Traktory se valí do Prahy: Kdo chce blokovat metropoli?

zdroj: Gencraft.com

Poslední v Evropě? Protesty rozzlobených zemědělců čekají od 19. února i Prahu. Na čtyři dny si v centru hlavního města zřejmě budeme muset zvyknout na přítomnost traktorů.

Vláda bude se zástupci velkých zemědělských organizací ještě jednat, protestům jednotlivých skupin už ale nezabrání. Čeští zemědělci se inspirují svými evropskými kolegy, kteří protestují napříč Evropou. Na jejich protestech přitom chtějí parazitovat i další odpůrci vlády.

Tak už to dorazilo i k nám

Říká se, že do České republiky evropské trendy dorazí vždy s mírným zpožděním. Platí to i pro zemědělce, kteří se inspirovali evropskými kolegy a chystají lokální i celostátní protesty.

Vzpomněli si, že jim nevadí jen zemědělská politika Evropské unie, ale také Fialova vláda. Po vzoru protestů v Bruselu tak traktory a hnůj ochromí od 19. února život i v Praze. Čeští zemědělci ale nejsou zcela jednotní. Není totiž protest jako protest.

Kdo chce blokovat Prahu

Od plánované čtyřdenní blokády Prahy se například Agrární komora distancuje. Po občanských protestech a blokádách volá organizace, která si říká My zemědělci.

Po vládě chce, aby odstoupila od Green Dealu a aby zlevnila energie. Protesty jsou namířeny jak proti domácí, tak evropské politické reprezentaci. Na Prahu se tak prý v pondělí 19. února chystá vyrazit tisíc traktorů, Malostranské náměstí mají pak zemědělci zabrané na čtyři dny.

Město plné zemědělců i Turků

Pokud zemědělci vydrží protestovat od pondělí až do čtvrtka, můžou se v centru Prahy potkat s tureckými fotbalovými fanoušky, kteří přijedou podpořit svůj tým Galatasaray proti pražské Spartě.

Policie tak bude mít o zábavu postaráno. Nedá se ale nic dělat, nespokojení zemědělci chtějí zatlačit na vládu, která podle nich likviduje české zemědělství a průmysl. Vyzvou ji tak k demisi.

Vláda se chce protestům vyhnout

Ministr zemědělství Marek Výborný je prý se zástupci zemědělců v dennodenním kontaktu, v týdnu by mělo dojít i k velké schůzce s premiérem Petrem Fialou. Ministr zdůrazňuje, že za vyjednávacím stolem se toho domluví víc než na ulici.

Pro vládu, proti níž vystoupili už učitelé či odbory, je to extrémně nepříjemné. Dá se navíc očekávat, že se k protestu zemědělců připojí i tradiční odpůrci vlády, kteří už dříve burcovali k blokování ministerstev a úřadů.

Evropa ve znamení protestů zemědělců

V Evropě zemědělci protestovali, nebo ještě protestují ve Francii, Španělsku, Německu, Polsku, ale také v samotném Bruselu. Velkým tématem je pro evropské zemědělce mimo jiné dovoz ukrajinských zemědělských produktů do EU.

Zejména Poláci proti němu protestují dlouhodobě. Zejména dovoz ukrajinského obilí podle nich narušuje evropská pravidla. V každé zemi je hlavním bodem protestů něco jiného, evropské zemědělce ale spojuje kritika unijní zemědělské politiky a byrokracie.