Vítězství Trumpa povzbudilo muže. Útočí na ženy

zdroj: Midjourney.com a Canva.com

Po vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách se nevrací jen republikáni do vedení nejzásadnějších institucí v USA, vrací se také nenávist na sociální sítě. Především ta vůči ženám.

Vlnu nenávisti přitom rozdmýchávají i Trumpovi přátelé včetně krajně pravicového influencera Nicka Fuentese. A americké ženy už začaly na sítích hledat návody, jak se bránit. Našly si například jihokorejské feministické hnutí 4B. To prakticky nabádá k životu bez mužů.

Chlapáci vyhráli

Nick Fuentes je podle Wikipedie americký krajně pravicový politický komentátor a streamer, který propaguje nadřazenost bílé rasy, misogynní a antisemitské názory.

Vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách oslavil na sítích statusem následujícího znění: „Hej, děvko, my ovládáme vaše těla! Hádejte co, chlapi zase vyhráli!“ A zdaleka není sám.

Síť se vždycky najde

Americký magazín Vanity Fair připomíná, že Fuentes s Trumpem a s jeho dalším fanouškem Kanyem Westem povečeřeli v roce 2022. Dva roky předtím tomuto youtuberovi zrušil YouTube kvůli nenávistným projevům natrvalo kanál.

Na síti X, kterou vlastní další Trumpův fanoušek Elon Musk, se ale postihu bát nemusí. „Je to tvoje tělo, moje volba,“ dodal ve svém statusu Fuentes, který má na bývalém Twitteru přes 430 tisíc sledujících.

Navzdory slibům

Donald Trump ve volební kampani sliboval, že bude „chránit ženy na úrovni, jakou jsme nikdy neviděli,“ a že „ženy budou šťastné, zdravé, sebevědomé a svobodné“. Nyní se ale zdá, že v týdnu po jeho zvolení především zásadně ožilo násilí na ženách v digitálním prostoru. Povzbuzení muži posílali stejná slova jako Fuentes ženám po celé zemi prostřednictvím komentářů a soukromých zpráv na sociálních sítích.

Na sítí X některé ženy zveřejnily snímky obrazovky s různými a ne zrovna moc povzbudivými soukromými zprávami, které dostávaly. „Tvoje tělo. Moje volba. Blbá kurva,“ píše se ve statusech, které by se v porovnání s dalšími daly považovat za ty slušnější. Není jasné, kolik z těchto komentářů napříč různými platformami sociálních médií pochází od botů nebo přímo od amerických mužů.

Kdo ho vlastně volil?

Podle průzkumů byl rozdíl mezi tím, jak volila nového šéfa Bílého domu jednotlivá pohlaví, desetiprocentní. Trumpa volilo 55 % mužů a 45 % žen. Víc než 90 % černošek řeklo Trumpovi ne, stejně se zachovalo 60 % Latinoameričanek. Bílé ženy ale stejně jako v roce 2016 a 2020 volily víc Donalda Trumpa než demokratické kandidáty.

Vanity Fair připomíná také soudní spor s E. Jean Carrollovou, kde byl Trump uznán odpovědným za sexuální zneužití a pomluvu. Trump označil Carrollovou, která u soudu vypověděla, že ji v roce 1996 znásilnil v šatně obchodu Bergdorf Goodman, za „blázna“, „bláznivku“ a „lhářku“. V současné době jí po soudních výrocích dluží 90 milionů dolarů i s úroky.

Proč roste "4B"

Ve stejnou dobu, kdy ženy dostávaly misogynní zprávy, sdílely mezi sebou podle Vanity Fair také informace o tom, jak se bezpečně dostat k potratovým tabletám a antikoncepci, přemýšlely, jak se cítí po Trumpově vítězství, a zkoumaly hnutí, která jsou postavená na tom, že vzývají svět bez mužů. A našly jihokorejské hnutí 4B.

Tato feministická iniciativa vyzývá ženy, aby se odmítaly vdávat, aby odmítaly mít děti, randit nebo mít sex s muži. Z toho také plynou ona "čtyři bé". Bihon znamená korejsky nevdávat se, bichulsan nemít děti, biyeonae nerandit a bisekseu nemít sex.

Jen během týdne po Trumpově zvolení zaznamenal termín "4B" na Googlu podle Vanity Fair obrovský nárůst. Hnutí vzniklo v polovině roku 2010. Spolu s dalšími hnutími, jako je #MeToo, pomohlo podnítit zúčtování s násilím na ženách v celé Jižní Koreji.

Jak navázat na nenávist

Den po Trumpově prvním volebním vítězství v roce 2016 vyskočil počet nahlášených trestných činů z nenávisti a s rasovými nebo etnickými předsudky z 10 na 27. Podle výročních zpráv FBI se počet těchto incidentů během Trumpovy vlády zvýšil téměř o 20 procent.

Po Trumpově letošním vítězství, o němž bylo jasno 6. listopadu, napsala Bess Levinová z Vanity Fair článek o tom, jak černoši po celé zemi včetně středoškoláků dostávají textové zprávy, podle nichž budou převezeni na plantáže, kde budou pracovat jako otroci a ‚sbírat bavlnu‘. Tuhle vlnu nenávisti může přitom utnout jediný člověk. Jmenuje se Donald Trump.