v situaci, kdy se blíží volby.

Před letošními sněmovními volbami se možný vznik nové politické strany řešil především v souvislosti s osobou Miroslava Kalouska, ten se ale nakonec rozhodl, že se do politiky z "osobních důvodů" nevrátí. Byl by ale vůbec mezi voliči o něco nového zájem?

Mladí chtějí změnu

Podle průzkumu Medianu ano. Téměř polovina respondentů, konkrétně tedy 49 %, by zvažovala dát nové straně svůj hlas. Zajímavé je především podívat se na věk a předchozí volbu respondentů, kteří by volbu nové strany zvažovali.

Nejčastěji se jedná o mladé voliče do 24 let, výrazně by nové uskupení navíc mohlo oslovit nevoliče. O volbě nové strany by uvažovalo až 42 % lidí, kteří nevolili v posledních parlamentních volbách v roce 2021.

Motoristé pro mladé?

Poptávku mladých voličů se budou letos snažit ukojit především Piráti a Motoristé. Motoristé sobě mohou těžit z faktu, že se ještě stále jedná o nové uskupení, na druhou stranu se spíš spojují s českou politickou minulostí reprezentovanou bývalým prezidentem Václavem Klausem.

Piráti se po neúspěšném vládním angažmá budou jen těžko prezentovat jako reformní síla. To může být velký problém i pro STAN a koalici Spolu. Také tyto vládní subjekty začaly zaměřovat svou pozornost na mladé.

Čekání na reformu

Výzkumníci Medianu zjistili, že mezi lidmi bez ohledu na volební preference osciluje touha po reformách. Reformy si voliči v roce 2021 slibovali především od koalic Spolu a PirSTAN.

Čísla ale ukazují, že je současná vláda evidentně dostatečně neuspokojila. Se správnou komunikací potřeby odpovědného hospodaření a klíčových reforem by tak nový hráč na české politické scéně mohl uspět.

Už není čas

Teoreticky by navíc mohl částečně oslovit nejen zklamané vládní, ale i opoziční voliče. Novou alternativu totiž hledá i část voličů SPD. Nově vzniklá strana GEN z odpadlíků pražského ANO nemá potenciál sehrát v letošních sněmovních volbách významnou roli.

Na vznik další nové strany už není příliš času. Čekání na Kalouska skončilo neúspěšně. Jeho nabídka by mohla odpovědět na volání společnosti po reformách, pro významnou část voličů je ale i Kalousek spíš osobností minulosti.

Kde hledat lidi

Lidé v průzkumech často uvádí, že se ve volbách budou rozhodovat na základě programu. Realita je pak ale jiná, mít nejpropracovanější program nestačí. Nové strany potřebují především silné a charismatické osobnosti.

Pravidelné sliby o reformách a rozumném hospodaření na vstup do sněmovny nemusí už stačit. Nové osobnosti, které by se chtěly zabývat českou politikou, ale evidentně chybí, proto ani žádná výrazná nová strana nevzniká.