Čínské online tržiště Temu se v posledních letech stalo naprostým fenoménem. Lákavý web, levné cenovky a rychlé dodání zboží přilákaly jen za loňský rok desítky milionů zákazníků po celém světě. Nákup na této platformě však může být velmi nebezpečný.
Data uživatelů totiž podle sinologa Filipa Jirouše zřejmě končí přímo v rukách čínské diktatury. Používání aplikace navíc může mít také zdravotní důsledky.
Nákupní fenomén
Covidová pandemie způsobila po celém světě zásadní změny v lidském chování. Spoustu věcí jsme se naučili dělat z pohodlí domova, běžnou součástí našich životů se stal třeba home office, ale také online nakupování.
A právě tohoto trendu se rozhodla využít čínská vláda, pod jejíž patronací na podzim roku 2022 vzniklo populární online tržiště Temu. To během uplynulých let zaplavilo svět levnými, často nekvalitními a občas i nebezpečnými výrobky.
Nízké ceny táhnou
Temu se v poslední době stalo doslova hitem. V loňském roce se podle serveru Mobilmania umístilo v čele žebříčku celosvětově nejstahovanějších aplikací. Zákazníci ho vyhledávají zejména kvůli cenám, které jsou v porovnání s ostatními e-shopy bezkonkurenčně nízké.
Lákadlem je také velmi rychlá doba doručení, která je možná díky rozsáhlé čínské infrastruktuře a logistice.
Temu jako hrozba
Temu sice na první pohled připomíná jiná známá online tržiště, jako je třeba čínský AliExpress nebo americký eBay, od těch ostatních se však v mnohém liší. Podle odborníků totiž jeho hlavním účelem není prodej zboží, ale zisk uživatelských dat.
„Může jít v podstatě o spyware. Temu sbírá obrovské množství dat o uživatelích včetně osobních údajů,“ uvedl pro Bold News sinolog Filip Jirouš, který připomíná, že podobným způsobem se chová řada dalších aplikací.
Temu však podle něj zároveň obsahuje spoustu skrytých funkcí, jeho základní nastavení navíc umožňuje vývojářům na dálku zásadně upravovat a měnit fungování celé aplikace. „Ačkoliv v základním nastavení aplikace nevyžaduje povolení sledování polohy nebo přístup ke kameře, vlastník aplikace může velmi snadno tyto přístupy získat a přesouvat data skrze skryté transfery,“ upozorňuje sinolog na možné hrozby, které připomínají scény z kultovního seriálu Black Mirror.
Osobní data komunistům
Nabízí se také otázka, kam čínská firma PDD, která je vlastníkem tržiště, získaná data vlastně posílá. Podle Jirouše má společnost dohodu o sdílení dat s managementem Lidového deníku, hlavního čínského média vlastněného tamní komunistickou stranou. Údaje o uživatelích tak pravděpodobně končí přímo v rukách čínské diktatury, která je může následně použít k různým účelům, jako je třeba vytváření psychologických profilů uživatelů.
„Takové profily pak mohou sloužit jak k precizně cílenému marketingu, tak i k lépe zacílené propagandě, případně dezinformačním kampaním,“ vysvětluje Jirouš.
Hrozba vydírání i podvodů
Podle sinologa jsou však ve hře i děsivější scénáře. „Rizikový scénář sbírání velkého množství dat o konkrétním uživateli také hrozí aktivní špionáží či vydíráním. To se může týkat především vlivných osob, jako jsou politici, podnikatelé, přední vědci nebo vysocí státní úředníci," konstatuje Filip Jirouš.
¨"Na druhou stranu, každý z nás může být proč ínskou stranu ve správný čas na správném místě klíčovým aktérem pro vývoj nějaké situace,“ dodává sinolog a upozorňuje, že pokud v takové situaci bude i zájem čínského státu, může stejné riziko hrozit i někomu, kdo není aktuálně člověk se zásadním vlivem.
Jirouš připomíná, že úniky dat z čínských databází jsou poměrně běžné. Získaná data, mezi něž patří také bankovní údaje, mohou následně posloužit také hackerům, kteří s nimi mohou následně naložit podle svého uvážení. Kvůli pár stovkám ušetřených korun se tak uživatelé Temu vystavují mimo jiné také riziku ztráty finančních prostředků.
Závislost jako na hazardu
Kromě bezpečnostních rizik může čínské tržiště představovat i zdravotní nebezpečí. Jak připomíná server Novinky.cz, prostředí Temu je svojí grafikou i provedením pojato jako silně návykové.
Důkazem toho je skutečnost, že zákazník v době mezi zapnutím aplikace a přístupem k samotným produktům musí nejprve odklikat různá kola štěstí, slevové nabídky, balíčky slevových kuponů či herní prvky. Ve výsledku tak podoba aplikace připomíná spíš kasino, které společně s nízkými cenami představuje potenciální riziko vzniku závislosti.
Nebezpečí pro teenagery
Mezi prodejci na Temu můžeme často narazit i na podvodníky, jejichž terčem bývají především zranitelné osoby, jako jsou teenageři či senioři. „Obecně mezi faktory zranitelnosti spotřebitelů vůči nekalým obchodním praktikám patří zejména duševní nebo fyzická slabost, věk či důvěřivost,“ připomíná pro Novinky mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Petra Milcová.
Problém Temu spočívá i v samotném zboží, které bývá často nekvalitní. Jeho nízká cena však zákazníky od jejich koupě zpravidla neodradí. V situacích, kdy dodaný výrobek nesplňuje očekávání, se procesem vrácení zboží raději nezabývají, neboť se jim to kvůli jeho nízké ceně ani nevyplatí.