Generace Z nechce přiznat, koho bude volit v amerických prezidentských volbách. Bojí se povolebních nepokojů, polarizace společnosti i osobních konfliktů v rodině. O svých preferencích lžou častěji také muži.
Na jednom se však příslušníci generace Z mezi sebou, ale snad i s dalšími generacemi shodnou. Od nového prezidenta nebo prezidentky očekávají, že se bude věnovat důležitým tématům.
Radši zalžeme
Americké prezidentské volby se blíží a pro některé se blíží i chvíle, kdy budou moct prozradit své tajemství.
Mnoho voličů je o své volbě rozhodnuto a nebojí se ji i nahlas přiznat. Jak ale v průzkumu zjistil americký magazín pro mladé Axios, generace Z si ohledně svého favorita často vymýšlí.
Čím starší, tím pravdomluvnější
Napříč generacemi lhalo podle výzkumu o své volbě 23 procent dotázaných. Nejvíce z nich však v generaci Z, konkrétně 48 procent.
Nearly half of Generation Z voters said in a survey they have lied about who they're voting for in the presidential election. https://t.co/rKL7VEbspa
— WSYX ABC 6 (@wsyx6) November 1, 2024
Lidé podle této studie přiznávají barvu s narůstajícím věkem. Mezi mileniály je lhářů 38 procent, v generaci X jich je jen 17 procent a u boomerů jen šest procent.
Hlasování věc soukromá
Letošní americké prezidentské volby, ve kterých se utká Donald Trump s Kamalou Harrisovou, budou dle odhadů nejtěsnější v historii. Predikcím výsledku však nepřispívá ani to, že přes 58 procent lidí uvádí, že to, jak budou hlasovat, je jejich soukromou záležitostí.
„Vzniká zde nová forma soukromí, kdy je mnohem pohodlnější buďto lhát, nebo o tom nemluvit,“ říká John Gerzema, generální ředitel výzkumné agentury Harris Poll, která průzkum pro Axios zpracovávala. Zároveň upozornil na převládající polarizaci společnosti, strach z povolebních nepokojů a také na to, že se mladší generace nechce pouštět do osobních konfliktů.
Nepatří ani do práce
Ani v práci není generace Z, co se týče politiky, příliš výřečná. Během politických diskuzí v kancelářích se totiž cítí nekomfortně.
„Může to být tím, že mladší zaměstnanci jsou v práci noví a méně jim vyhovuje mluvit otevřeně. Aklimatizují se, vytvářejí si vztahy s lidmi a chtějí si vybudovat silnou kariérní pozici, což může vést k tomu, že se v práci zdráhají mluvit o politice,“ říká pro magazín Fortune spoluautorka dalšího výzkumu, který se této problematice věnoval, Katelyn Hedricková.
Muži lžou častěji
Průzkum Axiomu také odhalil, že o svých preferencích ve volbách lžou častěji muži (30 procent) než ženy (17 procent). Není však jasné, čím je to dáno.
Podle deníku Financial Times zatím může být stále větší příklon mužů ke konzervatismu. I přes tuto genderovou polaritu se příslušníci generace Z shodnou na jedné věci. Muži i ženy od svého favorita očekávají, že bude řešit pro ně zásadní problémy, jako jsou změna klimatu, ekonomická nerovnost nebo podoba demokracie.