Kampaň v USA finišuje: Řeší se, kdo je větší odpad

Zdroj: ČTK / AP / Angelina Katsanis/POLITICO

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump na sebe opět strhl téměř veškerou pozornost. Svůj předvolební mítink ve slavné Madison Square Garden proměnil v jednu velkou nekorektní stand-up comedy.

Nechyběly tvrdé výpady proti jeho názorovým odpůrcům, ale také vůči důležitým voličským skupinám, které mohou rozhodnout volby. Získaná pozornost tak byla více méně negativní. Trumpa ale přispěchal zachránit americký prezident Joe Biden se svým vlastním kontroverzním výrokem.

Mítink jako standup

Aréna Madison Square Garden v New Yorku toho už zažila opravdu hodně. Svou roli sehrála i ve finiši amerických prezidentských voleb. Pro svou předvolební akci si ji vybral republikánský kandidát Donald Trump.

Pojal to jako velkou show na hranici mezi svou klasickou předvolební akcí a stand-up comedy. Podařilo se mu získat pro sebe pozornost, jeho tým z toho ale zřejmě příliš nadšený není.

Trochu toho rasismu

Akce určitě potěšila tvrdé jádro Trumpových podporovatelů, uškodit mu ale naopak mohla u nerozhodnutých a umírněnějších voličů. Sociální sítě jsou plné krátkých videí, na kterých vystupující uráží nejen politické odpůrce bývalého prezidenta, ale také Hispánce či Afroameričany.

V této oblasti se vyznamenal především nekorektní komik Tony Hinchcliffe. Co jiného ale od něj republikáni čekali?

Kdo je tady odpad?

Hinchcliffe například nazval Portoriko plovoucím ostrovem odpadků. Nikdo mu zřejmě neřekl, že portorikánská komunita může sehrát důležitou roli v klíčových státech, jako je Pensylvánie.

Tým demokratické kandidátky Kamaly Harrisové se jistě postará o to, aby se ke všem Portoričanům klipy z Trumpova mítinku dostaly. Na adresu Harrisové samozřejmě také padaly tvrdé výroky, má být ďáblem a antikristem. To už ale nikoho nepřekvapuje.

U Rogana bylo dobře

Trump tak sice měl v New Yorku velkou účast, dopad mítinku na samotné volby ale může být dokonce i negativní. Mnohem více musí být spokojen se svým vystoupením u známého moderátora Joea Rogana.

Jejich společné vyprávění jenom na YouTube vidělo přes 39 milionů uživatelů. Rogan patří mezi nejvlivnější osobnosti na internetu, Trumpovi navíc sedí i Roganova orientace na bojové sporty a různá alternativní a konspirační témata.

Zkusí to i Harrisová?

V rozhovoru sice neřekl nic podstatného a nového, své oddané podporovatele ale určitě potěšil. Stále se spekuluje, jestli se Roganova dosahu nepokusí svým vystoupením u něj využít i Harrisová.

Ta by se na rozdíl od Trumpa ale vystavila nekomfortní situaci, Rogan rozhodně není její velký fanoušek. Nemohla by tedy čekat podobnou příjemnou atmosféru a příhodný výběr témat, kterých se dostalo Trumpovi. Její tým si proto asi vyhodnotil, že se do toho nemá cenu pouštět. Vyjednávání ale možná stále probíhají.

Biden tomu dal korunu

Hlavní témata voleb se ke konci kampaně rozhodně nemění. Trump nadále sází na strašení migranty, Harrisová zase na varování před možnými dopady návratu Trumpa do Bílého domu.

I po převzetí demokratické kandidatury od současného prezidenta Joea Bidena se ale Harrisová musí vypořádávat s jeho negativním vlivem na šance demokratů uspět. Biden jí příliš nepomohl svou reakcí na zmíněný Trumpův mítink. Prezident se zastal Portoričanů, za odpad prý naopak považuje příznivce Trumpa.

Podobné výroky mají obrovský potenciál mobilizovat příznivce Donalda Trumpa. Připomíná to staré nešťastné vyjádření Hillary Clintonové, ve kterém část příznivců Trumpa označila za ubožáky, rasisty a sexisty.

Trumpa volilo v roce 2020 v souboji s Joem Bidenem přes 74 milionů Američanů. Pro každou kampaň je tedy velice nebezpečné dopouštět se podobného plošného odsuzování, vždy se to nakonec otočí proti autorovi výroku.