V České televizi to opět lehce bublá. A není to jen kvůli tomu, že se od příštího roku nezvýší koncesionářské poplatky. Na veřejnost aktuálně probublal interní a stále ještě pracovní dokument, který upravuje pravidla chování zaměstnanců ČT.
Takzvaná Charta pracovníka vzbudila vlnu kritiky ze strany zaměstnanců. Bojí se o svou svobodu, možnost přivýdělku ale vlastně také o své zaměstnání.
A teď se budete chovat
Zažíváme další krizi v České televizi? Generální ředitel si stěžuje, že bude muset rušit programy, protože vláda neprosadila zvýšení koncesionářských poplatků od nového roku.
Zároveň tato veřejnoprávní instituce řeší svůj vnitřní problém, který se ovšem už dostal na veřejnost. Výměnu názorů mezi vedením a zaměstnanci televize spustila takzvaná Charta pracovníka, která se zabývá třeba tím, jak se mají chovat zaměstnanci ČT v jiných médiích či na sociálních sítích.
Náhubek pro zaměstnance?
Nově by tak podle Seznamu Zpráv měli mít zakázáno vyjadřovat se k dění v ČT na sociálních sítích, ale také v jiných médiích. Skončila by tedy aktuální situace, kdy si na nového generálního ředitele Jana Součka chodí jeho zaměstnanci stěžovat do různých platforem ostatních médií.
Z pohledu šéfa ČT se to dá chápat, veřejnoprávní televize pak vypadá jako nikým neřízený chaos plný interních problémů. Novináři České televize to ale berou jako zásah do své svobody a soukromí.
Už ho mají všichni
A nejde jen o to, co novináři z Kavčích hor mohou říkat. Jde i o to, kam mohou chodit. Charta, která podle vedení televize není ještě definitivní, zaměstnancům ČT zakazuje účast na jakýchkoli akcích třetích stran, pokud nejsou s Českou televizí oficiálně spojeny.
Interní dokument samozřejmě unikl na veřejnost, jak je tomu ostatně v Česku zvykem. Vedení televize se proto k “pracovnímu dokumentu” nechce vyjadřovat. Reagovat už ale muselo na prohlášení zaměstnanců, kteří s dokumentem nesouhlasí a spolu s některými mediálními odborníky polemizují i nad tím, zda Charta není protiústavní.
Má Souček zadání?
Atmosféra v České televizi očividně není dobrá. Bez udání kloudných důvodů se ruší sledované publicistické pořady a nahrazují se plytkými seriály. Zaměstnanci si na nové vedení stěžují. Není tedy divu, že se současná vláda ani příliš nesnaží, aby zvyšování poplatků pro rozhádanou instituci prosadila.
Televize se tedy tak trochu střílí do vlastních nohou. Tlak ze strany politiků a různých zájmových skupin na její fungování narůstá. Sama jim ale nahrává tím, že neustále řeší vlastní interní spory. Jan Souček každopádně s onou Chartou pracovníka nevyrazil do boje zrovna ve vhodnou chvíli. A víc peněz na novináře, aby si nemuseli shánět vedlejšáky, příští rok také nebude.