Existuje název pro pocit, který jste možná zažili po dlouhém bezcílném brouzdání sítěmi, obrázky a videi. Nakladatelství Oxford University Press ho zvolilo jako „slovo roku 2024“. Hniloba mozku totiž zvítězila v hlasování, kterého se zúčastnilo víc než 37 tisíc lidí, a k vítězství také přispěly komentáře a analýzy jazykových dat samotného nakladatelství.
Nakladatelství Oxford University Press, které vydává Oxfordský slovník angličtiny, definuje hnilobu mozku jako „předpokládané zhoršení duševního nebo intelektuálního stavu člověka, vnímané zejména jako důsledek nadměrné konzumace materiálů (hlavně online obsahu) považovaných za triviální nebo nevyžadující žádnou mentální námahu“. A právě hniloba mozku se podle nakladatelství stala „slovem roku“.
Uleželá hniloba
Užití sousloví o mozkové hnilobě v běžné řeči se letos vyšvihlo o 230 procent, píše zpravodajský magazín televize CNN. Jenže ve skutečnosti se poprvé objevilo před 170 lety.
Podle oxfordského univerzitního nakladatelství ho prvně použil spisovatel Henry David Thoreau ve své knize Walden, když kritizoval společenskou tendenci znevažovat složité myšlenky ve prospěch jednoduchých.
Horší než na bramborách
Jak se Thoreau k tomuto pojmu dostal? Přes zemědělský problém. „Zatímco se Anglie snaží vyléčit bramborovou hnilobu,“ napsal tehdy, „nepokusí se někdo také vyléčit hnilobu mozkovou, která je mnohem rozšířenější a fatálnější?“
Bezmála o dvě stě let později se zdá, že si mozková hniloba vede dobře. Termín, který zní v anglickém originále "brain rot", získal v posledním roce na popularitě zejména v souvislosti s obavami z dopadu nadměrné konzumace bezobsažného obsahu na internetu.
Mentální mlha
Začátkem letošního roku začal jeden z poskytovatelů behaviorální zdravotní péče ve Spojených státech nabízet léčbu hniloby mozku, kterou popsal jako stav „mentální mlhavosti, letargie, snížené pozornosti a poklesu kognitivních schopností“.
Společnost poskytující zdravotní péči uvedla jako příklady chování, které se projevuje hnilobou mozku, doomscrolling a závislost na sociálních médiích. Předejít mu lze, pokud si člověk jasně nastaví omezení času, který stráví nad displejem mobilu či monitoru, nebo si rovnou naordinuje digitální detox.
Mladí a mladější
„Hniloba mozku vypovídá o jednom z vnímaných nebezpečí virtuálního života a o tom, jak využíváme volný čas,“ říká v článku CNN Casper Grathwohl, prezident Oxford Languages.
„Také mě fascinuje, že výraz 'hniloba mozku' převzala generace Z a generace Alfa. Tyto komunity ten výraz posílily prostřednictvím kanálů sociálních médií, tedy právě toho prostoru, o kterém se tvrdí, že mozkovou hnilobu způsobuje. To svědčí o poněkud drzém sebeuvědomění mladších generací ohledně škodlivého dopadu sociálních médií, které zdědily,“ dodává Casper Grathwohl.
Představení finalistů
Hniloba mozku porazila pět dalších adeptů, kteří se dostali do užšího výběru na slovo roku. Patřil k nim výraz „lore“, což znamená soubor (domnělých) faktů, základních informací a historek potřebných k úplnému pochopení něčeho. Dále tu bylo „romantasy“, tedy složené slovo pro literaturu kombinující prvky romantické fikce a fantasy. Nebo „slop“, výraz pro nekvalitní obsah generovaný umělou inteligencí.
Do užšího výběru proniklo i slovo „demure“, které se v létě stalo virálním po populárním videu na TikToku. Toto slovo, které znamená zdrženlivost ve vzhledu nebo chování, už vyhlásil slovem roku server Dictionary.com. Loňským slovem roku, alespoň podle Oxford University Press, byl výraz „rizz“. Je odvozený od slova charisma a označuje schopnost člověka přitahovat romantického partnera. Takže, milí mladí přátelé, nedovolte mozkové hnilobě, aby utlumila vaše rizz.