Na sociálních sítích se v posledních měsících objevuje poněkud znepokojující trend. Miliony lajků získávají příspěvky s nacistickou tématikou. Konkrétně jde o projevy diktátora a masového vraha Adolfa Hitlera, videa pochodujících vojáků či záběry dalších představitelů nacistického Německa.
A tyto záběry jsou oblíbené zejména mezi příslušníky mladé generace.
Nacisté v kurzu
Sociální síť TikTok čelí v posledních měsících kritice poté, co mezi jejími uživateli začala stoupat obliba videí spojených s nacistickým režimem. Záběry Adolfa Hitlera, pochodujících vojáků či dalších představitelů nacismu získávají podle deníku Jerusalem Post miliony lajků.
Příspěvky obvykle doprovází také nacistická dobová hudba, která mezi příslušníky Gen Z získává značnou popularitu. TikTok tyto příspěvky toleruje i přesto, že jeho pravidla zakazují šíření nenávistného obsahu.
Hitler, kam se podíváš
„Hitlerovský trend” si drží popularitu už delší dobu. Investigativní redakce televize Sky News na začátku září 2024 na TikToku napočítala celkem 72 534 videí se zvuky nacistických projevů a hudby.
Nejčastěji tato videa zahrnovala projevy Adolfa Hitlera či nacistického propagandisty Josepha Goebbelse. Trend přitom už dávno není jen doménou TikToku, ale rozšířil se i na další sítě.
Miliony příspěvků
Fenoménu se ve svém výzkumu věnoval i mezinárodní Institut pro strategický dialog. Jeho pracovníkům se podařilo zmapovat, že jen během roku 2024 se na sociální síti X, TikToku, Instagramu nebo YouTube objevilo více než 50 milionů příspěvků s nacistickou tématikou.
Podle institutu se jednalo zejména o příspěvky oslavující Hitlera, zpochybňující fakta o Hitlerových záměrech nebo obsahující anglické zvukové verze jeho projevů.
Nebezpečný fenomén
Institut upozorňuje, že aktuální trend je součástí širšího vzorce, kdy se na sociálních sítích hojně šíří příspěvky zpochybňující či marginalizující různé historické události.
Tento obsah je zaměřen hlavně na mladší publikum. Internetové platformy však mají v boji s tímto obsahem svázané ruce, neboť daná videa často balancují na hraně extremistické propagandy a vzdělávacího obsahu.
Raději nečíst
U značně kontroverzních témat není lidem se slabším žaludkem obvykle radno zamířit do komentářové sekce. U aktuálního trendu s nacistickými videi to však platí dvojnásob.
Reportéči deníku The Jerusalem Post tu odvahu sebrali a nemohli uvěřít vlastním očím. „Moderní společnost ho naprosto potřebuje,“ stálo pod videem, které zachycovalo nacistického diktátora promlouvajícího k jednomu z norimberských shromáždění. „Chybíš nám,“ hlásal autor dalšího z příspěvků.
Symbolem je Erika
Zřejmě nejvýraznějším symbolem tohoto kontroverzního fenoménu se stala německá skladba Erika, která doprovází až desítky tisíc videí s nacistickou tématikou. Těžko říct, jak velká část mladých diváků si uvědomí, že tato pochodová píseň s chytlavou melodií je historicky spojena práve s nacistickou stranou. Za druhé světové války na tuto hudbu navíc pochodovali němečtí vojáci.
Kontroverze okolo této skladby loni podle Českého rozhlasu vyvolala videa natočená na akci konzervativního studentského spolku z univerzity v britském Wawricku. Na sociálních sítích se objevily záběry tamních studentů, kteří na melodii Eriky tancovali a zpívali. Vedení spolku se za chování svých členů omluvilo. V prohlášení také uvedlo, že studenti pravděpodobně vůbec netušili historický význam této písně.
Jak se tomu postavit?
Jak připomíná stanice Sky News, bojovat s podobným obsahem v internetovém prostředí je velmi obtížné. „Už pár let víme, že platformy nemoderují rozsah nenávisti a extremistického obsahu adekvátně. To znamená, že obsah jako například ten s Hitlerovými proslovy nebo s antisemitským obsahem je k nalezení napříč okrajovými platformami, ale také na těch mainstreamových,“ řekla britské stanici Hannah Roseová, specialistka na extremismus z londýnského Institutu pro strategický dialog (ISD).
Roseová navíc připomíná, že nejobtížnější je právě regulace zvukového obsahu, který obvykle nedisponuje žádným explicitním názvem. Aplikace typu TikTok dosud nejsou schopné takový obsah podchytit. Každá zvuková stopa po rozkliknutí přesměruje uživatele na ostatní videa, v nichž byla tato stopa použita. Díky tomu lze nebezpečný obsah často skrývat před moderací ze strany sítí.