Dezinformátoři se před nedělními volbami snaží Němce přesvědčit, že jejich dosluhující kancléř a lídr kandidátky SPD Olaf Scholz měl utajenou luxusní vilu v Kalifornii. To je ale pouze jeden z mnoha dezinformačních narativů.
Mnohem vážnější je šíření videí o nebezpečí dalších teroristických útoků v Německu. Stopy vedou tradičně především do Ruska, ale nejen tam.
Záplava dezinformací
Německo před předčasnými volbami zaplavují falešné zprávy a zmanipulovaná videa. Sociálními sítěmi se šíří spoty, jejichž cílem je zdiskreditovat známé politiky, ale také u voličů vyvolat ještě větší obavy kvůli bezpečnosti.
Experti navíc podle magazínu časopisu Der Spiegel upozorňují, že dezinformace nepřicházejí jen z tradičně známých oblastí, jako je Rusko, ale tentokrát také z USA. Cílem je v Německu vyvolat strach, chaos a posílit extremistické proudy ve společnosti.
Kancléřova vila
Německý volič se tak může dovědět třeba to, že kancléř a šéf SPD Olaf Scholz a spolupředsedkyně Zelených Franziska Brantnerová mají luxusní vily v Kalifornii.
Germany🇩🇪
— Peacemaker (@peacemaket71) January 22, 2025
🎥👀Chancellor Olaf Scholz wants to sue the US because his house burned down‼️
Olaf Scholz had a house in Los Angeles. No one in Germany knew that he had a house there worth 90 million USD. Now all of Germany is wondering where the politician got so much money.
When… pic.twitter.com/3XYJLKQzOI
Scholzova drahá vila podle dezinformací ale bohužel shořela během nedávných požárů. Cíl podobných falešných zpráv je jasný: zdiskreditovat konkrétní politiky a vyvolat v lidech odpor k elitám.
Přijdou další útoky
Na úrodnou půdu navíc jistě může padnout i zmanipulované video, ve kterém údajný policista varuje před nebezpečím teroristických útoků v Německu. Po sérii útoků v různých částech Německa mají podobné zprávy velký potenciál vyvolat v lidech strach a potřebu volit strany s tvrdou rétorikou.
V polovině února přitom proběhly dva útoky, při nichž útočili migranti. V Mnichově vjel Afghánec autem do lidí, v Rakousku pak mladý Syřan zabil chlapce a několik dalších lidí pobodal.
AfD to vyhovuje
Německé ministerstvo zahraničí mluví o konkrétní ruské dezinformační mašinerii, která se od roku 2022 především snaží nahlodat evropskou podporu Ukrajiny. Logicky se proto má snažit ovlivnit i výsledek německých voleb.
Favorité voleb z CDU dokonce prostřednictvím svého poslance Thomase Erndla dávají podle magazínu EuroNews ruské dezinformační kampaně přímo do spojení s růstem populistické Alternativy pro Německo.
Mazat účty nestačí
Ideální platformou se pro šiřitele dezinformací stala kromě Telegramu, Facebooku a TikToku i síť X. Německé ministerstvo zahraničí uvedlo, že na ní identifikovalo až 50 tisíc dezinformačních účtů, které by měly být smazány.
Jedná se ale o velice komplikovaný a hlavně nerovný boj. Vytvořit nové účty a vesele pokračovat v šíření lží není pro organizované skupiny podvodníků problém. Obzvlášť v době, kdy velké platformy na jakoukoli kontrolu obsahu rezignovaly.