Proč jsou veřejnoprávní média rukojmími politiků

zdroj: PETR TOPIČ / MFDNES + LN / Profimedia

Sněmovna se po úterním marném jednání ve středu večer vrátí k souboji o koncesionářské poplatky pro Českou televizi a Český rozhlas. Opozice podle vládních poslanců pokračuje v obstrukcích, k přijetí zvýšení poplatků by ale nakonec stejně mělo dojít.

Vláda to potřebuje už kvůli svým voličům, pro které to je důležité téma. ANO i SPD naopak z opozice slibují, že v případě sestavení vlády poplatky zruší.

Marný boj

Přetahovaná o zvýšení rozhlasového a televizního poplatku stále pokračuje. Poslancům tento týden trvalo pět hodin pouze schválit program schůze, po dalších osmi a půl hodinách pak došlo k omezení řečnické doby pro jednotlivé poslance.

Vláda opozici viní z obstrukcí, většina opozice naopak mluví o omezení svých práv. Poslanci se opět nedobrali žádného výsledku, návrh na změnu koncesionářských poplatků tak byl přerušen do středečního večera.

Ministrova otočka

Karty jsou rozdané jasně. Vláda chce zvýšení koncesionářských poplatků sněmovnou protlačit, ANO a SPD jsou proti. Pořád ale platí, že vláda má pro schválení svých klíčových návrhů dostatek hlasů.

Svým voličům slíbila, že bude chránit veřejnoprávní média. Třeba takový ministr kultury Martin Baxa ale musí vysvětlovat, proč v otázce zvyšování poplatků změnil názor. V době, kdy byl proti, prý podrobně neznal ekonomickou situaci ČT a ČRo.

ANO: Zrušíme to

Ke schválení zvýšení poplatků tak nakonec stejně dojde, i když se už zřejmě nestihne zvýšení poplatku od ledna, jak si vláda plánovala. Jak dlouho ale nová pravidla vydrží?

Pravděpodobný vítěz příštích voleb hnutí ANO slibuje, že v případě sestavení vlády koncesionářské poplatky zruší. Předseda hnutí Andrej Babiš vládu obviňuje ze strašení občanů koncem demokracie a poškozením veřejnoprávních médií. A také z toho, že vládní strany chtějí veřejnoprávní média zvýšením poplatků korumpovat.

ANO se chce naopak prý, co se týče veřejnoprávních médií, inspirovat ve Švédsku, Dánsku či Belgii. Tyto evropské země řeší placení veřejnoprávních médií přímo ze státního rozpočtu.

Utahování smyček?

Babiš se ve své argumentaci opírá o to, že v sedmnácti zemích EU žádné koncesionářské poplatky nejsou. Nezmiňuje už ale, že poplatky tak vlastně zaplatí všichni obyvatelé ve svých daních.

Podobně jasno má i předseda SPD Tomio Okamura, s Babišem se shodne na potřebě koncesionářské poplatky zrušit. Financování České televize by se podle jeho slov mělo převést na státní příspěvkovou organizaci. Vládní koalici překřtil na zlokoalici a mluví o utahování smyček kolem našich krků.

Vládní strany to potřebují

Po přijetí novely dojde ke zvýšení poplatku pro Českou televizi o 15 korun na 150 korun měsíčně a pro Český rozhlas o deset korun na 55 korun za měsíc. Ještě ale nevíme, odkdy. Vláda potřebu zvýšit poplatky odůvodňuje tím, že tak chrání fungování veřejnoprávních médií. Chce jim dopřát stabilitu a možnost co nejsvobodněji fungovat.

Koaličním stranám je jasné, že to pro jejich voliče je důležité téma. Hodně těžko by jim před volbami příští rok vysvětlovaly, proč se jim i přes dostatečnou sílu ve sněmovně prosadit novelu, kterou samy navrhly, nepodařilo.