Voda v restauraci zdarma? Unie je pro, Pohlreich proti

zdroj: peoplecreations on Freepik

Evropská unie plánuje v roce 2027 zavést nové pravidlo, které restauratérům ukládá povinnost poskytovat hostům k objednávkám vodu zdarma. Zatímco většina zákazníků nové opatření pravděpodobně uvítá, samotní majitelé podniků se na jeho přínosu neshodnou.

Podle zástupce gastroprůmyslu v Hospodářské komoře ČR Luboše Kastnera se nejedná o žádnou novinku, neboť voda zdarma v restauracích je u nás už běžnou praxí. Slavný kuchař Zdeněk Pohlreich však kvůli novince přímo srovnává Evropskou unii se Sovětským svazem.

Nová pravidla

Má být kohoutková voda v restauracích zdarma? Česká společnost se na tom neshodne. Zákazníkům se většinou zpoplatněné sklenice vody úplně nezdají, někteří restauratéři ale argumentují potřebou ocenění práce, která je k nalití vody do sklenice nezbytná.

Evropská unie však dává za pravdu první skupině a už za dva roky by měla být kohoutková voda ve všech provozech bezplatná.

Méně obalů

Oficiální místa nařízení Evropské unie hájí. „Pro mnoho restaurací a poskytovatele stravovacích služeb se nejedná o nic nového, protože kohoutkovou vodu již zdarma nebo za menší servisní poplatek poskytují,“ konstatuje pro Bold News David Surý z ministerstva životního prostředí.

Právě ministerstvo má na uvedení evropského nařízení do praxe v Česku dohlížet. Brusel jím chce totiž dosáhnout toho, aby se prodávalo méně balené vody.

Motivace pro majitele?

Podle Davida Surého, který na ministerstvu řídí sekci ochrany životního prostředí, bude důležité sledovat, jakým způsobem se nové opatření projeví v praxi, a to hlavně u podniků, které vodu zdarma svým zákazníkům dosud nenabízely.

„Opatření směřuje k motivování restaurací, jídelen, barů, kaváren a stravovacích služeb, aby svým zákazníkům zdarma či za nízký servisní poplatek poskytovaly vodu z kohoutku, pokud je k dispozici, a to v opětovně použitelném nebo opětovně naplnitelném formátu,“ vysvětluje Surý.

Kdo chce vodu zdarma

A s novým opatřením souhlasí i zástupce gastroprůmyslu v Hospodářské komoře Luboš Kastner, podle něhož se poskytování vody jako doplněk objednávky už nyní stalo v kvalitnějších restauracích standardem.

„V případě, že si host ke své standardní objednávce jídla a pití vodu vyžádá, většina provozovatelů nemá s poskytnutím vody problém. Vždy jde o kontext situace,“ uvedl Kastner pro Bold News s tím, že vodu zdarma si obvykle neobjednávají skupiny zákazníků, kteří jdou do restaurace pouze na pivo.

Podle něj však občas nastávají poněkud trapné situace, kdy si například rodina s dětmi místo běžných nápojů objedná pouze kohoutkovou vodu s vidinou úspory peněz. „Pak jen využijí restauraci a její služby ke konzumaci zadarmo. Takových vychytralých hostů je naštěstí málo a věřím, že jich málo zůstane i nadále,“ dodává Kastner.

Pohlreich: Výmysl idiota

Zatímco Kastner proti novým pravidlům v zásadě nic nemá, jiní restauratéři mají poněkud odlišný názor. Ostře se do plánů Evropské unie pustil například známý český kuchař Zdeněk Pohlreich, podle jehož slov se jedná o „výmysl choromyslného idiota“.

„Směřujeme plnou parou k obnově evropských socialistických republik. Nevím, který z těch choromyslných idiotů tohle vymyslel, ale myslím, že je to úplně mimo,“ uvedl Pohlreich v rozhovoru pro stanici CNN Prima News.

Kde ji dostanete

Nová legislativa bude platná pro celou Evropskou unii, avšak v řadě evropských zemí je nalévání kohoutkové vody zdarma běžnou praxí už nyní. Jedná se například o Francii, kde se však toto pravidlo vztahuje pouze na restaurace, nikoli na kavárny či bary.

Ve Španělsku žádný podobný zákon neexistuje, provozovatelé barů jsou však zvyklí vodu zdarma servírovat automaticky. Odlišná situace může být například v Řecku, kde je na některých ostrovech nutné pitnou vodu dovážet. V Portugalsku zase není obvyklé kohoutkovou vodu v restauracích podávat vůbec kvůli její špatné kvalitě.