Proč se kampaň v USA točí kolem pojídání koček

zdroj: @B7frankH na síti X

Springfield v Ohiu se stal po prezidentské debatě Donalda Trumpa a Kamaly Harrisové hlavním předmětem zájmu. Trump v debatě tvrdil, že místní přistěhovalci jedí jejich psy, kočky, ale také kachny. Jeho tvrzení vyvrací springfieldské úřady i policie.

To ale kandidáta republikánů rozhodně nedonutilo vzít výrok zpátky, na své sociální sítě naopak dává jedno zvířecí meme za druhým.

Trump vytáhl dezinfo

Prezidentská debata mezi Donaldem Trumpem a Kamalou Harrisovou byla podle očekávání plná nepřesných, nepravdivých a lživých výroků. Podle CNN se nepravdivými výroky mnohem více prezentoval republikánský kandidát Trump, na svědomí měl přes třicet lží či nepravd.

Nejvíce ale každopádně zaujal svým tvrzením o tom, že ve Springfieldu ve státě Ohio migranti lidem jedí jejich zvířecí mazlíčky.

Vždyť to bylo v televizi

Harrisová na Trumpův výrok reagovala udiveným smíchem, moderátor debaty Trumpa upozornil, že žádný podobný incident nebyl úřady potvrzen.

Republikánský kandidát ale trval na tom, že to viděl v televizi, na což se samozřejmě v debatě těžko hledají argumenty. Bylo ale jasné, že po původu a pravosti informace okamžitě půjdou američtí novináři. Tento bizarní výrok je totiž nejen lehce skandální, ale také potenciálně nebezpečný.

Fotografie z Haiti

Informace se k Trumpovi dostala zřejmě od lidí v jeho okolí, kteří příběh o unášení a pojídání mazlíčků přistěhovalci z Haiti šířili na svých sociálních sítích. Podrobná analýza amerických médií ale ukázala, že se nejedná o pravdivý příběh.

Autoři této konspirace dali dohromady příběhy z různých koutů Ameriky, ale dokonce také zbytku světa. Jeden z používaných záběrů byl natočen přímo v Haiti. To ale Trumpa samozřejmě nezastavilo, podrobné ověřování informací není zrovna jeho oblíbenou činností.

Policie tvrzení odmítá

Na Trumpovu stranu se okamžitě postavili někteří republikánští politici v čele s kandidátem na viceprezidenta J.D. Vancem.

Nezastavilo je ani tvrzení springfieldské policie, že o podobných případech nemá žádné věrohodné zprávy. Republikáni využili toho, že Springfield má reálné problémy s narůstající migrací. Místní vypjatou situaci tak vyhrotili na další úroveň.

Jíte teda ty kočky?

Přistěhovalci ze Springfieldu pocítili negativní pozornost okamžitě po odvysílání politické debaty. Často teď čelí dotazům, jestli je pravda, že jedí kočky. Zřejmě také nebude náhodou, že úřady a média ve městě obdržely výhrůžky bombovým útokem.

Trump kvůli svému výroku čelí nejen kritice, ale také záplavě memů. Sám dokonce některé sdílí, objevuje se na nich jako zachránce zvířat. Jeho kreativní práce s pravdou je evidentně nekonečná.