Ti dva se nemají zrovna v lásce. Řeč je o končící české eurokomisařce Věře Jourové a americkém miliardáři Elonu Muskovi. Navzájem se považují za velké zlo. Každý ale z trochu jiné perspektivy.
Jourové vadí Muskův “boj za neomezenou svobodu slova” a republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, Musk v Jourové zase vidí zbytečnou byrokratku. Neshodnou se především na tom, jak by měla fungovat Muskova sociální síť.
Kdo je větší zlo
Propagátor zla na jedné straně a ztělesnění banálního byrokratického zla na té evropské. Tak o sobě smýšlejí americký miliardář Elon Musk a dosluhující česká eurokomisařka Věra Jourová.
Věra Jourová is the epitome of banal, bureaucratic evil
— Elon Musk (@elonmusk) October 17, 2024
Ostrou slovní přestřelku odstarovala Jourová, která Muskovi v rozhovoru pro Politico vyčetla propagaci negativních hodnot i šíření antisemitismu na jeho sociální síti X a jeho neschopnost rozlišovat mezi zlem a dobrem. Musk je pro ni zkrátka propagátorem zla a ohrožením demokracie.
Padouch, nebo hrdina
Jourová rozhodně není jediná, kdo si něco podobného myslí. Musk byl vždy kontroverzní osobnost. Jedni ho milují, druzí nenávidí. Svým aktuálním zapojením do prezidentské kampaně na straně Donalda Trumpa tyto příkopy Musk ještě prohloubil.
Demokraté mu nemohou přijít na jméno, pro republikány je naopak geniálním vizionářem a bojovníkem za svobodu slova. Na rozdíl od Jourové si republikáni myslí, že Musk demokracii pomáhá.
X: Svoboda a nenávist
Celý spor názorně odráží vývoj sociální sítě X (dříve Twitter), kterou Musk koupil v roce 2022. Okamžitě provedl radikální změny, a to včetně těch, které se týkaly omezení moderace obsahu. A to je samozřejmě velice citlivý a kontroverzní krok.
X patří mezi nejpoužívanější a nejvlivnější sociální sítě. Muskovým cílem je, aby síť X byla otevřenou platformou s co největším prostorem pro svobodu slova. To s sebou ale logicky nese i větší počet nenávistných příspěvků, konspirací a lží, které na síti nikdo nekoriguje.
Nereálné sliby
Muskovy projekty jsou tak významné, že budí pozornost celého světa. Ať už se jedná o vývoj mozkových čipů či snahu o kolonizaci Marsu. Tu nyní miliardář slibuje do roku 2050, finální termín ale neustále posouvá stejně jako ten, který se týká uvedení naprosto autonomních aut na trh.
Nedávno zase Elon Musk pořádal večírek, kde s hosty komunikovali “autonomní roboti”. Až posléze vyšlo najevo, že roboty na dálku ovládali zaměstnanci Muskovy firmy.
Dám a nedám Starlink
Rozporuplnou roli sehrál Elon Musk i ve válce na Ukrajině, které po napadení Ruskem zpřístupnil internetové služby svého Starlinku. Pak ale ukrajinské armádě jeho používání omezoval podle toho, jak se mu zdála reakce Ukrajinců na ruské útoky adekvátní. Nakonec si nechal používání Starlinku na Ukrajině proplatit od americké vlády.
Jeho Starlink teď navíc používá i Moskva, přestože se to USA snažily zakázat svými sankcemi. Rusko si ale terminály Starlinku neoficiálně nakoupilo v Evropě a dovezlo si je přes Spojené arabské emiráty. Pro Ukrajinu je to velice špatná zpráva, ruské útoky jsou díky tomu mnohem efektivnější. Na Muska se proto snaží tlačit, aby zakročil a Rusy od Starlinku definitivně odstavil.
Musk se zkrátka nezavděčí každému. Jeho cybertrucky dostal podle svých slov od miliardáře darem čečenský vůdce a Putinův vazal Ramzan Kadyrov. Když však jeden z nich osadil kulometem s tím, že vůz bude bojovat na Ukrajině, tak jej Muskova firma na dálku odpojila. A to se podle Kadyrova nedělá.
Konec vizionáře
Jak tedy Jourovou a Muska rozsoudit? Elon Musk nikdy nebude takový, jakého by ho všichni chtěli mít. Některé jeho aktivity a činy jsou nepopiratelně prospěšné, u některých platí opak. Hodnocení navíc bude většinou dost subjektivní a založené na hodnotách a postojích jeho aktuálního morálního soudce. Obecně by se ale dalo říct, že v našem demokratickém pojetí světa není ideální, když má jeden člověk takovou moc.
A to platí dvojnásob v situaci, kdy se aktivně zapojuje do politiky. To Musk dříve tolik nedělal, nyní ho ale můžete vidět na předvolebních mítincích Donalda Trumpa. Patří mezi nejvýznamnější sponzory jeho kampaně, Američany navíc nyní každý den motivuje milionem dolarů za podepsání petice, která podporuje republikánského prezidentského kandidáta. Z geniálního vizionáře a podnikatele se definitivně stal člověk, který v politice zneužívá svou moc, vliv a peníze. Těžko říct, zda z toho kouká i něco dobrého.