Většinou úlety: Jak si Trump skládá tým

zdroj: Midjourney.com a Canva.com

Čekali jste, že se staronový americký prezident Donald Trump po bouřlivé kampani nakonec stejně obklopí zkušenými představiteli amerického establishmentu a tradičními umírněnými politiky? Tak to jste byli těžce na omylu.

Trump se poučil ze svého prvního mandátu a do toho druhého bude chtít vstoupit s loajálním a na jeho notu naladěným týmem. Může ale narazit v Senátu, který jednotlivé ministry federální vlády schvaluje. Jeho kandidáty tam mohou paradoxně zaříznout sami republikáni.

Šok nejen pro demokraty

Ještě horší, než se čekalo. Tak hodnotí dosavadní sestavování nové administrativy Donalda Trumpa netrumpovská část americké společnosti. Nominaci na ministra zdravotnictví podle britského Guardianu dokonce někteří ochránci lidských práv označují za katastrofu.

Kritika jeho kontroverzních nominantů ale už podle Business Insideru dokonce prosakuje i ze samotné Republikánské strany. Trump ukazuje, že se ve svém druhém prezidentském období, v němž už na něj nemají spolustraníci takový vliv, nebude držet zkrátka.

Vyšetřování FBI nevadí

Zvolený americký prezident se v nové administrativě obklopuje loajálními a radikálnějšími osobnostmi. To dokládá i jeho republikánský nominant na ministra spravedlnosti Matt Gaetz.

Trumpovi nevadí ani to, že ho FBI vyšetřovala kvůli podozření z obchodování s lidmi za účelem sexuálního zneužívání. Během působení v politice si Gaetz nadělal svým agresivním stylem hodně nepřátel i ve vlastní straně, takže je otázka, jak se na jeho volbu budou republikáni dívat.

Z televize na obranu

Neméně zajímavá je i nominace na post ministra obrany. O Trumpovi se ví, že rád sleduje televizi a hodně dá především na Fox News. Teď to dotáhl do extrému tím, že chce do čela armády postavit moderátora Petea Hegsetha.

Ten sice sloužil jako příslušník armádní pěchoty v Iráku či Afghánistánu a byl také členem národní gardy, politickou zkušenost ale nemá žádnou. Podle kritiků mu chybí i znalosti a renomé.

Uzdraví Ameriku?

Trumpova volba nového šéfa zdravotnictví je možná opět kontroverzní, ale není moc překvapivá. Robert F. Kennedy mladší, který se o křeslo v Bílém domě ucházel jako nezávislý kandidát, nakonec sám republikánského kandidáta podpořil. Mohl mu tím přinést potřebné hlasy nestranických voličů.

Kennedyho velkým tématem je boj proti očkování, což prokázal hlavně svými názory během covidové pandemie. Nebojuje ovšem jen proti vědcům a farmaceutickým firmám, ale například také proti potravinářsko-průmyslovému komplexu.

Trump si od něj slibuje, že Ameriku uzdraví a pomyslně postaví na nohy. Pokud tomu napomohou dezinformace kandidáta na ministra zdravotnictví o očkování a bizarní příběhy o mrtvé larvě parazita v jeho mozku či odložení mrtvého medvěda v Central parku, pak je Amerika na správné cestě.

A co Ukrajina

Vzhledem k většině nominací se třeba taková volba senátora Marca Rubia na ministerstvo zahraničí vlastně nezdá příliš problematickou. Během republikánských primárek v roce 2016 si šli Trump s Rubiem tvrdě po krku. Časy se ale mění.

Jejich vztahy se postupně zlepšily, Rubio má navíc o osm let více politických zkušeností. Čekat od něj můžeme tvrdší přístup k Číně, výraznou podporu Izraele i tlak na diplomatické řešení války na Ukrajině. Pro Ukrajinu to ale zřejmě mohlo dopadnout hůř, v Trumpově okolí by se jistě našel i proruštější kandidát na ministra zahraničí.

Jisté je, že Ameriku čekají velké změny. V Trumpově týmu nebudou žádné protiváhy, které by ho mohly v trumpovském vidění Ameriky a světa brzdit. Během Bidenova mandátu se navíc Trumpovi lidé chystali na čistky na samotných ministerstvech a ve státních institucích. První měsíce nového roku nám tedy ukážou, jak velkým úletem Trumpova administrativa pro USA a celý svět vlastně bude.