Proč vytáhnout stovku z peněženky na nocleženky

zdroj: ČTK / Kořínková Eva

Ne každý má možnost trávit zimní dny v teple domova. Jenom v Praze proto existuje několik organizací, které lidem bez přístřeší nabízí místa v noclehárnách nebo alespoň trochu tepla v nízkoprahových denních centrech.

Klienti v Centru sociálních služeb Bohuslava Bureše v Praze 7, které provozuje Armáda spásy, dostanou teplé jídlo a můžou si dát teplou sprchu.

Lidem bez domova tu přitom nepomáhají jen pracovníci Armády spásy. Pomoci může i veřejnost, a to zakoupením nocleženky v hodnotě 100 korun. Díky jedné nocležence získají lidé bez domova možnost v centrech přečkat jednu noc v teple a bezpečí. Projekt funguje už osmou zimu. A jen od letošního listopadu lidé zakoupili už na pět tisíc nocleženek.

Cena nocleženky je sto korun a znamená víc než jen noc v teple. V ceně je zahrnutá polévka s pečivem, teplý nápoj, možnost hygieny, zdravotní prohlídky, ošetření v ordinaci praktického lékaře nebo odborná pomoc sociálního pracovníka.

Pobyt, jídlo i oblečení

Každou zakoupenou nocleženku distribuují sociální pracovníci Armády spásy. Nocleženky mají své číslo, a pokud je využita, dostanou lidé potvrzení o tom, že díky svému daru někomu pomohli.

„Lidé koupí nocleženku za 100 korun, z čehož jde 30 korun přímo na pobyt, a 70 korun na to, abychom tu službu udělali hezčí. Můžeme z toho nakoupit víc jídla, víc oblečení, které poté klientům rozdáváme. Není to tak jen o noclehu,“ vysvětlila Bold News ředitelka Centra sociálních služeb Bohuslava Bureše Armády spásy v Praze 7 Šárka Bauer.

Lepší než ubytovna

Právě v Praze 7 je i noclehárna o kapacitě 28 míst, která je určená speciálně pro ženy od 18 let. Klientky tu přijímají na nocleh od 19 do 20 hodin. Ženy bez domova pak dostanou večeři a možnost osobní hygieny, konzultace s lékařem nebo sociálním pracovníkem.

Ve 22 hodin je večerka. Klientky pak musí noclehárnu opustit druhý den v 7 hodin ráno. Bez nocleženek by musely za noc platit 30 korun.
„Radši chodím na noclehárny než na ubytovnu. Je to bezpečnější. Když jste celý den v práci, domů chodíte stejně jen večer a tohle je podobné, jako byste měl domov. Proto se mi ani nezdá, že bych byla bezdomovec,“ řekla Bold News jedna z klientek, která si nepřála zveřejnit své jméno.

Jiří nespal na ulici

Do noclehárny Nízkoprahového denního centra Armády spásy v pražských Malešicích se díky nocležence dostal také pan Jiří. Na konci srpna se ocitl v těžké situaci, když musel opustit ubytovnu kvůli ztrátě práce a s tím spojeným finančním výpadkem. Pouze s potvrzením ze slovenské ambasády o ztrátě dokladů vyhledal pan Jiří pomoc u sociálních pracovníků malešického centra a začal svou situaci řešit.

„Díky společnému úsilí našel zaměstnání v uklízecí firmě a v době, než obdržel první výplatu, mohl díky nocleženkám přenocovat na noclehárně v rámci programu pro pracující. Po měsíci a první výplatě si na pár dní zaplatil ubytovnu a poté se přestěhoval na azylový dům, který s naší pomocí našel a kde je nyní spokojený,“ vypráví příběh Jiřího sociální pracovnice centra a noclehárny v Malešicích Andrea Cihelková.

Originální příběhy

Klienty bez domova tak spojují podobné osudy. „Každý příběh našich klientů je nějakým způsobem originální, ale podobné mají to, že to už od dětství neměli jednoduché. Tím, že jsou tam kde jsou, snažíme se jim pomoct,“ řekla Bold News Adéla Klírová sociální pracovnice Centra Bohuslava Bureše.

Nocleženku můžete zakoupit na stránkách Armády spásy. Přispět můžete stokorunou nebo i jakoukoli vyšší částkou.